URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 27 IANUARIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Nu mă îndoiesc că din cartierul francez Voltaire al Oradiei până în comuna campioană la asistați, Lugașu de Jos, a notoriului primar Sorban Levente, asistații social îi închină imnuri de „pomenire” noului președinte al Consiliului Județean, Ilie Bolojan. Căci, la cum arată planurile lui Bolojan, asistații vor ajunge în șanțuri nu doar când vin de la cârciumă, ci și când vor trebui să plivească buruienile...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Pentru cei care sperau asta, o veste tristă: PSD-ul nu este un partid pe cale de dispariţie. Dimpotrivă, e asemenea lui Iliescu, un bătrân care se încăpăţânează să rămână verde (a se citi roşu). Are electoratul său solid, format din nostalgicii, socialiştii, comuniştii şi stângiştii de stil nou, din pomanagiii şi dependenţii de ajutoarele sociale, din sudiştii şi tuciuriii patriei, uşor de cumpărat cu mărunţiş, din bugetari şi lefegii plantaţi şi lăsaţi să sporească şi să rodească prin pleiada de instituţii publice susţinute din greu de pălmaşii şi "liberalii" naţiei...
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu despre un echilibru de putere este vorba când inventariem motivele pentru care partidele îşi doresc Prefectura Bihor, ci despre puterea de a stopa ceea ce face partidul cel mai activ, prin reprezentantul său din fruntea administraţiei judeţene. Nu se caută, de fapt, un prefect care să reprezinte Guvernul, cum spune legea sec, ci un prefect care să-l frâneze pe Bolojan.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Amenajarea culoarului Nufărul-Cantemir, în paralel cu săpăturile din Centrul civic, va genera un şantier amplu ca întindere, atât în spaţiu cât şi în timp, ceea ce va testa din nou nervii şi răbdarea orădenilor. Există destule variante ocolitoare, e drept, dar chiar şi aşa, deranjul prin zonă va fi major. La fel ca în alte situaţii, publicul se va împărţi în două: cei care vor blestema şantierele cu betonul lor cu tot şi cu cine le-a făcut, respectiv cei care vor lăuda hărnicia edililor. Nu exclud apariţia unei a treia categorii...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre noul vaccin anti-Covid și despre campania de vaccinare gratuită declanșată de autorități?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Potrivit Codului administrativ, ministerele se aprobă de către Parlament, prin acordarea votului de încredere asupra Programului de guvernare şi a întregii liste a Guvernului, în procedura de învestitură. Ministerele se organizează şi funcţionează numai în subordinea Guvernului, potrivit prevederilor Constituţiei și codului administrativ.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hepatita cronică activă autoimună este o afecţiune caracterizată printr-un proces necrotic şi inflamator continuu cu evoluţie spre ciroză şi insuficienţă hepatică. Leziunile hepatice progresive sunt rezultatul unui atac imunologic asupra celulelor hepatice. Predispoziţia către autoimunitate este în general moştenită în majoritatea cazurilor, iar specificitatea hepatică a acestor leziuni este declanşată de factori chimici sau virali (se cunosc cazuri de hepatită acută virală A sau B, aparent cu evoluţie bună, care evoluează spre hepatită cronică activă autoimună, probabil datorită predispoziţiei genetice).
03 Ianuarie 2013, 15:46

Ghinion de Anul Nou: Fiul directoarei economice de la Compania de Apă a lovit un pensionar pe trecerea de pietoni

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un orădean de 62 de ani a ajuns în spital în prima zi a anului după ce a fost lovit pe trecerea de pietoni de pe strada Oneştilor. Vinovatul este Robert Kuntz, fiul directoarei economice a Companiei de Apă Oradea, Kuntz Aniko, care a rămas fără permis şi e cercetat pentru vătămare corporală din culpă.

Accidentul s-a petrecut marţi, în jurul orei 20, la intersecţia străzii Meşteşugarilor cu strada Oneştilor, unde tânărul de 21 ani nu a acordat prioritate orădeanului care se angajase în traversarea carosabilului pe marcajul pietonal.

Potrivit şefului SMURD, dr. Hadrian Borcea, orădeanul a fost transportat la Unitatea de Primire a Urgenţelor, iar în prezent este internat la Secţia de Neurochirurgie a Spitalului clinic judeţean din Oradea. "Pacientul a suferit un traumatism cranian minor şi mai multe contuzii, însă starea lui este stabilă", a declarat şeful SMURD.

În privinţa şoferului, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, inspectorul principal Alina Dinu, a declarat BIHOREANULUI că acesta a rămas fără permis.

"Din primele cercetări, tânărul nu a consumat băuturi alcoolice, însă este cercetat pentru vătămare corporală din culpă, iar până la finalizarea anchetei permisul lui a fost reţinut", a explicat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
ptr ancsa...
daca era PAPRIKA SAU ALTU.. ATUNCEA dadeai comentarii .....are relatii si asa merge an orasul asta....se spala mana pe mana ..bla bla
Postat 08 Ianuarie 2013, 17:58 de oradean
suntem alaturi de tine
..suntem Robi alaturi de tine ! :* :* :* :* ..prietenii adevarati sunt alaturi de tine si familia ta ! ..te pupa cei 3 fantastici !
Postat 06 Ianuarie 2013, 21:20 de prieteni adevarati !
curca pe valuri
@ancsa la cum scrii tu ar trebui sa nu mai iesi din casa pana nu-ti iei bacul. pe langa gramatica, iti lipseste si logica bunului simt. spune-mi ce invatatura o sa traga cel calcat pe zebra? sa nu mai traverseze in viata lui? fara suparare, esti o vaka aroganta, bucura-te ca iti spune cineva cat mai poti sa-ti faci tratament la neuron.
Postat 06 Ianuarie 2013, 15:12 de Oradean
pt.cvrs.
Ba, cvrs, daca era beat trebuia calcat cu masina??? Ai o logica perfect mulata pe cea a marii , prestigioasei si moralei directoare de la CAO.
Postat 06 Ianuarie 2013, 12:06 de pop
PRIMA
de Sarbatori ca au umflat facturile la apa !!!!!!!!!!!
Postat 05 Ianuarie 2013, 03:33 de INCANTAT
beazideaua
putea sa vina si de la ma-sa din chizda daca nu a acordat prioritate, asa cum faceti toti tzaranoii, cind puneti mina pe covrig sinteti piloti de formula 1, nu mai trebuie sa acordati prioritate nimanui.... Cit despre familia lui, nu avem ce sa vorbim decit ca ma-sa e o currrva cu acte in regula, pe linga faptul ca fura cit nu ii e rusine, iar dintr o currrva nu putea iesi decit un drrogat si bettziv ca fiu sau
Postat 04 Ianuarie 2013, 22:06 de pramatiede bani gata
beazideaua
putea sa vina si de la ma-sa din chizda daca nu a acordat prioritate, asa cum faceti toti tzaranoii, cind puneti mina pe covrig sinteti piloti de formula 1, nu mai trebuie sa acordati prioritate nimanui.... Cit despre familia lui, nu avem ce sa vorbim decit ca ma-sa e o currrva cu acte in regula, pe linga faptul ca fura cit nu ii e rusine, iar dintr o currrva nu putea iesi decit un drrogat si bettziv ca fiu sau
Postat 04 Ianuarie 2013, 22:06 de pramatiede bani gata
pentru ,,oradean,,
Pt.oradean - sa te gandesti de doua ori inainte de a posta un comentariu , sa-ti corectezi greselile , este o rusine pentru tine ca nici nu stii sa scrii. Iar ceea ce a patit baiatul putem pati oricare dintre noi, este foarte usor sa aruncam cu noroiul in cineva fara sa stii ce s-a intamplat concret. Sunt convinsa ca ii pare rau la baiatul , si n-a facut intentionat .Critizati fara rusine o famile pe care nici nu o conoasteti. Imi pare foarte rau pentru pieton si doresc insanatosire grabnica. Sigur o sa fie invatatura pentru toti cei implicati in aceasta intamplare nefericita.
Postat 04 Ianuarie 2013, 21:32 de ancsa
pentru ,,oradean,,
Pt.oradean - sa te gandesti de doua ori inainte de a posta un comentariu , sa-ti corectezi greselile , este o rusine pentru tine ca nici nu stii sa scrii. Iar ceea ce a patit baiatul putem pati oricare dintre noi, este foarte usor sa aruncam cu noroiul in cineva fara sa stii ce s-a intamplat concret. Sunt convinsa ca ii pare rau la baiatul , si n-a facut intentionat .Critizati fara rusine o famile pe care nici nu o conoasteti. Imi pare foarte rau pentru pieton si doresc insanatosire grabnica. Sigur o sa fie invatatura pentru toti cei implicati in aceasta intamplare nefericita.
Postat 04 Ianuarie 2013, 21:32 de ancsa
la puscarie
iel are voie sa faca orce.... de cee??????????????
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:59 de oradean
la puscarie
daca era interlop bagau an puscarie de mult.....undei legea....are relatiii
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:57 de oradean
cvrs
pt.pop nici nu i greu sa fie vinovat, batranul era beat.
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:13 de popa
Era de asteptat
Asta a lucrat de la 16 ani si si-a cumparat masina la 18! Parca asa declara ma-sa (ma-sa are cratima si inca ceva) cand a fost intrebata de o masina a familiei. Dar nu-mi fac griji la cati bani are ma-sa va dovedi ca batranul e de vina ! Pariez!!
Postat 04 Ianuarie 2013, 01:22 de pop
cocalarul
gunoaie la volan. aceasi poveste. alt cocalar.
Postat 03 Ianuarie 2013, 23:45 de trecerea de pietoni
?
Si noi, cititorii, ce sa-i facem? Voi, scriitorii, ce ati vrea sa pateasca protagonistii????????????voi vanati nacazurile oamenilor, si aveti propriul adevar, nu DREPTATEA !!!!!!!!!!
Postat 03 Ianuarie 2013, 22:41 de ADINA
bezaideaua
CENZURAT
Postat 03 Ianuarie 2013, 22:12 de garcea
pentru gh
foarte adevarat, sunt foarte multi prosti care sar aiurea pe trecere, crezand ca trecerea de pietoni le da imunitate impotriva unei lovituri, dar daca mai adaugi si faptul ca noaptea nu sunt iluminate trecerile, i se poate intampla oricui....
Postat 03 Ianuarie 2013, 20:25 de costica
pt doggy_c
oricui i se poate intampla .....sunt atatia care trec aiurea fara sa se asigure de parca zebra le-ar asigura imunitate la o plesneala din partea masinii,nici nu seuita,nici nimic,vorbesc la tel se uita in dreapta de parca nu din stg vine masina,scriu sms etc,nu cred ca i cazu batranului cu sms,dar sunt multi si daca va plimbati seara cu masina o sa vedeti in cate locuri unde e zebra nu e iluminat mai deloc...plus ca sunt parcate masinile pana langa zebra,si cand esti langa zebra iti "sare" pietonul in fata de dupa masina parcata langa sau chiar pe zebra....asa ca oricui i se poate intampla
Postat 03 Ianuarie 2013, 18:53 de gh
Ce ratat
Cum sa nu vezi un om pe trecerea de pietoni? Se cam vede cum o obtinut beizadeaua asta permisul...dar dupa cum zicea un alt cititor il scoate ma-sa din cacat.
Postat 03 Ianuarie 2013, 17:48 de doggy_c
bravo robi
nu te teme robike, nu-l poti depasi pe horica, chiar daca e de anul nou si chiar daca e pe trecerea de pietoni, dar mai insista, o sa te scoata ma-ta mereu din bucluc ca-i bazata.
Postat 03 Ianuarie 2013, 17:19 de sarkozi
MINCIUNI....
FAMILIA A GASIT UN BOSCHETAR DE MARTOR