URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 31 IULIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De când cu Pasajul Magheru, s-a constatat că cei care vin de pe Ady Endre, trec prin centru pe Iosif Vulcan, ajung în Piaţa Libertăţii şi nu mai pot intra în pasaj, ci trebuie să facă obligatoriu dreapta, pe podul Dacia. Acesta este şi motivul pentru care strada Andrei Şaguna, de lângă Parchet, a devenit cu două sensuri. Acum, primarul Florin Birta propune ca aici să se dea mai multă atenţie pietonilor şi bicicliştilor, ceea ce înseamnă, practic, că traficul ar avea loc în principal prin Piaţa Libertăţii.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Nu-i prima oară când Bolojan vrea să rezolve probleme gingașe cu metode... inginerești. Ideea trecerii actorilor și instrumentiștilor pe contracte de muncă pe durată determinată, pentru „eficientizarea” actului cultural, reflectă un reflex al stilului managerial cu iz dictatorial care l-a făcut celebru - dar, fără îndoială, și eficient - pe fostul edil al Oradiei.
Zic şi eu
Adrian Cris
Veste proastă pentru orădeni: Termoficare, care abia a înlocuit producția de energie termică pe bază de cărbuni cu cea pe gaz, mult mai puțin poluantă și mai eficientă, va trebui să plătească o sumă enormă pentru a-și cumpăra așa numitele certificate verzi, care îi dau dreptul să polueze. În cazul în care cele 60 de milioane lei necesare nu vor fi date de Guvern (din banii tuturor românilor), nota de plată o vor achita orădenii fie direct, prin inevitabila scumpire a gigacaloriei, fie indirect, prin subvenționarea de către Primărie (ceea ce înseamnă că o suportă toți locuitorii orașului, indiferent că sunt sau nu clienți ai Termoficare).
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Creatorii de filme şi cărţi de anticipaţie care au lansat scenarii cu epidemii globale ce loveau omenirea (un exemplu recent este "Contagion", din 2011, pe care multă lume l-a descoperit după izbucnirea crizei Covid) nu şi-au putut imagina că, într-o situaţie reală, oamenii vor refuza în număr mare leacul descoperit de cercetători. Dar viaţa bate filmul!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Zborurile externe au fost reluate pe Aeroportul din Oradea. Ce părere aveţi despre destinaţiile operate de Ryanair (Milano, Bologna, Londra, Dusseldorf)?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
După 2 ani în care nu s-au organizat concursuri de admitere în magistratură, recent situaţia a fost deblocată şi se aşteaptă anunţurile oficiale pentru reluarea acestora. În concret, în urmă cu aproximativ 2 ani, Curtea Constituţională a declarat neconstituţionale prevederile legale care reglementau concursurile de intrare în magistratură, pe motiv că toate condiţiile de accedere erau prevăzute în regulamentele Consiliului Superior al Magistraturii, şi nu în lege.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În regiunea ţării noastre, înţepăturile de insecte dau rareori fenomene grave de intoxicaţie; ar fi nevoie de 500-1000 de înţepături de albine pentru a produce moartea. În regiunile tropicale, în America de Nord şi de Sud, în Africa şi Asia Centrală se întâlnesc păianjeni veninoşi ("văduva neagră") şi scorpioni, care sunt foarte periculoşi atât pentru oameni, cât şi pentru animalele domestice.
01 Decembrie 2012, 18:31

Hai Bungău cu pumnu' tău!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Bihorel a auzit că pedelistul Ionel Bungău, candidat la parlamentare, a avut parte de o "întâlnire cu alegătorii" cât se poate de specială. După meciul de polo de marţi, 20 noiembrie, politicianul şi-a găsit maşina, pe care o parcase în faţa Bazinului Olimpic, blocată de o alta, în care aştepta un tinerel la volan.

După ce că n-a vrut să-şi mute maşina, junele s-a arătat şi tare-n clanţă, motiv pentru care Bungău, profitând probabil şi de faptul că nu se afla la o conferinţă de presă, i-a aplicat o scurtă corecţie fizică, că doar nu degeaba a făcut la viaţa lui rugby şi arte marţiale!

Taman atunci a apărut şi tatăl tânărului, posesor de epoleţi, aşa că spiritele s-au încins rapid. Tămbălăul s-a terminat cu tată şi fiu demarând în trombă spre spital şi, de acolo, cu certificatul medico-legal în mână, la Poliţie.

C-aşa-i în viaţă: dacă nu ai braţ să dai în duşmani, apelezi la cel al legii. Iar dacă nu votezi, măcar o încasezi...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
ARD între teorie şi practică !?!
ARDe-i portocaliule ! Să afle măcar acum cine a fost în putere !?!
Postat 03 Decembrie 2012, 19:59 de Carp III
urmeaza patru ani de furat in trei schimburi!
Mare naiv trebuie sa fii pentru ca sa ai "satisfactii" in urma votului din 9 decembrie! De 23 de ani votam dezbinati si traim tot mai prost, iar in ciuda acestui fapt evident, mai exista electorat care se "satisface" la vot desi nu e greu de banuit faptul ca urmeaza o noua serie de 4 ani de dezastru! Oare cum se vor simti de acum intr-un an cei care azi se declara "satisfacuti"? Vor fi "violati si abandonati" de alesii lor, sau numai "talhariti si ucisi"?
Postat 03 Decembrie 2012, 10:45 de micki spaga
mi-a devenit simpatic candidatul Bungau
Dupa acest gest al domnului Bungau m-am decis sa-l votez in 9 decembrie! Iata un candidat care a facut ceva pentru electorat: a dat o lectie unui imbecil si tatalui de imbecil! Asa se face curatenie, cu exemple practice din care vinovatul primeste pe loc ceea ce cauta.
Postat 03 Decembrie 2012, 10:13 de acarul paun
legatura
@ionescu: legatura o face cel ce o purta! parol, arata ca un securist! Satisfactii am destule dar cea mai mare va fi pe 9 decembrie!
Postat 03 Decembrie 2012, 01:12 de TDS
oameni ratati ca si TDS
P.S. Tu, Adi Cris si Ardelean, 3 ratati impotenti...nu m-ar mira sa fiti unul si acelasi id.
Postat 03 Decembrie 2012, 00:25 de ionescu
oameni ratati ca si TDS
@TDS... Esti o fiinta ratata, un frustrat care sta si si-o freaca la articole si comenteaza!! Ce legatura are haina omului cu articolul acesta? Am mai vazut o gramada de comentarii de om nesatisfacut din partea ta. Pari genul de om sociopat, respins de societate care se razbuna in niste comentarii. Ratat.
Postat 03 Decembrie 2012, 00:22 de ionescu
politicianu sportiv
Ce il laudati toti pe domnu Bungau ca cica ar fi avut performante sportive? Eu unu nu am auzit de el si deci nu a avut performante sportive. Singurele lui performante sunt inselaciunea, minciuna si evaziunea fiscala.
Postat 02 Decembrie 2012, 21:03 de nameless
BEIZADEA DE POLITAI !!!
Numai un prunc de politai putea bloca masina in parcare !!! Blocarea masinilor de nesimtit e un sport national mai ales cand este sustinut de catre pruncii mafiotilor(politailor), BEIZADELELOR DE POLITAI locali ! In loc sa isi invete odrasla BUNUL SIMT il incurajeaza la nesimtire !!!
Postat 02 Decembrie 2012, 20:31 de s
Superimpotenţa unora naşte violatori !?!
Atitudinea tatălui miliţian, care nu i-a aplicat fiului la timp corecţia necesară îndreptării caracterului prost, adică de când era micuţul mai mic, arată nivelul de civilizaţie al familiei cu maşină de blocat viitori foşti candidaţi parlamentari. Adică după ce blochezi maşina unuia, mai şi faci pe deşteptul, că tata e tare-n epoleţi. Bine a făcut Bungău, aratând că există mai multe metode educaţionale pentru beizadele. Abia aştept să mă blocheze şi pe mine când merg la bazin ...
Postat 02 Decembrie 2012, 19:03 de Carp III
bonghi bongau
asta e campanie electorala, nici macar mascata, pt pumnul lui bungau? cica o sa i ARDa pe toti la mufarina
Postat 02 Decembrie 2012, 16:03 de bonghi
HAHAHA...
Ce gluma buna..Bungau si senatul..ce misto..!si calul ce zicea?iapa?porcul?cameleonul?Pe asta nu e bine nici sa-l visezi,darmite sa-l vezi...sa fim seriosi domnilor..papapa Bungaule!
Postat 02 Decembrie 2012, 14:01 de vasalie
haha
N-am ras de mult asa bine.............Parazitule politic...esti bun ,fratele meu......
Postat 02 Decembrie 2012, 10:27 de soso
BATUT DE BUNGAU
Ma batut si cei cu asta !? Sa va manance pe voi napasta .Care vot o sa-i dati la aista ! Co vo bate ca pe Pista !?
Postat 02 Decembrie 2012, 09:55 de Batut de Bungau
Fariseilor....
Ce am inteles eu din articol : un mucos, tupeist (ta-su e cu ,,epoleti", deci mucosul e ,,smecher"), blocheaza masina unuia (intamplator politician:; sa fi fost o provocare ?!) si refuza sa-si traga harbul, ,,fiind si tare-n clanta". Si cum gura bate c*uru... e lesne de inteles ce a urmat ! Fiti o clipa sinceri, voi ce faceati ?! Probabil ca i-o trageati si aluia cu epoleti, din mai multe motive : 1. nimeni nu-i iubeste pe cei cu epoleti 2. nu si-a educat cum trebuie mucosul 3.sa invete ca orice nas isi are nasul !
Postat 02 Decembrie 2012, 09:28 de caiafa
secu...
L-am vazut pe "omul de bine,...ca tine" la Parada militara de 1 Decembrie! Era imbracat tipic securistic, in haina lunga de piele! Pe langa faptul ca era demodata rau de tot, ARATA EXACT CA UN SECURIST! Ceea ce nu ar fi exclus sa fi fost!
Postat 02 Decembrie 2012, 01:21 de TDS
bravo domnu senator =)))
da stati linistiti nu va tot stresati ca oricum nu va pati nimic domnu politician k doar de aia ii politician...iara baiatu kare si'o luat'o in freza sa stea calm k doar domnu bungau asa o tine tare k ii prieten bun cu seful politiei cica
Postat 01 Decembrie 2012, 22:30 de no name
bungau un e....c
Bungau e un e..........c un om fals si deoarece am patit o personal cu el. Profit de ocazie sa spun acest lucru deoarece vrea sa fie mare senator. Asa ca aveti grija cu cine votati. Oricum nu cu unu ca asta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Postat 01 Decembrie 2012, 20:26 de coco
ne pisssam pe toata politica ca fara TAXELE munca noastra nu existati, amin !
da cine credeti ca ii voteza cei care vor banul public in rest NIMENI :)))) cine mai merge la VOT si de ce ?
Postat 01 Decembrie 2012, 20:22 de paraziti politici !!
@carol
asa trebuie tratati micile beizadele,obrznici si nesimtiti cred ca totul li se cuvine,daca taticul poarta uniforma cu atit mai rau,da dovada de proasta crestere,dar ce sa invete copiii de bani gata de la politicienii nostri de mahala,Cacarau si "Dottore" {hotie, minciuna si obraznicie} pt unii e cheia succesului
Postat 01 Decembrie 2012, 20:08 de luky
ARD
ALEGE CALEA DREAPTA OAMENI DE BINE OAMENI CA TINE! BUNGAU IONEL Senator Colegiul 4
Postat 01 Decembrie 2012, 19:48 de adrian
Pentru ce exista POLITIA!!!!!!
Individul asta, indiferent cum il cheama, trebuia arestat pe loc de Politie!Este inadmisibil sa nu fim protejati pe strada , in masina sau in locurile publice! Numai in Romania se pot intampla astfel de lucruri!
Postat 01 Decembrie 2012, 19:19 de Carol
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1443 RON
  • 1 EUR = 4.9209 RON
  • 1 HUF = 0.0137 RON