URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
28 Mai 2019, 18:10

Echipa Colegiului "Teodor Neş" Salonta, din nou vicecampioană la Olimpiada gimnaziilor la baschet feminin (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Echipa de baschet fete, gimnaziu, a Colegiului Naţional "Teodor Neş" din Salonta şi-a trecut al doilea "argint" consecutiv la "Gimnaziadă", după cel din 2018.

La turneul final din acest an, desfăşurat la Centrul Olimpic "Sydney 2000" de la Izvorani, echipa antrenată de Vlad Simina a câştigat, la scor, toate cele trei partide din grupă, apoi a trecut lejer de semifinale, dar a pierdut finala după ce şi-a pierdut singurul pivot, accidentat.

Efectiv, echipa din Salonta a zburdat pe teren în primul meci din cadrul turneului final, impunându-se cu 51-19 în faţa reprezentantei Bacăului, echipa Şcolii Gimnaziale "Ştefan Luchian" din Moineşti.

A urmat al doilea succes, la fel de clar, scor 52-29 cu LP "Dimitrie Tichindeal" din Arad, pentru a încheia grupa cu trei victorii din trei, după 60-25 cu gorjencele de la CN "Tudor Vladimirescu" Tg. Jiu.

În semifinale a urmat un nou succes pentru bihorence, scor 35-25, cu echipa din Piteşti. Astfel a venit şi calificarea în a doua finală consecutivă pentru echipa de la "Teodor Neş".

În ultimul act, echipa CN "Teodor Neş" a cedat în faţa reprezentantei judeţului Mureş, formaţia Şcolii Gimnaziale "Alexandru Ceauşianu" Reghin, cu scorul de 38-50. Totuşi, eşecul din ultimul act poate fi pus şi pe seama faptului că în semifinale Salonta a pierdut-o pe Alexia Maliţa, singurul pivot din echipă, care a suferit o entorsă.

Bihorencele s-au ales şi cu premii speciale. Diana Zaha, Denisa Curpaş şi Luana Creţ au fost alese în "Best Five", iar Luana Creţ a fost desemnată cea mai de perspectivă jucătoare a competiţiei.

De altfel, Diana Zaha şi Luana Creţ, sportive legitimate la CSS Salonta, vor participa şi la turneul final al Campionatului National de junioare U14 de la Bucureşti, competiţie care se va desfăşura în perioada 29 mai – 2 iunie, unde formaţia salontană este calificată.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON