Pe un teren greu, plin de apă, după ploile din ultimele 24 de ore, formaţia bihoreană de fotbal Luceafărul Oradea a obţinut sâmbătă, la Buftea, cea de-a patra victorie din actuala ediţie de campionat a Ligii a II-a. Elevii antrenorului Erik Lincar au învins la limită echipa ACS Berceni, unicul gol al întâlnirii fiind marcat de Constantin Roşu, în minutul 71.
Fotbaliştii bihoreni au controlat în mare parte partida, au dominat până la marcarea golului, după care gazdele au alergat după egalare, dar apărarea orădeană a rezistat cu brio, ba mai mult, pe contraatac Luceafărul putea să mai înscrie.
În minutul 28, Paul Păcurar a executat o lovitură liberă de la 28 de metri central, portarul Iancu a scos însă din lateral, de lângă bară. Apoi, în minutul 34, Balla a tras din marginea careului, Arnăutu a deviat cu latul în colţul opus, dar mingea a lovit transversala şi s-a dus în lateral.
Gazdele au avut prima ocazie în minutul 43, când Bârsănel a reluat din 8 metri pe lângă bară, o minge centrată din lovitură liberă de pe dreapta. Chiar în finalul primei reprize însă, în minutul 45, Balea a preluat în dreapta careului, a pătruns şi a trimis pe lângă bara colţului lung.
În partea a doua, gazdele au prins mai mult curaj, dar tot bihorenii au dominat mai mult şi şi-au creat cele mai mute ocazii. Astfel, în minutul 48, Păcurar a executat un corner de pe stânga, Ettien a respins defectuos de la prima bară, puţin peste transversală. Gazdele au fost atunci aproape de autogol. Păcurar a bătut din nou cornerul şi Sg. Moga a reluat cu capul din 8 metri, de la colţul lung, dar portarul Iancu a reţinut lângă bară.
Cu trecerea timpului, atacurile formaţiei orădene s-au intensificat, iar în minutul 69, Păcurar a bătut o lovitură liberă de la 28 de metri lateral dreapta, a trimis la colţul scurt, dar de acolo a reuşit să respingă Iancu, cu toate că mingea atinsese şi pământul. În minutul imediat următor, acelaşi Păcurar a executat o nouă lovitură liberă de la 17 metri, uşor lateral dreapta. A trimis însă în zid, mingea i-a revenit, a trimis în centru la Ţegle, care a trimis, la rândul său, în blocaj.
În minutul 71 a venit însă golul. Atunci, Arnăutu i-a pasat în stânga lui I. Ban, acesta a centrat la bara a doua, acolo unde Constantin Roşu, urcat în careul mic, reluat cu pieptul din doi metri în plasă.
După primirea golului, cei de la Berceni s-au aruncat în atac, au pus presiune pe bihoreni, dar elevii antrenorului Erik Lincar s-au apărat bine şi chiar pe final puteau să mai înscrie de două ori, prin Arnăutu şi Roşu.
După această victorie, Luceafărul Oradea a acumulat 13 puncte şi a părăsit zona "nisipurilor mişcătoare", urcând până pe poziţia a XIII-a a clasamentului.
ACS Berceni – Luceafărul Oradea 0-1 (0-0)
A marcat: C. Roşu (min. 71)
ACS Berceni: H. Iancu (cpt.) - Fl. Matei, Ferariu, Bârsănel, V. Lupu – Lică (min. 73 M. Ion), Sfrijan - M. Neagu, Ettien (min. 61 M. Chiţu), C. Matei – Grumezescu. Antrenor: Marcel Abăluţă
Luceafărul: Ed. Pap - Balea, Sg. Moga, Fl. Ilie, Ban - Ţegle, Hlinca – cpt. (min. 78 S. Nogo), A. Păcurar – Balla (min. 68 C. Roşu), Arnăutu, Zs. Lukacs (min. 60 Bedea). Antrenor: Erik Lincar
Au arbitrat: Bogdan Ionuţ Anghelinei (Galaţi) - Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa) şi Joszef Peter (Sfântu Gheorghe).
În alte partide de sâmbătă din etapa a XI-a a Ligii a II-a la fotbal s-au înregistrat rezultatele: Dunărea Călăraşi – Academica Clinceni 0-0, Unirea Tărlungeni – Olimpia Satu Mare 0-2, CS Baloteşti – CS Afumaţi 0-1, Chindia Târgovişte – Şoimii Pâncota 6-0 şi Dacia Unirea Brăila – Metalul Reşiţa 2-1.
În etapa viitoare, Luceafărul va avea un joc dificil pe teren propriu, la sfârşitul săptămânii viitoare, cu Chindia Târgovişte, una dintre echipele care se luptă pentru promovare.




Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.