URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
09 August 2012, 07:31

Luceafărul a terminat la egalitate amicalul de la Târgu Mureş

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Echipa bihoreană de fotbal Luceafărul Felix disputat miercuri la Tg. Mureş, un nou joc de verificare în perspectiva abordării noului campionat.

Jucătorii bihoreni au terminat, în cele din urmă, la egalitate meciul susţinut cu echipa locală FCM Târgu Mureş, recent retrogradată din primul eşalon şi colegă devenită acum serie. Scorul final a fost 2-2, după ce la pauză Luceafărul conducea cu 1-0.

Bihorenii au deschis scorul în acest joc în minutul 38 prin Sergiu Hanca, cel care a punctat cu un şut de la 25 de metri. Mureşenii au egalat în minutul 64 prin Wagner, după care Danci a adus echipa bihoreană în avantaj cu un şut de la 20 de metri pe colţul scurt, în minutul 80.

Cu cinci minute înainte de final însă, Nicu Epaminonda a restabilit egalitatea, cu un şut din afara careului.

Pentru Luceafarul, antrenorul Leo Grozavu a trimis în teren echipa: Samoila (min. 65 Sg. Ghilea) - Letan, Pocian, M. Deaconescu, A. Achim, Ianc (min. 66 Blanaru), Svarczkopf (min. 46 Danci), Hanca (min. 46 N. Roşu), Imbuzan (min. 79 Ianc), Konyeha, Blanaru (min. 51 D. Munteanu, min. 64 Svarczkopf, min. 70 Lupuţ).

De partea cealaltă, la FCM Targu Mureş, antrenorul Alexandru Pelici a răspuns cu formula: Negru - Pascariu, Apostol, E. Nicu, Wagner, Dalbea, Alex. Dan, Szilagyi, Bujor, B. Apostu, Saim. Au mai intrat pe parcurs: Botoşer - Bunea, Padureţu, Huiban, Cigan şi Szabo.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON