URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
29 Septembrie 2012, 16:02

Luceafărul, la a doua victorie din campionat: 2-1 cu FCM Baia Mare

Luceafărul, la a doua victorie din campionat: 2-1 cu FCM Baia Mare (foto: arhivă)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Luceafărul Felix şi-a adjudecat a doua victorie din noua ediţie de campionat, după ce sâmbătă s-a impus pe teren propriu cu scorul de 2-1 în faţa echipei FC Maramureş Universitar Baia Mare. Meciul a contat pentru etapa a V-a a seriei vestice din Liga a doua şi a fost controlat de gazde în prima repriză, atunci când au reuşit să înscrie şi cele două goluri prin Constantin Roşu în minutul 12, şi Sebastian Ianc, în minutul 35.

După o lovitură de cap a lui Istrofor din minutul 6, gazdele au revenit în atac şi după ce două minute mai târziu Dumitru Muntean a reluat de asemenea cu capul pe lângă bară, în minutul 12, în urma unei acţiuni ofensive purtate de Neluţ Roşu şi Constantin Roşu, ultimul a izbutit deschiderea scorului cu un şut pe jos, la colţul lung din interiorul careului de 16 metri.

După alte acţiuni la cele două porţi, în minutul 35, în urma unei centrări venite de pe partea dreaptă, de la 8 metri de poartă, Sebastian Ianc a reluat cu capul, mingea a lovit bara, ea a revenit şi din 6 metri l-a învins pe portarul oaspeţilor, Danciu, cu un şut pe jos. La pauză s-a intrat cu scorul de 2-0 în favoarea gazdelor, însă în repriza a doua cei care au început mai bine au fost jucătorii echipei oaspete, care, în minutele 53 şi 54, au ratat două ocazii prin Vasile Pop şi Marian Tănase. Acesta din urmă a reluat din 6 metri, puţin pe lângă stâlpul din partea stângă a porţii.

Şarjele ofensive ale oaspeţilor aveau să anunţe golul băimărenilor, care a survenit în minutul 78. În urma unei lovituri libere de la 17 metri de poarta bihorenilor, Vasile Pop a executat pe jos, pe sub zid, şi la colţul scurt.

După primirea golului, elevii antrenorului Călin Moldovan au revenit în atac şi în minutul 73, au obţinut o lovitură de la 11 metri în urma unui fault în careu asupra lui Neluţ Roşu. Penaltyul a fost executat de Cristian Andor, dar portarul Danciu a reuşit să respingă, astfel că Luceafărul a ratat o bună oportunitate de a se desprinde pe tabela de marcaj.
Pe final, jocul s-a deschis şi mai mult, s-au creat ocazii la ambele porţi, însă gazdele au fost campionii ratărilor, Gheorghe Popescu de două ori şi Andor ratând incredibil în situaţii de 1-1 cu portarul.

În acest meci, tehnicianul bihorean a început jocul în formula: Miron-Letan, Pocian, Mintaş, A.Achim - Svarczkopf - Ianc, Bundea (min. 70 Andor), N.Roşu (min.90+2 Haş), D. Muntean (min.65 Gh. Popescu) - C. Roşu.

"A fost un joc pe care puteam să ni-l facem uşor în teren sau dimpotrivă. Am avut oportunităţi să închidem jocul definitiv, n-am făcut-o, iar adversarul ne-a surprins, astfel că am avut emoţii până pe final. Vreau să felicit totuşi jucătorii pentru victorie, însă nu se poate să ratăm atât de mult. Sunt ratări nepermise la liga a doua", a declarat tehnicianul formaţiei gazdă, Călin Moldovan.

"A fost o primă repriză proastă, cu două greşeli pentru noi, în urma cărora gazdele au înscris, dar în partea a doua am revenit şi am fost chiar foarte aproape să egalăm. Nu ştiu dacă meritam un egal astăzi, însă eram aproape să îl obţinem. Luceafărul rămâne totuşi o echipă bună", a spus la rândul său antrenorul formaţiei oaspete, Romulus Buia.

În celelalte jocuri, CSM Râmnicu Vâlcea a învins Voinţa Sibiu cu scorul de 3-0, acelaşi rezultat s-a consemnat şi la partida de la Drăgăşani dintre Damila Măciuca şi FC Bihor, în timp ce la Alba Iulia, Unirea din localitate a dispus de CS Mioveni cu scorul de 3-1. Duminică, de la ora 11, au loc ultimele partide ale rundei, la Slatina ALRO urmând a primi replica UTA, iar la Braşov Corona va întâlni ACS Poli. FCM Târgu Mureş şi FC Argeş au liber în această etapă.

Cel puţin până la jocurile de duminică, Luceafărul Felix a urcat pe locul 5 al clasamentului, cu 6 puncte.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON