URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 21 MARTIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Mai exact, ce poți păți dacă mergi la Poșta Mare din Oradea? Pentru că impresionanta clădire intrase deja de câțiva ani în auto-demolare, un coleg a avut curiozitatea să vadă dacă acolo nu cumva sălășluiesc mai multe lighioane decât la Grădina Zoologică. Evident că imobilul era deja nepotrivit pentru cerințele secolului XXI, singurul beneficiu pe care îl aducea orădenilor fiind că managerii din București, în loc să facă renovarea, preferau să achite Primăriei Oradea, anual, supraimpozitarea de 500%.
Zic şi eu
Adrian Cris
Unul dintre cele mai scumpe și importante proiecte de infrastructură ale României (2 miliarde euro), cel pentru electrificarea și reabilitarea căii ferate Cluj Napoca - Episcopia Bihor (166,5 km), cu finanțarea asigurată din PNRR, nu va fi finalizat la termen.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum priviți decizia BEC și CCR de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În urmă cu mai bine de doi ani, la finalul anului 2022 a fost adoptă o lege pentru instituirea unui sistem de monitorizare a traficului rutier, denumit e-Sigur, prin implementarea căruia se urmărește reducerea cu 50%, până în anul 2030, comparativ cu anul 2019, a numărului persoanelor decedate şi cu 50% a numărului persoanelor grav rănite în accidente.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
08 Martie 2016, 17:18

Mihnea Dăscălescu a cucerit patru medalii de aur la concursul internaţional de înot de la Berlin, International Swim Meeting

Mihnea Dăscălescu a cucerit patru medalii de aur la concursul internaţional de înot de la Berlin, International Swim Meeting foto: arhivă
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Tinerii înotători orădeni Mihnea Dăscălescu şi Huszár Ingrid, fiica viceprimarului Huszar Istvan, componenţi ai clubului Crişul Oradea, s-au remarcat din plin la întrecerile concursului internaţional de înot pentru juniori International Swim Meeting, desfăşurat în Germania, la Berlin, în perioada 4-6 martie.

De departe, înotătorul Mihnea Dăscălescu a fost remarcatul delegaţiei române, el reuşind să câştige nu mai puţin decât patru probe de la categoria de vârstă juniori născuţi în anii 2004-2005.

Astfel, Mihnea Dăscălescu a cucerit patru medalii de aur, după ce s-a situat pe primul loc în probele de 100 metri bras, cu timpul de 1′ 09,17", la 200 metri bras, cu timpul de 2’51,66", la 50 metri liber, cu 28,37" şi la 100 metri liber, cu 1′ 03,41".

De asemenea, Mihnea a mai ocupat locul II la 50 metri bras, precum şi locul III la 200 metri mixt.

La rândul său, Huszár Ingrid, cu toate că a concurat la o categorie superioară cu un an vârstei sale, la junioare născute în anii 2002-2003, a reuşit să câştige două medalii de bronz, clasându-se pe locul III la 50 metri bras, cu timpul de 34,66", respectiv la 100 metri bras, cu 1′ 16,16". De asemenea, fiica viceprimarului Huszar Istvan a mai ocupat locul VI la 200 metri bras şi locul VII la 200 metri mixt.

De precizat faptul că cei doi înotători orădeni sunt pregătiţi de antrenorii Illés Zsolt şi Georgeta Schier, iar sportivii români s-au aflat printre protagoniştii competiţiei care s-a desfăşurat sub egida FINA şi la care au fost prezenţi în acest an 1369 de concurenţi, proveniţi de la 169 de cluburi din 48 de ţări.

"Rezultatele obţinute de cei doi înotători ai clubului nostru sunt excelente. Dacă până acum, sportivii noştri erau specializaţi mai mult în probele de bras, iată că de data aceasta, Mihnea şi Ingrid s-au remarcat şi la alte probe, la liber şi la mixt. Aceasta înseamnă că ei sunt bine pregătiţi şi că performanţele lor nu sunt întâmplătoare. Sperăm că ei vor progresa în continuare, pe măsură ce vor creşte în vârstă", a declarat directorul clubului Crişul Oradea, Ionel Bungău.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5871 RON
  • 1 EUR = 4.9768 RON
  • 1 HUF = 0.0125 RON