URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 25 MAI 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Acum vom avea ocazia să vedem cum se relaxează unii cetățeni ai județului, sub ochii neputincioși ai polițiștilor. Vor apărea din nou plimbările pe la ghene, ședințele de cumpărături prin buzunarele călătorilor din tramvaie și sesiunile de donații la cap de pod. Și asta pentru că politicienii au dat liber la Covid, numai pentru a se răfui între ei.
Zic şi eu
Adrian Cris
Protagonistul rândurilor ce urmează este, formal, purtător de cuvânt al Consiliului Judeţean Bihor, în fapt al preşedintelui Pásztor Sándor, şi se numeşte Simon Adrian. Înainte de 2016 a fost şef al clubului Pro Democraţia Oradea, calitate din care, ani în şir, n-a găsit nicio neregulă în campaniile electorale ale UDMR Bihor, dar şi "ideolog" al aşa-zisei Coaliţii pentru Rogerius.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Pentru o perioadă, cel puțin, vom avea câte două fețe - una originală, unică, prin care ne-am construit identitatea vizuală de până acum, și una neutră, fadă, impersonală, care ne va transforma pe toți în clone. Dar, printre atâtea neajunsuri, masca de protecție ne-a lăsat totuși ochii liberi...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce anume v-a marcat cel mai mult în ultimele două luni ale stării de urgență?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 13 mai a.c. a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 152/2020 a Curţii Constituţionale prin care s-a stabilit că textul legal în baza căruia s-au aplicat toate amenzile pe perioada stării de urgenţă este neconstituţional. Textul declarat neconstituţional prevedea că nerespectarea prevederilor art.9 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă [...], iar potrivit art.9 alin.(1) "conducătorii autorităţilor publice, ai celorlalte persoane juridice, precum şi persoanele fizice au obligaţia să respecte şi să aplice toate măsurile stabilite în prezenta ordonanţă de urgenţă, în actele normative conexe, precum şi în ordonanţele militare sau în ordine, specifice stării instituite".
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Majoritatea calculilor renali (aşa-zisele "pietre" ale rinichilor) sunt formate din săruri de calciu, magneziu, acid uric şi cistină. Calculii cu oxalat de calciu şi fosfat de calciu reprezintă împreună 75-85% din total. Litiaza calcică este mai frecventă la bărbaţi, în jurul vârstei de 30 de ani; de obicei, la cei cu un singur calcul vor exista în timp şi alţii, rata medie a apariţiei unei noi formaţiuni fiind de 2-3 ani; litiaza calcică este frecvent familială.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Poate v-aţi întrebat zilele acestea ce e cu isteria hârtiei de toaletă şi unii v-aţi mirat privind online clipuri cu oameni cărând baxuri întregi în braţe ori luptându-se pentru o rolă de hârtie de WC. Am fost curios să văd care e explicaţia psihologică a acestui comportament bizar şi de ce fix hârtia de toaletă e cea care preocupă mai mult masele. La urma urmei există lucruri mult mai importante decât ea în situaţii de criză...
03 Ianuarie 2013, 15:46

Ghinion de Anul Nou: Fiul directoarei economice de la Compania de Apă a lovit un pensionar pe trecerea de pietoni

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un orădean de 62 de ani a ajuns în spital în prima zi a anului după ce a fost lovit pe trecerea de pietoni de pe strada Oneştilor. Vinovatul este Robert Kuntz, fiul directoarei economice a Companiei de Apă Oradea, Kuntz Aniko, care a rămas fără permis şi e cercetat pentru vătămare corporală din culpă.

Accidentul s-a petrecut marţi, în jurul orei 20, la intersecţia străzii Meşteşugarilor cu strada Oneştilor, unde tânărul de 21 ani nu a acordat prioritate orădeanului care se angajase în traversarea carosabilului pe marcajul pietonal.

Potrivit şefului SMURD, dr. Hadrian Borcea, orădeanul a fost transportat la Unitatea de Primire a Urgenţelor, iar în prezent este internat la Secţia de Neurochirurgie a Spitalului clinic judeţean din Oradea. "Pacientul a suferit un traumatism cranian minor şi mai multe contuzii, însă starea lui este stabilă", a declarat şeful SMURD.

În privinţa şoferului, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, inspectorul principal Alina Dinu, a declarat BIHOREANULUI că acesta a rămas fără permis.

"Din primele cercetări, tânărul nu a consumat băuturi alcoolice, însă este cercetat pentru vătămare corporală din culpă, iar până la finalizarea anchetei permisul lui a fost reţinut", a explicat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
ptr ancsa...
daca era PAPRIKA SAU ALTU.. ATUNCEA dadeai comentarii .....are relatii si asa merge an orasul asta....se spala mana pe mana ..bla bla
Postat 08 Ianuarie 2013, 17:58 de oradean
suntem alaturi de tine
..suntem Robi alaturi de tine ! :* :* :* :* ..prietenii adevarati sunt alaturi de tine si familia ta ! ..te pupa cei 3 fantastici !
Postat 06 Ianuarie 2013, 21:20 de prieteni adevarati !
curca pe valuri
@ancsa la cum scrii tu ar trebui sa nu mai iesi din casa pana nu-ti iei bacul. pe langa gramatica, iti lipseste si logica bunului simt. spune-mi ce invatatura o sa traga cel calcat pe zebra? sa nu mai traverseze in viata lui? fara suparare, esti o vaka aroganta, bucura-te ca iti spune cineva cat mai poti sa-ti faci tratament la neuron.
Postat 06 Ianuarie 2013, 15:12 de Oradean
pt.cvrs.
Ba, cvrs, daca era beat trebuia calcat cu masina??? Ai o logica perfect mulata pe cea a marii , prestigioasei si moralei directoare de la CAO.
Postat 06 Ianuarie 2013, 12:06 de pop
PRIMA
de Sarbatori ca au umflat facturile la apa !!!!!!!!!!!
Postat 05 Ianuarie 2013, 03:33 de INCANTAT
beazideaua
putea sa vina si de la ma-sa din chizda daca nu a acordat prioritate, asa cum faceti toti tzaranoii, cind puneti mina pe covrig sinteti piloti de formula 1, nu mai trebuie sa acordati prioritate nimanui.... Cit despre familia lui, nu avem ce sa vorbim decit ca ma-sa e o currrva cu acte in regula, pe linga faptul ca fura cit nu ii e rusine, iar dintr o currrva nu putea iesi decit un drrogat si bettziv ca fiu sau
Postat 04 Ianuarie 2013, 22:06 de pramatiede bani gata
beazideaua
putea sa vina si de la ma-sa din chizda daca nu a acordat prioritate, asa cum faceti toti tzaranoii, cind puneti mina pe covrig sinteti piloti de formula 1, nu mai trebuie sa acordati prioritate nimanui.... Cit despre familia lui, nu avem ce sa vorbim decit ca ma-sa e o currrva cu acte in regula, pe linga faptul ca fura cit nu ii e rusine, iar dintr o currrva nu putea iesi decit un drrogat si bettziv ca fiu sau
Postat 04 Ianuarie 2013, 22:06 de pramatiede bani gata
pentru ,,oradean,,
Pt.oradean - sa te gandesti de doua ori inainte de a posta un comentariu , sa-ti corectezi greselile , este o rusine pentru tine ca nici nu stii sa scrii. Iar ceea ce a patit baiatul putem pati oricare dintre noi, este foarte usor sa aruncam cu noroiul in cineva fara sa stii ce s-a intamplat concret. Sunt convinsa ca ii pare rau la baiatul , si n-a facut intentionat .Critizati fara rusine o famile pe care nici nu o conoasteti. Imi pare foarte rau pentru pieton si doresc insanatosire grabnica. Sigur o sa fie invatatura pentru toti cei implicati in aceasta intamplare nefericita.
Postat 04 Ianuarie 2013, 21:32 de ancsa
pentru ,,oradean,,
Pt.oradean - sa te gandesti de doua ori inainte de a posta un comentariu , sa-ti corectezi greselile , este o rusine pentru tine ca nici nu stii sa scrii. Iar ceea ce a patit baiatul putem pati oricare dintre noi, este foarte usor sa aruncam cu noroiul in cineva fara sa stii ce s-a intamplat concret. Sunt convinsa ca ii pare rau la baiatul , si n-a facut intentionat .Critizati fara rusine o famile pe care nici nu o conoasteti. Imi pare foarte rau pentru pieton si doresc insanatosire grabnica. Sigur o sa fie invatatura pentru toti cei implicati in aceasta intamplare nefericita.
Postat 04 Ianuarie 2013, 21:32 de ancsa
la puscarie
iel are voie sa faca orce.... de cee??????????????
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:59 de oradean
la puscarie
daca era interlop bagau an puscarie de mult.....undei legea....are relatiii
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:57 de oradean
cvrs
pt.pop nici nu i greu sa fie vinovat, batranul era beat.
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:13 de popa
Era de asteptat
Asta a lucrat de la 16 ani si si-a cumparat masina la 18! Parca asa declara ma-sa (ma-sa are cratima si inca ceva) cand a fost intrebata de o masina a familiei. Dar nu-mi fac griji la cati bani are ma-sa va dovedi ca batranul e de vina ! Pariez!!
Postat 04 Ianuarie 2013, 01:22 de pop
cocalarul
gunoaie la volan. aceasi poveste. alt cocalar.
Postat 03 Ianuarie 2013, 23:45 de trecerea de pietoni
?
Si noi, cititorii, ce sa-i facem? Voi, scriitorii, ce ati vrea sa pateasca protagonistii????????????voi vanati nacazurile oamenilor, si aveti propriul adevar, nu DREPTATEA !!!!!!!!!!
Postat 03 Ianuarie 2013, 22:41 de ADINA
bezaideaua
CENZURAT
Postat 03 Ianuarie 2013, 22:12 de garcea
pentru gh
foarte adevarat, sunt foarte multi prosti care sar aiurea pe trecere, crezand ca trecerea de pietoni le da imunitate impotriva unei lovituri, dar daca mai adaugi si faptul ca noaptea nu sunt iluminate trecerile, i se poate intampla oricui....
Postat 03 Ianuarie 2013, 20:25 de costica
pt doggy_c
oricui i se poate intampla .....sunt atatia care trec aiurea fara sa se asigure de parca zebra le-ar asigura imunitate la o plesneala din partea masinii,nici nu seuita,nici nimic,vorbesc la tel se uita in dreapta de parca nu din stg vine masina,scriu sms etc,nu cred ca i cazu batranului cu sms,dar sunt multi si daca va plimbati seara cu masina o sa vedeti in cate locuri unde e zebra nu e iluminat mai deloc...plus ca sunt parcate masinile pana langa zebra,si cand esti langa zebra iti "sare" pietonul in fata de dupa masina parcata langa sau chiar pe zebra....asa ca oricui i se poate intampla
Postat 03 Ianuarie 2013, 18:53 de gh
Ce ratat
Cum sa nu vezi un om pe trecerea de pietoni? Se cam vede cum o obtinut beizadeaua asta permisul...dar dupa cum zicea un alt cititor il scoate ma-sa din cacat.
Postat 03 Ianuarie 2013, 17:48 de doggy_c
bravo robi
nu te teme robike, nu-l poti depasi pe horica, chiar daca e de anul nou si chiar daca e pe trecerea de pietoni, dar mai insista, o sa te scoata ma-ta mereu din bucluc ca-i bazata.
Postat 03 Ianuarie 2013, 17:19 de sarkozi
MINCIUNI....
FAMILIA A GASIT UN BOSCHETAR DE MARTOR