URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
03 Decembrie 2025, 13:41

Criza de apă din Prahova și Dâmbovița se prelungește cel puțin până pe 8 decembrie. Se scot noi cantități din rezerva de stat pentru persoanele afectate

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Peste 100.000 de oameni din mai multe localități din județele Prahova și Dâmbovița nu au în continuare apă distribuită în sistem centralizat, iar reluarea furnizării ar urma să se facă abia luni, 8 decembrie, dar nici acest termen nu este unul sigur, arată Antena3.ro și Euronews.ro. Pe de altă parte, a fost adoptată o nouă hotărâre pentru asigurarea apei potabile pentru oamenii din zonă din rezerva de stat. 

„Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) a adoptat, în data de 2 decembrie 2025, Hotărârea nr. 33, prin care se aprobă scoaterea din rezervele de stat a unor cantităţi de apă potabilă, în vederea acordării ca ajutor umanitar intern de urgenţă, cu titlu gratuit, unităţilor administrativ-teritoriale şi instituţiilor afectate din judeţele Prahova şi Dâmboviţa, pentru asigurarea condiţiilor minime de trai ale populaţiei”, au anunțat, miercuri dimineaţă, reprezentanții Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, citați de News.ro.

În aceeași informare se arată că este nevoie de apa din rezervele de stat „în contextul situaţiei generate de scăderea nivelului apei din acumularea Paltinu cauzată de lucrările hidrotehnice programate la baraj, coroborată cu creşterea turbidităţii şi a volumului de aluviuni determinate de fenomenele hidrologice asociate Codului Portocaliu, elemente ce au afectat calitatea apei brute şi au impus întreruperea alimentării cu apă potabilă în 12 localităţi din judeţul Prahova (n.r. - Câmpina, Breaza, Băicoi, Adunaţi, Poiana Câmpina, Şotrile, Băneşti, Brebu, Telega, Vărbilău, Aluniş şi parţial în comuna Floreşti) şi o localitate din judeţul Dâmboviţa, afectând condiţiile de trai ale populaţiei”.

Problema a apărut după ce după ce golirea lacului Paltinu a afectat alimentarea în acea zonă.

Apele Române a acuzat marți că administratorul sistemului local de apă, ESZ Prahova, știa încă din octombrie că exista riscul ca oamenii să rămână fără apă potabilă în urma lucrărilor din zonă, dar nu a luat măsuri.

„Exploatare Sistem Zonal Prahova SA a fost notificată încă din luna octombrie privind riscurile de creștere a turbidității pe perioada scăderii nivelului în lac și a lucrărilor la galeria de fund. Operatorul trebuia să asigure surse alternative, inclusiv alimentarea din BAC Lunca Mare. În prezent, acest bazin este gol din cauza avariilor la conducta aflată în exploatarea ESZ Prahova.

Problemele la conducta de aducțiune către stația Voila sunt responsabilitatea exclusivă a ESZ Prahova, care are obligația legală de întreținere și reparare conform contractului de operare din 2013”, se arată într-o informare făcută de Apele Române. 

„Sunt furioasă”

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a acuzat marți autoritățile locale că au știut și au comunicat între ele că există riscul ca regiunea Prahova-Dâmbovița să rămână fără apă potabilă din cauza problemelor de la barajul Paltinu, dar nu au informat mai departe Ministerul Mediului și nici populația.

„Există documente oficiale scrise, care au fost comunicate şi către ESZ (Exploatare Sistem Zonal Prahova - n. r.), şi erau cunoscute şi de «Apele Române», administraţia bazinală de la nivel local. În comunicările oficiale care au ajuns la Ministerul Mediului, însă, aceste riscuri nu au fost comunicate. Nu au fost comunicate aceste riscuri nici către primari, nu au fost comunicate aceste riscuri nici către prefecţi, nici către consilii judeţene, nici către populaţie. În principiu, oamenii au ştiut că nu există niciun fel de risc, deşi două autorităţi comunicau între ele că există aceste riscuri şi că trebuie să fie luate măsuri. Soluţii ar fi existat. Primarii din ultimele zile de la şedinţele pentru situaţiile de urgenţă ne-au spus de nenumărate ori că, dacă ar fi ştiut, existau comunităţi în care se puteau lua măsuri pentru a se asigura surse alternative de apă”, a precizat Diana Buzoianu.

„Sunt furioasă”, a mai spus Diana Buzoianu, adăugând că persoanele responsabile trebuie să-și dea demisia.

Ministrul Mediului a trimis Corpul de Control al Ministerului Mediului pentru verificarea lanţului de responsabilităţi. „Persoanele responsabile ar trebui schimbate de urgenţă. Problema nu este că nu au anticipat această situaţie, atenţie! Problema este că au anticipat această situaţie, că au avut documente, avem documente care să ateste faptul că ştiau că există acest risc şi că nu l-au comunicat nici către minister, nici către populaţie, nici către primari şi nu au luat măsuri nici ESZ (operatorul de apă din Prahova - n.r.), nici «Apele Române» de la nivel local - Buzău, Ialomiţa”, a afirmat Diana Buzoianu, citată de Digi24.ro. 

Diana Buzoianu a transmis că reluarea alimentării cu apă din bazinul de la Paltinu ar putea fi reluată din momentul în care scade turbiditatea. „Reprezentanţii ESZ şi reprezentanţii «Apele Române» au dat singurul termen care s-a dat în momentul în care am fost în şedinţa de urgenţă de 72 de ore. Asta s-a întâmplat acum două zile. Ieri au dat un alt termen, de şase zile. În mod evident, toate aceste întrebări vor fi inclusiv analizate de Corpul de Control, pentru că nu este posibil ca de la o zi la alta să fie schimbate aşa termenele, motiv pentru care, repet, eu cred că trebuie să fie schimbate de urgenţă persoanele care sunt responsabile”, a susţinut Diana Buzoianu.

Spitale afectate

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a activat o celulă de urgență. Acesta a transmis că sunt afectate Spitalul Municipal Câmpina, Spitalul de Psihiatrie Voila, Spitalul de Pneumofiziologie Florești, Spitalul Orășenesc Băicoi și Spitalul de Pneumologie Breaza, care nu au apă menajeră.

„Am fost alături de Inspecția Sanitară de Stat din cadrul Ministerului Sănătății, care va coordona direct monitorizarea sanitară și controlul microbiologic în toate spitalele afectate. Totodată, alături de șeful Corpului de Control al Ministerului Sănătății, am dispus monitorizarea strictă a DSP Prahova, pentru a ne asigura că toate procedurile sunt respectate corect și fără întârziere”, susține ministrul.

Alexandru Rogobete spune că a fost activat mecanismul de suport cu spitalele de urgență din București: „În cazul unui incident major sau al unor situații cu victime multiple, aceste spitale sunt deja în alertă și pot prelua imediat pacienți din Prahova”. 

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON