URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
28 August 2017, 19:10

CSM CSU Oradea are doi jucători la naţională pentru EuroBasket 2017

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Echipa orădeană CSM CSU trimite doi jucători la prima reprezentativă a României pentru EuroBasket 2017, principalul eveniment baschetbalistic al anului din România, care va debuta joi şi în cadrul căreia naţionala va juca la Cluj Napoca.

Componenţa echipei cu care naţionala României va juca la turneu a fost anunţată duminică, de Federaţia Română de Baschet, iar CSM CSU Oradea are doi jucători în lot: Andrei Mandache (foto) şi Bogdan Nicolescu.

Primul are chiar şi rolul de căpitan al echipei naţionale, iar cel din urmă a prins lotul de 12 după ce în urmă cu aproximativ o lună a câştigat Campionatul European U20 masculin Divizia B, de la Oradea.

După cum notează site-ul clubului orădean, Mandache se numără printre jucătorii care au participat la toate acţiunile echipei naţionale ale României în ultimii ani. "El are o bogată experienţă

internaţională, completată şi de aventurile continentale alături de echipele de club pentru care a evoluat în ultimii ani. Andrei a devenit căpitan al primei reprezentative în vara anului trecut", arată sursa citată.

La rândul său, Nicolescu provine din noua generaţie de jucători. El este unul dintre cei trei componenţi ai naţionalei U20 păstraţi în lotul final pentru EuroBasket 2017. "Sportivul născut la Bucureşti este unul dintre reprezentanţii de seamă ai generaţiei 1997, considerată una dintre cele mai bune produse ale baschetului masculin românesc în ultimul deceniu", se mai arată pe site-ul www.csmoradea.ro.

În lotul de 12 al României au fost opriţi şi alţi doi jucători care au evoluat pentru CSM CSU Oradea în sezonul 2016-2017: Cătălin Petrişor (trecut între timp la Phoenix Galaţi), respectiv orădeanul Titus Nicoară (transferat la BCM U Piteşti). De altfel, pe lângă Titus, un alt orădean din lotul de 12 este Rolland Torok.

România nu a mai participat la Eurobasket din 1987.


Iată însă lotul de jucători a României la EuroBasket 2017:

Cătălin Petrişor – poziţia 1, 1.84 metri

Octavian Popa Calotă – poziţia 1/2, 1.89 metri

Andrei Mandache – poziţia 2, 1.87 metri

Nandor Kuti – poziţia 3, 1.96 metri

Bobe Nicolescu – poziţia 3, 1.99 metri

Radu Paliciuc – poziţia 3, 2.00 metri

Vlad Moldoveanu – poziţia 4, 2.06 metri

Titus Nicoară – poziţia 4, 2.04 metri

Rolland Torok – poziţia 4, 2.03 metri

Emanuel Câţe – poziţia 5, 2.07 metri

Alex Olah – poziţia 5, 2.12 metri

Cătălin Baciu – poziţia 5, 2.14 metri


Programul României în Grupa C (Sala Polivalentă din Cluj-Napoca):

România - Cehia – vineri (01.09), ora 20.30

România - Croaţia – sâmbătă (02.09), ora 20.30

România - Spania – luni (04.09), ora 20.30

România - Ungaria – marţi (05.09), ora 20.30

România - Muntenegru – joi (07.09), ora 20.45

La final, primele patru clasate se vor califica pentru fazele eliminatorii ale EuroBasket 2017, faze care se vor desfăşura la Sinan Erdem Dome din Istanbul.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON