URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
22 Martie 2021, 18:42

Fotbal feminin: United Bihor a pierdut derby-ul cu Dream Team Bucureşti, cu scorul de 1-3

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Formaţia de fotbal feminin United Bihor a fost învinsă pe teren propriu în cadrul celei de-a doua etape a campionatului Ligii a II-a, Seria a 3-a, de echipa bucureşteană Dream Team.

Jocul, care s-a desfăşurat la Tileagd, pe Stadionul Foresta, sâmbătă, s-a încheiat cu scorul de 3-1 în favoarea echipei bucureştene, care conducea şi la pauză cu 2-1.

Totuşi, gazdele au deschis scorul, în minutul 12, prin Barbara Barta, dar nu peste mult timp, în minutele 19 şi 24 Venice Pintea a reuşit o dublă pentru Dream Team, care a intrat în avantaj la pauză cu sorul de 2-1.

Cum în partea a doua bucureştencele au mai înscris o dată, după autogolul Dorinei Ardelean din minutul 46, şi cum formaţia bihoreană nu a reuşit să mai perforeze poarta adversă, jocul s-a încheiat cu victoria la două goluri diferenţă a celor de la Dream Team.

"A fost un joc care a respectat statutul de derby pentru locul întâi, în care am început bine şi chiar am reuşit să deschidem scorul prin Barbara Barta, după o fază individuală, dar două greşeli în defensivă au întors soarta meciului în doar cinci minute. Din păcate, în curs de trei minute am făcut două schimbări, din cauza accidentărilor, care ne-au scos din ritm. În repriza secundă, mai ales pe final am avut, din nou, ocazii mari de a înscrie, dar nu am reuşit. Trebuie să muncim mai mult şi să ne îmbunătăţim procentajul de fructificare al ocaziilor avute în faţa porţii", a declarat antrenorul echipei United Bihor, Csaba Ficuţ.

Tehnicianul formaţiei bihorene a utilizat în acest meci echipa: Popa Adelina, Farcas Adriana, Tyioran Elisabeta, Chișe Carla, Crăciun Kinga, Pantea Alexandra, Nasie Daiana, Ardelean Dorina, Tocai Alina - Barta Barbara şi Kósa Szandi.

Din lotul pentru acest meci au mai făcut parte şi jucătoarele: Ionescu Alexandra, Zugun Ramona şi Ciule Bianca.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON