URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 30 MAI 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Când văd cum mulţi dintre compatrioţii noştri pun botul la toate prostiile despre conspiraţii, am bănuiala că anumite televiziuni urmăresc cu orice preţ tâmpirea privitorilor. Nici nu trebuie să se străduiască prea tare pentru a-i băga pe bieţii oameni în ceaţă.
Zic şi eu
Adrian Cris
Protagonistul rândurilor ce urmează este, formal, purtător de cuvânt al Consiliului Judeţean Bihor, în fapt al preşedintelui Pásztor Sándor, şi se numeşte Simon Adrian. Înainte de 2016 a fost şef al clubului Pro Democraţia Oradea, calitate din care, ani în şir, n-a găsit nicio neregulă în campaniile electorale ale UDMR Bihor, dar şi "ideolog" al aşa-zisei Coaliţii pentru Rogerius.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Dacă am fi făcut orele de română prin internet, cel mai probabil că profesoara nu și-ar mai fi amintit de un elev obscur din a VI-a C. Aș fi rămas doar o adunătură de pixeli, un cadru minuscul în colțul din dreapta jos al ecranului, o fărâmă digitală pe care o uiți imediat ce închizi calculatorul sau tableta.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce anume v-a marcat cel mai mult în ultimele două luni ale stării de urgență?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Nu trebuie să poarte mască persoana care desfășoară activități fizice intense și/sau în condiții de muncă solicitante (temperaturi ridicate, umiditate crescută, etc). Dincolo de faptul că nu se prevede ce înseamnă umiditate crescută sau temperatură ridicată, agentul trebuie să constate contravenția cu termometrul și barometrul? Mai mult, cum îl constată Agentul 007 pe „etc.”?!
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Majoritatea calculilor renali (aşa-zisele "pietre" ale rinichilor) sunt formate din săruri de calciu, magneziu, acid uric şi cistină. Calculii cu oxalat de calciu şi fosfat de calciu reprezintă împreună 75-85% din total. Litiaza calcică este mai frecventă la bărbaţi, în jurul vârstei de 30 de ani; de obicei, la cei cu un singur calcul vor exista în timp şi alţii, rata medie a apariţiei unei noi formaţiuni fiind de 2-3 ani; litiaza calcică este frecvent familială.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Poate v-aţi întrebat zilele acestea ce e cu isteria hârtiei de toaletă şi unii v-aţi mirat privind online clipuri cu oameni cărând baxuri întregi în braţe ori luptându-se pentru o rolă de hârtie de WC. Am fost curios să văd care e explicaţia psihologică a acestui comportament bizar şi de ce fix hârtia de toaletă e cea care preocupă mai mult masele. La urma urmei există lucruri mult mai importante decât ea în situaţii de criză...
10 Decembrie 2012, 18:07

Mang şi Popa explică de ce cooptarea UDMR la guvernare ar fi bună

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Preşedintele PNL Bihor, Cornel Popa, care este şi vicepreşedinte al partidului la nivel naţional, apreciază că o eventuală cooptare a UDMR în viitorul guvern ar putea convinge Partidul Popularilor Europeni asupra legitimităţii USL, dar mai ales ar micşora spaţiul de manevră al preşedintelui Traian Băsescu în încercarea de a nu-l nominaliza premier pe Victor Ponta, aşa cum a decis USL la congresul comun desfăşurat în această toamnă.

"Aici nu este vorba despre a salva sau a nu salva UDMR-ul, ci de două aspecte care contează foarte mult. În primul rând, celui care tot face joc de glezne între a-l nominaliza sau a nu-l nominaliza pe Victor Ponta premier (n.r. - Băsescu) trebuie să i se arate că mai este încă o forţă care susţine propunerea USL. Pe de altă parte, pentru că UDMR face parte din familia popularilor europeni, PPE ar putea vedea că USL nu este un bau-bau", a declarat Popa pentru BIHOREANUL.

Preşedintele PSD Bihor, Ioan Mang, a afirmat şi el că varianta realizării unei majorităţi guvernamentale a USL cu ajutorul UDMR este "o propunere bine gândită". "Eu cred că a fost o propunere bine gândită, care ar demonstra că nu avem nimic împotriva Partidului Popularilor Europeni, iar pe de altă parte am avea o majoritate suficient de mare pentru modificarea Constituţiei", a spus Mang.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
info
plagiatorul si cartoforul= zero barat,bai popa ce oameni de * ai promovat,bodea senator ,asta nu a reusit sa-si termine nici scoala ,a repetat trei ani la rand ,o alta zdreanta care o tragi dupa tine este ordinarul de peti ,un excrement politic ,un gunoi fara caracter ,tepar de meserie ,plin de datorii ,un traficant de alcool e.t .c. alt exemplu negativ este daniel coras inspector- sef I.T.R.S.V.,cercetat penal pentru furt de lemne ,cu dosare penale pe rol ,oare nu a-ti gasit in tot judetul bihor un inginer silvic cu un pic de experienta si cu *coloana vertebrala*,fara dosare penale in spate.M-am convins toti sunteti la fel nici o diferenta intre u.sl.-isti si p.d.l.-isti
Postat 11 Decembrie 2012, 22:49 de binsan
Dai într-unul şi sar doi ... piţigoi
Justificaţi pentru că, peste vreo doi ani, o să vă trebuiască antrenamentul şi formarea de vă disculpa.
Postat 11 Decembrie 2012, 15:49 de Carp III
lasati URA si faceti copii, va distrugeti FICATUL :))))
nu vor fi COPTATI in GUVERN in PARLAMENT da , VOTUL lor nu ne influenteaza programele USL, hai ROMANIA capul sus si terminati cu URA, ganditi va la copii nu la PROSTIE MULTA inchipuita, SUCCES la familii cat mai multe, amin !
Postat 11 Decembrie 2012, 09:35 de griji la ficat !
PNl
Nu pot sa cred , ce vreti sa mai dati ungurilor ca sa va sustina. Nu le-ati dat destul . Suntem vanduti aproape in intregime , am votat USL-ul ca sa scapam odata de unguri. Se pare ca am gresit din nou, sper ca pentru ultima oara. De acum incolo am sa votez doar PRM-ul.
Postat 11 Decembrie 2012, 09:29 de PSD
Mang si Popa
Astia doi s-au timpit ? Poate n-au priceput: vot - parlament - curte constitutionala - punct (a se citi: restul e 'Can Can'). Ce le-a fost frica ca-l pune Basescu pe Marko sa faca guvern'u ? Daca vor sa ne faca pe plac, sa faca un drum, nu analiza politica din tufis.
Postat 11 Decembrie 2012, 08:36 de vlad
Mang si PDL
Mang a negociat dur si colegiile din Bihor. Nu a obtinut nici un colegiu de senator iar din patru de deputati a reusit dupa discutii interminabile sa mai piarda unul. Acest colegiu a fost targuit cu PNL Bihor pentru un colegiu din Vrancea. PSD Bihor renunta in favoarea PNL la un colegiu castigator in Bihor pentru ca bunul prieten PDL Petru Filip sa poata candida in Vrancea. Asta in timp ce PSD-istii vechi ce au sustinut cauza ani de zile, au fost ignorati. Deci Mang, mi se pare, este presedintele PSD Bihor????
Postat 11 Decembrie 2012, 08:31 de doru
RUSINE !
Rusine Popa! Rusine Mang!
Postat 11 Decembrie 2012, 08:14 de dural100
mang prietenul ungurilor
Mang are o predispozitie spre poporul mongol. Inca de la alegerile locale a preferat sa dezavantajeze PSD in favoarea UDMR pentru prietenul KISS. Kiss, a tradat apoi la referendumul pentru demiterea lui Basescu cand nu a raspuns solicitarii lui Mang de a scoate ungurii la vot. Acum sare din nou in apararea prietenilor unguri dar nu face acelasi lucru pentru propriul partid PSD, care are o foarte proasta pozitie in judet fiind dominat de PNL peste tot si exclus de la toate impartelile. Mang negociaza si cere posturi pentru unguri dar nu si pentru psdisti. Culmea.
Postat 11 Decembrie 2012, 08:02 de doru
UDMR
Pai daca Dumnezeu va Ingaduit sa castigati la asa o diferenta,de ce trebuie sa va vindeti?.Iar o sa dati Cultura? Am spus eu ca totul nu e decat O AMAGIRE. Haide-ti lupilor la prada ...haide SISTEM.... au plecat AI NOSTRIi.. ..AU VENIT AI NOSTRII............Traiasca si infloreasca.,
Postat 11 Decembrie 2012, 00:57 de bombonel
si acum punct si de la capat
Si de acum incolo, PUNCT SI DE LA CAPAT.; dar aveti grije - nu ca cei dinainte, fara coruptie, fara trafic de influenta, fara deturnare de fonduri, fara minciuni, fara limba de lemn......fara SISTEM ( ispitele nu vor intarzia sa se arate - procurori, magistrati,avocati,afaceristi,securisti,politisti.....care va vor coplesi cu interesele lor meschine,si asta in detrimentrul NOSTRU , al celor care v-am ales.Vor fi benevoitori care vor vrea sa va indrume ,sa va invete din experienta lor - vezi Blaga,Filip,- nu va lasati manipulati.Si apoi ,mai chemati-ne si pe noi la cate o intrunire, asta ca sa nu uitati cine tine cu voi de adevaratelea. CURAJ ,legea bunului simt si cu Dumnezeu inainte.
Postat 11 Decembrie 2012, 00:29 de bombonel
ASA
Si iute asa incet incet promisiunile electorale se transforma in MINCIUNI !! Dar la ce te poti astepta de la copysti, betivi, plagiatori,......DESTEAPTATE FRAIERE RROMANE !!
Postat 10 Decembrie 2012, 22:33 de S
copy mang paste
ciordelu vrea sa ne convinga ca nu e un alcoolist notoriu iar manglitoru copy paste ca nu a plagiat nimic in viata lui, cu alte cuvinte astia doi pacalici vor sa ne abureasca ... nu am votat usl ca sa vina udmr la guvernare NESIMTITILOR....
Postat 10 Decembrie 2012, 22:15 de ciordel popa
consecinţe
Aşa se întâmplă cînd te bazezi pe astfel de arătări ca şi Cartoforu-beţâvan şi Copiatoru-unguresc. Ce credeaţi că vor face, o să vă dea vouă salarii ??? Nu domle ei încă mai de luat meditaţii la delapidare de la marele mongol, era să zic alb da el e cam tuciuriu.... Sper că indignaţii care i-au votat în masă ca scrumbiile, să se gândească la consecinţele votului lor, atunci când vor constata falimentele în masă care vor veni. Sper să fiu eu cel care mă înşel, dar cu aşa o adunătură penală, rezultatul e previzibil......
Postat 10 Decembrie 2012, 21:21 de pistike
soc.....
nu pot sa cred ca am votat USL ca sa vina la guvernare si UDMR.....sper sa nu se intample asta ....ar fi strigator la cer ca cei care au indemnat populatia sa nu mearga la referendum acum sa vina la guvernare....in situatia asta d .diaaconescu are dreptate ....mincinosii ne au dat teapa ....nu se va mai intimpla asta ......
Postat 10 Decembrie 2012, 19:51 de irina
Tradarea
Doi tradatori oportunisti care, ambii, nu au ce cauta in funcțiile pe care le ocupa. Cartoforul Popa si plagiatorul Mang, mi-ați anulat practic votul, îl vreau înapoi!
Postat 10 Decembrie 2012, 18:54 de Votul nul
Tradare
Bai cartofor jegos, încearcă sa fii demn, ca o se scuipe romanii pe strada exact in gura care pupa ungurii in cur! Popa asta cu Mang se pisa pe votul nostru! Jos cu ei!!!
Postat 10 Decembrie 2012, 18:50 de Votant
TRADARE
Tradatorilor de neam, puneti pe prim plan parerea PP European si va ascundeti inca o data dupa dosul presedintelui pentru a va motiva interesele meschine si minciunile spuse inainte de alegeri referitoare la guvernarea alaturi de UDMR. Sunteti niste tradatori si mincinosi. Am gresit cand v-am votat. RUSINE.
Postat 10 Decembrie 2012, 18:31 de Fost alegator
FARA UDMR!
Nu am votat USL-ul ca sa faceti coalitie cu UDMR!
Postat 10 Decembrie 2012, 18:28 de Roger
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.3983 RON
  • 1 EUR = 4.8421 RON
  • 1 HUF = 0.0139 RON