URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
24 Februarie 2010, 12:39

Lucia Varga: Guvernul să lase copiii şi pensionarii în pace!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Deputatul PNL Bihor Lucia Varga l-a interpelat pe ministrul Muncii, Mihai Şeitan, cu privire la eliminarea alocaţiilor pentru anumiţi copii şi la egalizarea vârstei de pensionare pentru femei şi bărbaţi.

Parlamentarul bihorean l-a avertizat pe ministrul PDL-ist că alocaţiile de stat pentru copii sunt un drept constituţional, necondiţionat de veniturile părinţilor. "Cum intentionaţi să eliminaţi de la plata alocaţiei de stat copii ai căror parinţi au venituri peste un anumit plafon, în contextul în care acest drept este unul constituţional? Pentru informarea dumneavoastră, reproduc aici textul aliniatului 2 al articolului 49 din Constituţia României: Statul acordă alocaţii pentru copii şi ajutoare pentru îngrijirea copilului bolnav ori cu handicap. Alte forme de protecţie socială a copiilor şi a tinerilor se stabilesc prin lege", a argumentat Lucia Varga în interpelarea sa.

Deputatul bihorean i-a cerut ministrului să explice dacă a propus această măsură pentru a face economii la buget pe seama copiilor sau a vrut să recalculeze toate alocaţiile în funcţie de veniturile părinţilor. În opinia ei, măsura propusă nu este una de dreapta, deşi PDL pretinde că ar fi un partid de dreapta.

Referindu-se la egalizarea vârstei de pensionare, Lucia Varga i-a cerut ministrului Mihai Şeitan să-i comunice care este punctul de vedere al Guvernului cu privire la raportul dintre speranţa de viaţă şi vârsta de pensionare comparativ cu alte state membre UE, precum şi poziţia guvernului faţă de o asemenea măsură.

Deputatul bihorean a precizat că egalizarea vârstei de pensionare în acest moment este prematură, speranţa de viaţă în România fiind mai mică decât în ţările UE, iar modificarea intempestivă a unei legi organice de o asemenea importanţă putând produce nemulţumiri în rândul celor aflaţi în prag de pensionare.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON