URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
03 Octombrie 2017, 15:49

Cu ocaua mică: Inspectorii de Metrologie Legală au găsit pieţari cu cântare dereglate sau „descântate”

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Inspectorii Serviciului Judeţean de Metrologie Legală au început săptămâna trecută un program de control privind legalitatea mijloacelor de măsurare şi a măsurătorilor în domeniul tranzacţiilor comerciale pentru determinarea maselor în vederea protejării persoanelor fizice şi juridice împotriva măsurătorilor incorecte sau false, acţiune care va continua şi în perioada următoare, conform unui calendar stabilit la nivel naţional.

"Scopul acţiunii de control, desfăşurată joi şi vineri în pieţele aparţinând domeniului public (Cetate, Decebal, Rogerius) şi în piaţa privată West Market (n.r. – de pe şoseaua de centură) a avut ca obiectiv determinarea corectitudinii introducerii pe piaţă a mijloacelor de măsurare, cântare, utilizate la vânzarea diferitelor produse. Au fost verificate documentele de conformitate pentru introducerea pe piaţă a mijloacelor de măsurare, corectitudinea şi valabilitatea marcajelor de verificare metrologică şi s-au făcut testări în serviciu pentru determinarea erorilor de măsurare", a declarat marţi, pentru BIHOREANUL, şeful Serviciului Judeţean de Metrologie Legală, Dorel Creţ.

Potrivit acestuia, majoritatea cântarelor verificate, 47 la număr, aflate în proprietatea şi în folosinţa a 23 de operatori economici (persoane fizice şi persoane juridice) au fost găsite în regulă. Nu toţi, însă. "Inspectorii au întocmit 22 de procese-verbale de control şi trei de constatare a unor contravenţii", a spus Creţ.

Concret, o persoană fizică din judeţul Buzău care vindea cartofi în piaţa West Market, precum şi două firme, una activând în aceeaşi piaţă, iar cealaltă în Piaţa Rogerius, au fost amendate cu suma totală de 7.500 lei, persoana fizică cu 2.500 lei, iar firmele cu câte 5.000 lei, pentru depăşirea erorii maxim admise – adică de la 15 grame în sus.

"Faţă de acţiunile de anul trecut, putem spune că numărul neconformităţilor constatate este mai mic", spune şeful Serviciului Judeţean de Metrologie Legală.

Pe de altă parte, inspectorii au atenţionat administratorii pieţelor că au datoria să se asigure că persoanele fizice şi persoanele juridice cărora le închiriază spaţii în incinta acestora folosesc mijloace de măsurare în mod corect, cu documentele de conformitate şi marcaje de verificare metrologică valabile.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Mizerabili bugetari!
Da benzinari cu pompele masluite nu prinde? Nu ca sunt pe o mana! Ai rezervor de 60l mergi sa alimentezi si te gasesti ca alimentezi 70l.
Postat 03 Octombrie 2017, 20:25 de scortosul
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON