URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
23 August 2016, 15:02

Festivalul Open Studio Act debutează miercuri cu spectacolul "Autobahn"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Teatrul independent Studio Act din Oradea va fi deschis oficial printr-un festival dedicat. Teatrul a fost  înfiinţat de actorii Alin Stanciu şi Eugen Neag, traducătorul Ioana Ciobanu şi antreprenorul Sella Andre, care deţine localul Kosher Art Wine Coffee Jazz.

Teatrul va funcţiona într-una dintre încăperile Sinagogii Viznitz din strada Crinului nr. 2. Organizatorii au conceput un festival pentru a-l inaugura, este vorba despre Festivalul Open Studio Act, care cuprinde un workshop de improvizaţie şi mai multe spectacole ale unor trupe independente din ţară.

În prima zi de festival orădenii vor putea viziona o producţie a Teatrului de Nord Satu Mare, cu Ioana Cheregi şi Andrei Stan. Este vorba despre spectacolul AUTOBAHN, bazat pe piesa de Neil LaBute, în regia Laurei Moldovan. Spectacolul propune o călătorie în interiorul unui cuplu care pleacă la "drum" printr-un "accident". În limitele fizice ale unui automobil, conflictele se întind pe întreaga gamă de emoţii care pot apărea între două persoane. Se joacă miercuri, 24 august, de la ora 20 la sediul Studio Act (str. Crinului, nr.2), iar producţia nu este recomandată persoanelor sub 16 ani. Spectacolul a fost selecţionat şi în cadrul Festivalului de Teatru Scurt de la Oradea.

A doua zi a festivalului îi aduce patzanii de la ImproPatzan Show în faţa publicului orădean, în spectacolul IMPRO PATZAN SHOW + INVITAŢI SURPRIZĂ, care se joacă joi, 25 august de la ora 20 la sediul Studio Act (str. Crinului, nr. 2). Spectacolul va avea şi invitaţi surpriză, veniţi de departe.

În a treia zi de festival, publicul din Oradea va avea ocazia să cunoască prieteni dragi de-ai noştri: pe actorii Raisa Ané şi Andi Gherghe, în spectacolul RESPIRAŢII de Duncan Macmillan, regizat de Radu Nica (o producţie Teatrul ARIEL Târgu Mureş), care se joacă vineri, 26 august de la ora 20 la Studio Act (str. Crinului, nr 2). În spectacol ni se prezintă traseul prin viaţă a unui cuplu tânăr, începând cu dorinţa lor de a avea un copil, moment în care relaţia lor ar căpăta valenţe noi. Aceştia îşi pun problema dacă în această lume suprapopulată ar trebui să facă un copil, dat fiind aspectul de creştere al populaţiei şi schimbările climatice... Producţia nu este recomandată persoanelor sub 16 ani. Spectacolul a participat şi la Festivalul Internaţional de Teatru Nou de la Arad.

Festivalul se încheie sâmbătă, 27 august, când de la ora 20 e programată prima producţie a Teatrului STUDIO ACT, spectacolul REASONS TO BE PRETTY, bazat pe piesa lui Neil Labute, în regia lui Radu Horghidan. REASONS TO BE PRETTY e un spectacol despre oameni normali cu drame absolut normale, care sunt condamnaţi să trăiască într-o cultură a extra-ordinarului, cultură în care standardele de frumuseţe se referă doar la aspectul fizic. Dramele celor patru personaje devin adeseori ridicole sau absurde pentru că nimeni nu s-ar fi gândit cât de mult contează astăzi felul în care ne percep ceilalţi. În special cei apropiaţi. Desigur, întotdeauna aparenţele au contat, dar în REASONS TO BE PRETTY vedem cum o simplă remarcă poate schimba destine. Spectacolul a fost realizat cu sprijinul lui Neil Labute, care a acceptat ca banii care trebuiau să-i fie plătiţi pentru drepturi de autor să fie, de fapt, investiţi în acest festival. Producţia nu este recomandată persoanelor sub 16 ani.

Biletele pentru orice spectacol costă 20 de lei. Participarea la workshop este gratuită, cu condiţia înscrierii în prealabil şi participării la toate întâlnirile programate pe parcursul acestei săptămâni.


Programul OPEN STUDIO ACT

Miercuri, 24 august:
◦ ora 11.00 – Workshop de improvizaţie cu Alin Stanciu şi Eugen Neag
◦ ora 20.00 – Spectacol de teatru: AUTOBAHN, de Neil LaBute, regia Laura Moldovan – o producţie Teatrul de Nord Satu Mare
Joi, 25 august:
◦ ora 11.00 – Workshop de improvizaţie cu Alin Stanciu şi Eugen Neag
◦ ora 18.00 – Workshop de oratorie cu Oradea Toastmasters
◦ ora 20.00 – Spectacol de teatru: IMPRO PATZAN SHOW + INVITAŢI SURPRIZĂ – o producţie STUDIO ACT Oradea
Vineri, 26 august:
◦ ora 11.00 – Workshop de improvizaţie cu Alin Stanciu şi Eugen Neag
◦ ora 20.00 – Spectacol de teatru: RESPIRAŢII, de Duncan Macmillan, regia Radu Nica – o producţie Teatrul ARIEL Târgu Mureş
Sâmbătă, 27 august:
◦ ora 12.00 – Workshop de improvizaţie cu Alin Stanciu şi Eugen Neag; SPECTACOL
◦ ora 20.00 – Spectacol de teatru: REASONS TO BE PRETTY, de Neil LaBute, regia Radu Horghidan – o producţie STUDIO ACT (proiect realizat cu sprijinul domnului Neil LaBute)

Pe toată durata evenimentului, cei prezenţi vor putea admira în sediul STUDIO ACT o expoziţie de fotografie de teatru a lui Remus Toderici.

Citeşte şi: Gong în sinagogă: Noul teatru independent Studio Act se deschide într-un templu evreiesc, cu un festival

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON