URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
05 Ianuarie 2011, 15:43

Deputatul UDMR Lakatos Peter: Paşaportul ungar e ca medicamentul gratuit, îl cere cine are nevoie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

"Dubla cetăţenie este o facilitate aşteptată mai demult, în trecut, când ne trebuiau vize pentru a putea călători în Europa", a declarat deputatul UDMR Lakatos Peter, în cadrul unei conferinţe de presă desfăşurate miercuri.

În ceea ce îl priveşte, parlamentarul bihorean a declarat că, cel puţin până acum, nu a solicitat cetăţenia maghiară. "Eu, deocamdată, m-am bucurat că am reuşit să stau de sărbători cu familia. O să mă gândesc cum să fac şi când s-o fac. E o opţiune strict personală", a spus Lakatos.

Deputatul UDMR a comparat posibilitatea de a beneficia de cetăţenia maghiară cu dreptul de a primi medicamente gratuite: "E ca medicamentul gratuit. Dacă eu am o stare materială mai bună şi pot să-mi cumpăr medicamente, consider că nu e etic să cer medicamente gratuite", a spus Lakatos, referindu-se la faptul că libera circulaţie a cetăţenilor români în Europa nu mai este restricţionată.

Întrebat dacă recomandă etnicilor maghiari din România să solicite sau nu cetăţenia ungară, parlamentarul UDMR a afirmat că fiecare trebuie să facă ce doreşte: "Nici măcar fiicei sau fiului meu, din acest punct de vedere, nu le impun şi nu le cer nimic. Fiecare este major şi face ceea ce doreşte".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
Declaratie pompieristica.
Comparatia facuta de deputatul ungur confirma faptul ca numai un bolnav sarac cu duhul poate solicita medicamentul gratuit oferit de Ungaria. Deputatul nu este,inca, bolnav,dar nu mai are mult pana la manifestarea clinica a acesteia,incercand a-si proteja familia de o posibila molipsire.
Postat 08 Ianuarie 2011, 11:58 de safe
Nici medicamentele, nici pasaportul ....
Nici medicamentele ,nici pasaportul nu este gratuit!! Costa fiecare hirtie, si inca nu putin!Daca cere si hirtile bunicilor si strabunicilor moarte de 60 de ani.... Umbla omul pina cind ameteste....Indiferent ca deja in certificat de nastere are 3 nume maghiare.Nu este asa usor cum spune.Dar merita.
Postat 07 Ianuarie 2011, 16:30 de Tanti Aurora
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON