URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
13 Octombrie 2016, 17:54

CSM Digi Oradea participă la jocurile turului II preliminar al Ligii Campionilor Europeni, din Croația

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Vicecampioana României la polo, formaţia orădeană CSM Digi, va disputa în acest sfârşit de săptămână jocurile din turul II preliminar al Ligii Campionilor Europeni.

Echipa pregătită de Kadar Kalman şi Gheorghe Dunca s-a deplasat la Rijeka, în Croaţia, unde de vineri până duminică va susţine cele trei jocuri aferente acestui turneu.

Orădenii fac parte dintr-o grupă cu echipa gazdă, Primorje Rijeka, cu vicecampioana Spaniei, CN Sabadell, dar şi cu campioana României, nimeni alta decât rivala Steaua Bucureşti.

CSM Digi va disputa jocul de debut, vineri, de la ora 18:30, tocmai în compania gazdelor, pentru ca în etapa a doua, sâmbătă, de la ora 21:00, să se confrunte cu spaniolii de la Sabadell.

Meciul cu Steaua este programat, duminică, în ultima zi, de la ora 12:30 şi poate fi decisiv pentru calificare.


Programul turneului din turul II preliminar al Ligii Campionilor:

Vineri:

Ora 18:30  Primorje Rijeka - CSM Digi Oradea

Ora 20:00 Steaua Bucureşti vs CN Sabadell

Sâmbătă:

Ora 19:30  Primorje Rijeka vs Steaua Bucureşti

Ora 21:00 CN Sabadell vs CSM Digi Oradea

Duminică:

Ora 11:00  Prijorje Rijeka vs CN Sabadell

Ora 12:30 Steaua Bucureşti vs CSM Digi Oradea

La sfârşitul turneului, primele două clasate se vor califica pentru playoff-ul competiţiei. Acesta se va desfăşura în sistem eliminatoriu, în dublă manşă.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON