URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 21 MARTIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Asemănările dintre Marghita şi Bucureşti sunt uluitoare. Amândouă sunt nişte localităţi cu mare potenţial, dar care sunt jefuite în fiecare ciclu electoral de cei care ar trebui să le conducă. Concubinajul între toate partidele care s-au perindat la putere a făcut să existe o şogoreală indestructibilă, ce a pus la punct un sistem impecabil de sifonare a banilor publici.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Cele două loturi din Bihor ale Autostrăzii Transilvania, Biharia - Chiribiș (28,55 km) și Chiribiș - Suplacu de Barcău (26,35 km), ar merita denumite - mulțumită tehnocraților din CNAIR, politrucilor care au condus Transporturile, dar și parlamentarilor bihoreni - ale Nesimțirii.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre completările aduse la legislație care prevăd că, în sensurile giratorii, șoferii trebuie să respecte regulile privind circulaţia pe benzi, având obligaţia să semnalizeze din timp părăsirea intersecţiei şi să se asigure?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
O recentă modificare a Codului Rutier repară una dintre problemele vechi ale legislaţiei rutiere. În esenţă, până la modificările aduse prin Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 11/2023, o persoană condamnată pentru o infracţiune rutieră (spre exemplu, pentru conducere fără permis) nu avea nicio interdicţie în a obţine imediat după condamnare permisul de conducere.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
O altă formă de tulburare anxioasă este tulburarea anxioasă generalizată, care se deosebeşte de panică (unde simptomele apar brusc) prin faptul că bolnavii prezintă o anxietate difuză şi persistentă, fără fobii, atacuri de panică sau tulburare obsesiv-compulsivă.
03 Noiembrie 2012, 11:58

Ministerul Sănătăţii intenţionează reluarea vaccinării HPV la eleve, dar numai la cererea părinţilor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Ministerul Sănătăţii analizează posibilitatea reluării vaccinării împotriva cancerului de col uterin (HPV) la elevele cu vârste între 11 şi 15 ani, dar numai la cererea expresă a părinţilor, a anunţat, vineri, dr. Alexandru Rafila, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii (MS).

"Am putea relua vaccinarea împotriva cancerului de col la eleve în două condiţii. Una - demarând o campanie de informare corespunzătoare, până la începutul anului şcolar viitor. A doua - numai la solicitarea părinţilor. Părinţii, dacă doresc, vor putea solicita vaccinarea", a spus Rafila, după întâlnirea pe care a avut-o la sediul MS cu producătorii de medicamente

Secretarul de stat a ţinut să precizeze că, în campania de imunizare din 2008, vaccinarea a fost făcută doar parţial, respectiv la elevele de 11 ani.

"Ceea ce s-a întâmplat în 2008 a fost o vaccinare parţială, întrucât a cuprins doar elevele de 11 ani. În această nouă campanie, noi propunem să fie vaccinate toate elevele între 11 şi 15 ani. Ponderea elevelor vaccinate în 2008 a fost de 2,8% din numărul elevelor de 11 ani. În 2009, numărul acestora s-a triplat, dar nu a ajuns, în total, decât la 8% din populaţia acestei categorii de vârstă. Vorbim, de fapt, de mii de eleve vaccinate. Am vaccinat câteva mii şi nu a fost niciun incident legat de imunizare. Nici la nivel mondial, unde au fost vaccinate milioane de fete, nu a fost semnalat niciun eveniment. Chiar dacă acea campanie nu a fost un succes, măcar a distrus mitul că această vaccinare ar face rău", a mai spus secretarul de stat.

În acelaşi context, Alexandru Rafila a recunoscut faptul că este în discuţie posibilitatea revenirii vaccinării, întrucât această acţiune este recomandată de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) şi pentru că mortalitatea prin cancer de col uterin în România este cea mai mare din Europa. "Facem vaccin pentru că ne pasă ce se întâmplă cu femeile din România", a conchis Rafila.

Societatea Naţională de Medicina Familiei şi Medicină Generală susţine vaccinarea împotriva HPV, aceasta fiind, în opinia specialiştilor, singura metodă prin care, anual, sunt salvate peste trei milioane de vieţi, după cum arată statisticile. OMS estimează că numărul de cazuri noi de cancer de col uterin va creşte în România cu 21% până în 2025, a avertizat, în aprilie, Coaliţia de Prevenire a Cancerului de Col Uterin.

În 2008, în Capitală, aproape 80 la sută dintre părinţii elevilor de clasa a IV-a au refuzat vaccinarea fetelor lor HPV.

Mai multe asociaţii de părinţi au cerut atunci decalarea campaniei de vaccinare până când vor fi informaţi cu privire la beneficiile imunizării. Ei au reclamat faptul că Ministerul Sănătăţii nu a făcut o campanie coerentă, pe înţelesul tuturor oamenilor, şi că autorităţile ar fi încearcat să ''grăbescă demararea acţiunii".

(Sursa: Mediafax.ro)

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6021 RON
  • 1 EUR = 4.9219 RON
  • 1 HUF = 0.0123 RON