URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
25 Septembrie 2016, 11:55

CSM Digi s-a situat pe locul trei la Memorialul Nicolae Rujinschi

CSM Digi s-a situat pe locul trei la Memorialul Nicolae Rujinschi (foto: Peter Kamaras)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Poloiştii de la CSM Digi Oradea au obţinut o victorie şi un rezultat de egalitate, dar au suferit şi o înfrângere la turneul internaţional pe care l-au organizat de joi până sâmbătă, la Bazinul Olimpic Ioan Alexandrescu, Memorialul Nicolae Rujinschi, clasându-se pe locul III, după formaţiile Spandau Berlin și CN Marseille.

După remiza, 11-11, de joi, cu Spandau Berlin, vineri seara, elevii antrenorului Kadar Kalman au învins echipa turcă Galatasaray Istanbul, cu scorul de 9-5, după ce pe repriza s-a consemnat 3-2, 2-1, 3-0 şi 1-2.

Vicecampionii României s-au aflat la conducere la jumătatea confruntării cu echipa turcă cu scorul de 5-3, iar după pauza mare s-a dezlănţuit, intrând în ultima pauză cu un avantaj considerabil, scor 8-3.

Câte două goluri în acest joc le-au reuşit Andrei Prioteasa şi Max Costa, în timp ce câte un gol şi-au trecut în cont: Mihnea Gheorghe, Tiberiu Negrean, Nicolae Diaconu, Mateja Asanovic şi Istvan Szabo. Tot în etapa a doua, de vineri, CN Marseille a învins echipa Spandau Berlin cu scorul de 12-6.

Sâmbătă, în ultima rundă, mai întâi s-au întâlnit nemţii de la Spandau Berlin şi turcii de la Galata saray Istanbul, câştig de cauză având berlinezii cu 8-6.

În ultimul meci al turneului, CSM Digi Oradea a primit replica francezilor de la CN Marseille. Jocul a fost foarte echilibrat, s-a mers cap la cap până în final, când s-au impus totuşi oaspeţii, cu 9-8 şi astfel au câştigat turneul, orădenii încheind pe locul II.

Primul sfert a fost adjudecat de francezi cu 4-2, cel de-al doilea a revenit vicecampionilor României, cu acelaşi 4-2, astfel că în pauza mare s-a intrat la egalitate 6-6. Sfertul III a consemnat câte două goluri în ambele porţi, ultimele 8 minute începând de la 8-8. Din păcate, în ultimul sfert doar francezii au reuşit să marcheze o singură dată, prin Dusan Markovic, jucator care în trecut a evoluat la CSM Digi şi astfel CN Marseille şi-a adjudecat partida cu 9-8.

Patru din cele opt goluri ale orădenilor le-a reuşit în această dispută Tiberiu Negrean, câte unul trecându-şi în cont Diaconu, M. Chioveau, M. Costa şi R. Georgescu. De la francezi, Simon Timbaut a fost cel mai eficace, cu trei reuşite.

Astfel, în clasamentul final al turneului, pe primul loc s-a situat Spandau Berlin, pe poziția a II-a, CN Marseille, pe locul III, CSM Digi Oradea, iar pe poziţia a IV-a, Galatasaray Istabnul.

"A fost un turneu de pregătire care ne-a fost de folos. Meciul cu francezii a fot unul disputat, intens, în care am rulat 15 jucători, de fapt în fiecare meci din acest turneu am rulat 15 jucători, din cei 17 care fac parte din lotul echipei. Au jucat şi cei tineri, i-am încercat pe toţi pentru că trebuie să le dăm o şansă tuturor ca să-şi creeze un loc în primii 13 care vor evolua în acest sezon. Rezultatele ne-au interesat mai puţin. Ce ne-a interesat cel mai mult a fost rulajul, a fost integrarea celor cinci jucători care au fost la Campionatul European U19 şi să ne punem la punct anumite aspecte tactice ale jocului", a declarat după partida cu CN Marseille, antrenorul secund al formaţiei orădene, Gheorghe Dunca.

Pentru orădeni acest turneu s-a constituit o ultimă repetiţie înaintea debutului din noul sezon competiţional, care va debuta la sfârşitul săptămânii viitoare, când, tot la Bazinul Olimpic Ioan Alexandrescu, se va desfăşura turneul din primul tur al Ligii Campionilor Europeni.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON