URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
11 Mai 2012, 07:45

Finala Cupei EHF la handbal feminin, la Oradea

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Sâmbătă, cu începere de la ora 17, va avea loc la Arena "Antonio Alexe" din Oradea partida retur din finala Cupei EHF la handbal feminin, între HC Zalău şi echipa rusă Lada Togliatti. Cele două echipe se află deja la Oradea, aici unde a sosit miercuri şi trofeul pus în joc.

Deşi a avut oferte şi din alte părţi de a găzdui acest meci, conducerea clubului sălăjan HC Zalău, a decis să evolueze la Oradea. "Am primit oferte şi de la Cluj şi de la Baia Mare să disputăm această finală, însă noi am ales Oradea, oraş care, din punctul meu de vedere, este peste Cluj ca frumuseţe", a declarat antrenorul Gheorghe Tadici.

Partida dintre HC Zalău şi Lada Togliatti nu se poate juca la Zalău, fiindcă sala din localitate nu este omologată pentru o asemenea dispută internaţională.

Pentru a-şi adjudeca trofeul, echipa din Zalău trebuie să se impună la o diferenţă mai mare de 6 goluri, fiindcă în tur, în urmă cu o săptămână, a pierdut în Rusia cu scorul de 24-30.

Preţul unui bilet de intrare la joc costă 10 lei şi poate fi achiziţionat de la Arena "Antonio Alexe" vineri, între orele 13-15, ori sâmbătă, înaintea jocului.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON