Campioana României la polo, formaţia orădeană CSM Digi, are cinci jucători selecţionaţi la echipa naţională pentru turneul preolimpic, programat să debuteze duminică, 3 aprilie. Competiţia este programată în Italia la Trieste şi se va desfăşura în perioada 3-10 aprilie.
Pentru acest turneu, foarte important pentru echipa României, au fost selecţionaţi şi jucători de la CSM Digi: Tibi Negrean, Mihnea Gheorghe, Mihnea Chioveanu, Alex Popoviciu şi Roland Szabo.
De precizat faptul că lotul convocat de antrenorul reprezentativei României, Dejan Stanojevic, este neschimbat faţă de cel cu care echipa naţională a participat în luna ianuarie la Campionatul European. Staff-ul tehnic este completat de Adrian Vamoş (antrenor secund), Dumitru Paizan (maseur) şi Robert Mihăilă (analist video).
La turneul preolimpic, România face parte din Grupa A, alături de reprezentativele Ungariei, Rusiei, Franţei, Slovaciei şi Canadei.
În primul joc, poloiştii tricolorii vor întâlni duminică Slovacia, într-un meci ce va începe de la ora 17:30.
Turneul preolimpic reuneşte 12 echipe, împărţite în două grupe a câte şase. Primele trei clasate la încheierea evenimentului se vor califica pentru Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, programate a se desfăşura în luna august a acestui an.
Conform site-ului clubului CSM Oradea, echipele din Europa calificate deja sunt Serbia, Muntenegru, Grecia şi Croaţia.




Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.