URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
24 Martie 2017, 13:46

"Din suflet de sportiv": Luptătorii de MMA din Oradea au donat sânge pentru Miruna! (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Campania "Din suflet de sportiv", iniţiată de atleta Simona Kadas a continuat joi cu o nouă acţiune de donare de sânge pentru micuţa Miruna. De această dată, luptătorii de MMA (arte martiale mixte) au fost prezenţi la Centrul de Transfuzii Oradea să doneze sânge, în frunte cu antrenorul lor, Ioan Brânză.

Sportivii sunt legitimaţi la Centrul de MMA Sandu Lungu, iar dintre cei prezenţi la acţiune au făcut parte: Sergiu Breb, campion şi deţinător al centurii la luptă în cuşcă la categoria 84 kg, Ioana Drimba, atletă, sportivă şi instructoare la Atletic Gym, şi Diana Belbiţ, campioana României în cuşcă şi luptă la cea mai bună promoţie de MMA din Europa.

Aceasta campanie de donare de sânge a fost iniţiată pentru micuţa Miruna Vicaş, în vârstă de un an şi zece luni, diagnosticată recent cu leucemie de tip B.

"Vreau să le mulţumesc celor de la MMA, inclusiv lui Ioan Brânză, care au fost prezenţi azi să doneze sânge pentru micuţa Miruna. Ei au dat dovadă şi curaj, că nu numai în cuşcă sunt adevăraţi luptători şi campioni, ci şi în viaţa de zi cu zi. De aseamenea, vreau să îi mulţumesc şi doamnei directoare Ligia Burtă şi asistentelor pentru buna organizare şi desfăşurare a acestei campanii", a declarat Simona Kadas.

Aceasta a făcut un nou apel către "toţi sportivii şi nu numai, să ni se alăture şi să doneze sânge pentru Miruna". "Cei care doresc mă pot contacta pe mine sau să meargă la Centrul de Trasfuzii. IMPORTANT: NU contează grupa sanguină", a mai precizat Simona.

"Ne-am implicat în această campanie pentru a o ajuta pe Miruna, cu mare nevoie de speranţă la viaţă", a declarat şi antrenorul Ioan Brânză.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON