URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 05 IULIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Noul inspector general şcolar, Virgil Blage, e atât de vechi în sistem încât nu se teme că, dacă-l dărâmă, o să-i cadă și lui în cap. Cu trei ani înainte de pensie își permite să spună ce crede și ce știe. Nu e un politruc obligat să-și calculeze cu exactitate pașii ca nu cumva să-l tragă tovarășii de drum pe linie moartă. A recunoscut că sistemul școlar din care și el face parte e atât de șubred, că și-a trimis copilul la școală în străinătate...
Zic şi eu
Adrian Cris
Place sau nu, e o realitate: de la apariţia sa în viaţa publică a Bihorului, Ilie Bolojan domină administraţia (mai ales) şi (ulterior) politica locală. Mai mult, a devenit un model şi la nivel naţional (din păcate nu prea copiat), prin rezultate precis măsurabile (unii zic că-i floare la ureche să faci orice cu fonduri europene, dar dacă-i aşa, alţii de ce nu-s în stare să le acceseze?). 
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Mi-au plăcut mereu restaurantele mici, de tip italian sau franţuzesc, cu măsuţe micuţe, majoritatea de două persoane, decorate minimalist, apropiate una de alta, aproape înghesuite. Contrastează puternic cu ditamai mesele de ping-pong din restaurantele româneşti pe care ai loc să-ţi pui 7 feluri de mâncare simultan şi mai poţi sta şi confortabil cu coatele lăbărţate. Ne place să avem spaţiu mult pentru noi înşine fiindcă, atunci când suntem la masă, ne simţim regi şi trebuie să ne comportăm în consecinţă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre restricțiile impuse de autorități în contextul pandemiei de Covid-19?
De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul administrativ reglementează atribuțiile prim-ministrului României în calitatea sa de conducător al Guvernului. Astfel, conform articolului 28 din cod, prim-ministrul conduce Guvernul şi coordonează activitatea membrilor acestuia, cu respectarea atribuţiilor pe care aceştia le exercită.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Refluxul gastroesofagian constă în reîntoarcerea conţinutului gastric sau duodenal în esofag şi reprezintă, probabil, cea mai frecventă afecţiune digestivă. Cauza cea mai importantă este insuficienta contracţie a sfincterului esofagian inferior (un "inel" muscular care închide esofagul inferior, nepermiţând alimentelor în curs de prelucrare din stomac să ajungă în esofag şi chiar în cavitatea bucală).
10 Iunie 2019, 15:30

Debut bun şi la kempo pentru sportivii orădeni de la King Do-Lions: Cinci medalii la Baia Mare

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Sportivii de la clubul orădean King Do-Lions au reuşit să cucerească cinci medalii la întrecerile Cupei Colosseum la kempo, competiţie desfăşurată pe data de 8 iunie la Baia Mare şi rezervată copiilor, juniorilor şi seniorilor, la proba de luptă.

Clubul orădean, condus de Andreea Ganea, a participat la aceste întreceri după ce recent s-a afiliat la Federaţia Română de Kempo, "acesta fiind primul club de Kempo în Oradea", după cum precizează reprezentanţii King Do-Lions, într-un comunicat.

Competiţia de la Baia Mare a fost organizată de cluburile Shin Dojo şi Gladiators din localitate, sub egida Federaţiei Române de Kempo. CS King Do-Lions Oradea a participat cu un număr de cinci sportivi la semi-kempo. Mai exact, delegaţia orădeană a fost compusă din antrenorul Romeo Tulkos şi sportivii Denisa Cotuţ, Karina Mihuţa, Răzvan Cotuţ, Patrick Irimuş şi Sergiu Szabo.

La această primă întrecere a acestei ramuri sportive, orădenii au obţinut trei locuri I şi două locuri II. Denisa Cotuţ a ocupat prima poziţie la luptă junioare -64 kg, Karina Mihuţa s-a situat şi ea pe locul I la luptă copii -55 kg, cum de altfel a reuşit şi Sergiu Szabo, la luptă seniori -85 kg.

La rândul lui, Răzvan Cotuţ s-a situat al doilea în proba de luptă a juniorilor la -55 kg, cum de altfel s-a clasat şi Patrick Irimuş, la luptă copii -50 kg.

"A fost un concurs foarte interesant, nou, dar nu neaparat atât de străin, regulamentul de luptă fiind asemanator cu ceea ce ne-am obişnuit la taekwon-do, însă sigur nu este la fel. Vom continua să dezvoltăm această secţie a clubului nostru, însă bineînţeles continuăm şi în ce priveşte activitatea noastră în taekwon-do. Sunt mulţumit de prestaţia sportivilor noştri şi vom urmări calendarul competiţional al federaţiei pentru a ne pregăti şi mai mult pentru competiţiile de kempo", a declarat, la întoarcerea de la competiţie, antrenorul Romeo Tulkos.

În altă ordine de idei, în acest sfârşit de săptămână, la Borş se va desfăşura Open-ul României la Taekwon-do, în organizarea clubului King Do-Lions, unde vor participa cluburi din 9 ţări (Anglia, Austria, Bosnia Herţegovina, Bulgaria, Macedonia, Italia, Serbia, Ungaria si România). La acest eveniment şi-au confirmat prezenţa Grand Master Kim Ung Chol 9DAN - preşedintele comisiei de competiţii la nivel mondial la Taekwon-do ITF, Master Mario Bogdanov 8DAN - vicepreşedintele federatiei mondiale de taekwon-do, Master Ruggiero Lanotte - vicepreşedintele federatiei europene. Totodată, este aşteptat şi Zaharia Amatto, preşedintele Federaţiei Române de Kempo. 

Competiţia de la Borş se va desfăşura sâmbătă, între orele 9:00-19:00 şi duminică, între orele 9:00-12:00, intrarea spectatorilor la Sala de Sport urmând a fi liberă.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2813 RON
  • 1 EUR = 4.8319 RON
  • 1 HUF = 0.0137 RON