URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 31 MARTIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Mie-mi plac tipii de la ONG-ul Pro Infrastructura. Din câte știu, e o organizație imaginată de fostul ministru al Transporturilor, Cătălin Drulă, de la care aflăm multe dintre dedesubturile care ne fac să nu avem autostrăzi decât pe hârtie și la prețuri exorbitante.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Justiţia din Bihor a învins săptămâna trecută DNA Oradea, dar şi societatea bihoreană. La capătul a 9 ani de procese, fostul boss al UDMR şi al CJ Bihor, Alexandru Kiss, a fost achitat pentru fapte de corupţie pentru care în 2018, în prima fază a procesului, Tribunalul îl condamnase la 8 ani de închisoare, iar pe doi dintre tovarăşii săi de dosar - patronul Selina, Beneamin Rus, şi cetăţeanul ungar Bojtor Vilmos, prin intermediul căruia politicianul şi amicul său, Alexandru Mudura, fondatorul Lotus Center, au încasat şpăgi de 4,3 milioane euro - la 4 şi respectiv la 6 ani de închisoare.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre completările aduse la legislație care prevăd că, în sensurile giratorii, șoferii trebuie să respecte regulile privind circulaţia pe benzi, având obligaţia să semnalizeze din timp părăsirea intersecţiei şi să se asigure?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În data de 17 martie 2023 Autoritatea de Supraveghere Financiară a retras autorizația de funcționare a societății de asigurare Euroins, aspect foarte discutat în spațiul public. Cu toate acestea, nici comunicatele oficiale, nici știrile de presă nu prezintă întreaga realitate a acestui act, astfel încât se pot crea confuzii în practică, majoritatea fiind, evident, profitabile statului, care „scapă” de niște datorii.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Fumatul este un viciu care produce numeroase boli şi decese, fiind considerat în ţările dezvoltate principala cauză a bolilor prevenibile şi a morţii premature. Numai în SUA apar în fiecare an peste un milion de noi fumători din rândul copiilor şi adolescenţilor. 
04 Ianuarie 2013, 12:02

Compania de Apă îşi cere scuze pentru deficienţe

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

SC Compania de Apă Oradea SA aduce la cunoştinţa consumatorilor că în data de 31.12.2012 între orele 16.00 - 23.00, respectiv în data de 02.01.2013, între orele 9.30. - 13.00 consumul de apă s-a dublat faţă de debitele normale.

Creşterea rapidă a debitului de apă a produs o mărire a vitezei de circulaţie a acesteia pe reţelele de distribuţie, care a avut ca efect antrenarea depunerilor existente pe conducte. Toate acestea au provocat mărirea turbidităţii apei furnizate către populaţie.

În consecinţă a fost afectată calitatea apei furnizate către populaţie în următoarele zone ale Municipiului Oradea: Cartierul Oncea, Cartierul Rogerius, zona Bulevardului Ştefan cel Mare, zona Gării Centrale, Cartierul Decebal, Calea Aradului, zona centrală a municipiului - consumatori situaţi pe malul drept al Crişului Repede, Cartierul Nufărul şi Cartierul Tokai.

În prezent calitatea apei potabile se încadrează în limitele impuse de legea 458/2002. Ne cerem scuze pentru inconvenientele provocate, iar în cazul în vor apărea deficienţe în parametrii de furnizare şi de calitate ai apei, vă rugăm să transmiteţi orice sesizare la Dispeceratul central al companiei, la nr. de telefon 0259 - 430.928 sau 0359 - 410. 203.

Conducerea
SC Compania de Apă Oradea SA

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
4 Comentarii
APA DE CANAL
minciuni de ale voastre expre baga apa nefiltrata si rece ca platesc PROSTII. IN FIECARE ANI ACEASI TREABA IN AJUNUL SARBATORILOR.
Postat 06 Ianuarie 2013, 15:08 de ludovic
despre apa rtuginita
MINCIUNI DEGHIZATE IN SCUZE. IN FIECARE AN SE INTIMPLA ASA PT CA SE STIE CA TREBUIE SA LASI MULT APA SA CURGA IN ASEMENEA CAZURI,ASA CA SI CONSUMUL CRESTE.EU AM ASTEPTAT 2 ORE SA SE LIMPEZEASACA APA(LOCUIESC PE STR.IZA) SI PANA LA URMA AM RENUNTAT SA FOLOSESC APA PANA IN 2013. LE DORESC LA MULTI ANI CELOR CE SE OCUPA CU PROBLEMA APEI SI CAT MAI PUTINE MINCIUNI IN VIITOR.
Postat 04 Ianuarie 2013, 22:55 de o pensionara
in fiecare an....
Nu avem nevoie de scuze! Avem nevoie sa mai fim mintiti si luati de prosti! In fiecare an in ajunul sarbatorilor se intampla ca apa de la robinete sa fie ruginie!! Chiar nu exista nici o solutie tehnica pentru a nu se mai intampla asta???? V-ati trezit anul asta sa va cereti scuze ,dar in 2011,2010,2009 n-ati observat nimic??? Abureli !!!
Postat 04 Ianuarie 2013, 15:36 de apaaaa
Nu trebuie sa-si ceara scz....
Nu este nici o problema, se poate intampla oricui, nu trebuie sa-si ceara scuze, ajunge sa scada cateva procente din factura curenta, nu? ca doara daca apa furnizata nu era de calitate buna, in parametrii normali, nu poate costa tot atata apa pompata din cris sau apa potabila......
Postat 04 Ianuarie 2013, 15:07 de Oradean
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5594 RON
  • 1 EUR = 4.9479 RON
  • 1 HUF = 0.013 RON