URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
17 Noiembrie 2014, 10:59

Definitiv şi oficial: Iohannis a câştigat în Bihor cu aproape două treimi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Rezultatele definitive şi oficiale anunţate de BEJ Bihor luni dimineaţă confirmă şi pentru acest judeţ victoria candidatuluii ACL, Klaus Iohannis.

Potrivit informaţiilor furnizate de BEJ, în al doilea tur de scrutin din cei 505.102 cetăţeni cu drept de vot înscrişi pe listele permanente din Bihor, s-au prezentat la urne 315.908, adică 62,54% din totalul alegătorilor. Pe listele suplimentare au votat 32.763 alegători, iar 2.941 au folosit urna mobilă.

Din totalul voturilor exprimate, doar 1,07% au fost considerate nule, adică 3.390 buletine de vot.

Scorurile obţinute de cei doi candidaţi sunt de 63,48% pentru Klaus Iohannis, în favoarea căruia au votat 198.393 persoane, respectiv 36,51% Victor Ponta, votat de 114.124 persoane.

Rezultatele oficiale confirmă numărătoarea paralelă făcută de ambele blocuri politice. Echipa ACL Bihor anunţase, duminică noaptea, pentru Bihor, un scor de 63,46% pentru Iohannis, respectiv unul de 36,54% pentru Ponta, în timp ce PSD Bihor a anunţat că în judeţ Iohannis a luat 63,45% din voturi, iar Ponta 36,55%.

Pentru Oradea, ACL a anunţat o victorie a lui Iohannis cu 68,41%, faţă de 31,59% Ponta, în timp ce PSD a anunţat un procent mai mare pentru candidatul ACL, de 68,56%, respectiv 31,55% pentru Victor Ponta.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON