URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
28 August 2020, 13:45

Medalii de bronz pentru atleţii orădeni la ediţia din acest an a Campionatelor Internaţionale de Atletism ale României

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Desfăşurată în perioada 22-24 august, sub imperiul regulilor sanitare impuse de legislaţie din cauza pandemiei de coronavirus, ediţia din acest an a Campionatelor Internaţionale de Atletism ale României au reunit la Cluj Napoca un număr restrâns de sportivi. Dintre atleţii de la cluburile orădene, doi, Claudiu Haşegan (foto dreapta sus), la săritura în înălţime, şi Cristian  Méhes (foto jos), la aruncarea ciocanului, au reuşit să cucerească medaliile de bronz. Tot bronz a obţinut, la feminin, şi bihoreanca Bianca Lazăr Fazecaş (foto stânga), legitimată la un club din Bucureşti.

În proba de săritură în înălţime, Claudiu Haşegan, de la CSU CSM Oradea (antrenori Mariana şi Virgil Preda), a reuşit un rezultat de 1,95 metri, cu care s-a situat pe locul al III-lea, în urma lui Mihai Donisan, de la Dinamo, care a câştigat proba cu 2,10 metri, şi a lui Valentin Androne (CSŞ nr. 6 Bucureşti), care, cu rezultatul de 2,00 metri, a ocupat locul II.

La rândul său, Cristian Méhes, de la clubul Crişul Oradea (antrenori Livia şi Albert Méhes), a reuşit, în proba de aruncare a ciocanului, un rezultat de 54,02 metri, ceea ce constituie un nou record personal.

Cristian a fost devansat la proba de aruncare a ciocanului de Mihăiţă Andrei Micu (SCM Bacău), cu 65,05 m şi Dragoş Ionuţ Nicorici (LPS Roman/CA Roman), cu rezultatul de 57,88 m.

Bihoreanca Bianca Lazăr Fazecaş, care acum însă este legitimată la clubul Rapid Bucureşti, a ocupat locul III tot la aruncarea ciocanului, cu rezultatul de 57,44 m.

Următoarea competiţie atletică a sezonului va fi Campionatul Naţional de juniori I, care se va desfăşura în perioada 28-29 august, pe Stadionul "Iolanda Balaş Söter", din Bucureşti, în timp ce "Cluj Arena" va găzdui din nou, în perioada 19-20 septembrie, ediţia din acest an a Campionatului Balcanic. De asemenea, Campionatul Balcanic de seniori se va desfăşura fără spectatori, dar şi sub incidenţa regulilor sanitare impuse de legislaţia României, iar sportivii care vor cuceri medaliile de aur în probele de concurs vor fi recompensaţi cu câte 3.000 de euro.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON