LUNI, 27 MAI 2024
`

Mă bucur că Prefectura s-a sesizat asupra situației mai mult decât scandaloase a flotanților, care, brusc, în an electoral, se mută la țară, unde, datorită numărului mic de votanți, pot influența decisiv rezultatul alegerilor.
Țineți-vă bine, urmează perioada tumultoasă, marcată de agitație și circ, a campaniei electorale! Precampania se desfășoară deja, unii competitori grăbindu-se să fure startul și să ocupe spațiul public cu mesaje și inițiative care mai de care mai colorate, ca să nu zic caraghioase. Peisajul este trist și dezamăgitor, îndeosebi prin prisma calității oamenilor politici care-l populează, dar și a mesajelor vehiculate, cele mai multe izvorâte dintr-un populism deșănțat.
Tarom are un vechi monopol pe cursele București - Oradea, ba surse din industrie spun chiar că ruta este cea mai profitabilă a companiei. O informație intuită și din prețurile biletelor, exorbitante, și din faptul că se găsesc greu cu o zi - două înainte de zbor, iar adesea chiar deloc.
Partidele și-au depus candidaturile pentru alegerile locale. Ce vă doriți de la viitorul primar și viitoarea administrație a Oradiei?

În data de 10 mai 2024, Președintele României a promulgat un proiect de lege inițiat în 2023 de doi celebri parlamentari (Ion-Marcel Ciolacu și Nicolae-Ionel Ciucă), prin care se schimbă radical regimul infracțiunii de evaziune fiscală, în sensul în care infractorul va plăti ca să nu mai meargă la închisoare - cu cât va plăti mai târziu, cu atât va plăti mai mult!
Epuizarea profesională, denumită și burnout, este definită de Organizația Mondială a Sănătății ca un sentiment de oboseală intensă și constantă, de pierderea controlului și de incapacitatea de a obține rezultate concrete la locul de muncă.
07 Februarie 2016, 01:49

CSM Digi a învins Dinamo cu 9-7 şi s-a calificat în finala Cupei României la polo!

Poloiştii de la CSM Digi Oradea s-au calificat în finala ediţiei 2016 a Cupei României, competiţie care se desfăşoară în această săptămână la Braşov, după ce sâmbătă, în semifinale, au întrecut cu scorul de 9-7 echipa bucureşteană Dinamo. Pe sferturi s-a consemnat: 4-2, 0-0, 2-3 şi 3-2.

Aşa cum s-a întâmplat şi în jocul de vineri seară, cu Sportul Studenţesc, şi de această dată elevii antrenorului Kadar Kalman au început bine jocul şi au condus la un moment dat cu scorul de 4-1, dar primul sfert l-au câştigat cu 4-2. Au marcat în acest interval T. Negrean (5 m), D. Markovic, Cupic şi Popoviciu. A urmat apoi un sfert al doilea în care nu s-a marcat nimic, astfel că în pauza mare s-a intrat tot cu scorul de 4-2.

Sfertul al treilea a fost mai bogat în goluri, numai că bucureşteni au înscris de trei ori, iar orădeni doar de două, prin T. Negrean şi V. Cupic. În acest fel s-a intrat în ultima pauză cu avantajul fragil de un singur gol pentru CSM Digi, 6-5.

Totuşi, ultimele opt minute au fost bine gestionate de bihoreni, care s-au desprins la 8-5, după ce au marcat M. Gheorghe şi R. Georgescu. Dinamo a redus din handicap, prin Prioteasa, dar Mihnea Gheorghe a punctat din nou, pentru 9-6, pentru ca scorul final, 9-7, să-l stabilească dinamovistul Fulea. Astfel, CSM Digi a câştigat, la două goluri diferenţă, partida şi s-a calificat în finală, acolo unde va întâlni duminică Steaua.

În acest joc, T. Negrean şi M. Gheorghe au înscris câte două goluri, iar D. Markovic, A. Popoviciu şi R. Georgescu câte unul.

Printre remarcaţii echipei Dinamo s-au numărat şi ex-orădenii Marius Ţic, portarul, şi Alex Sfârle, autor a două goluri.

"A fost un meci greu în compania unei echipe tinere şi ambiţioase, care a luptat apărându-şi şansele cu toate mijloacele posibile, punându-ne în dificultate în mai multe rânduri. Astfel, n-am reuşit să ne rupem de adversari şi să ne distanţăm spre un scor pe care îl aşteptă toată lumea", a declarat, după partidă Gheorghe Duca, jucătorul şi directorul de marketing al echipei orădene.

În cealaltă semifinală, tot sâmbătă, Steaua a întrecut Sportul Studenţesc cu scorul 17-5.

Astfel, în finala Cupei Românei la polo, duminică, de la ora 11.30, se vor întâlni CSM Digi Oradea şi Steaua Bucureşti, cele mai bune echipe ale momentului. Jocul va fi transmis de Digi Sport.