URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 16 IUNIE 2024
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La un meci de baschet în care se joacă finala campionatului, cu trofeul pe masă, abia de strângem 5.000 de spectatori în Oradea Arena. La întrecerile de polo, e lucru mare dacă se duc 500 de privitori. Dar la un meci de liga a III-a de fotbal se bulucesc 10.000 de spectatori și, sunt convins, numărul ar fi fost mai mare dacă lipsa locurilor de parcare și condițiile precare de pe stadion nu i-ar fi țintuit în fotolii pe mulți alți suporteri.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Plicticoasa campanie electorală s-a animat abia pe final, când am avut parte și de o adevărată „lovitură de imagine”, amintind de marile dezvăluiri ce făceau „deliciul” confruntărilor politice din anii 90. Prefectului liberal Dumitru Țiplea i-a fost „extras”, din debaraua în care-l credea bine ascuns, un schelet încă urât mirositor, datând din perioada studenției...
Zic şi eu
Adrian Cris
La ora acestor comentarii, urnele au vorbit, după o campanie pe care unii candidați au dus-o intens, în ciuda redusei probabilități ca challengerii să-i detroneze pe deținătorii celor două funcții cheie ale administrației din Bihor, de președinte al Consiliului Județean și de primar al Oradiei. Pentru că războiul electoral a fost decis într-o singură bătălie, dar și pentru că tandemul Ilie Bolojan - Florin Birta a avut ce etala alegătorilor, perdanții au avut din start șanse modeste, ceea ce, în parte, le și scuză rezultatele.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ați votat la alegerile locale și europarlamentare?
De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
La momentul apariției acestui material, campania electorală pentru alegerile locale se va fi încheiat deja, iar localitățile României vor avea noi conduceri alese în urma alegerilor din 9 iunie 2023. Modul în care guvernanții noștri au procedat în ultimele luni în mimata „luptă” contra jocurilor de noroc la sate va produce, însă, consecințe pe termen lung și va putea afecta serios bugetul statului...
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Prevenirea sindromului de burnout se poate face de către fiecare dintre noi dacă în cadrul muncii considerăm că există condiții care ne pot predispune la stres. Dacă vă simțiți suprasolicitați și aveți impresia că nu mai puteți face față condițiilor de muncă, este bine să faceți o listă cu responsabilitățile și sarcinile de serviciu în ordinea priorităților, stabilind astfel ceea ce efectiv puteți realiza...
11 Octombrie 2022, 09:35

Cercetașii României: Bogdan Pater a fost suspendat în 2015 din cauza unui „comportament inadecvat”

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Într-un punct de vedere transmis BIHOREANULUI, Organizația Națională Cercetașii României dezvăluie că, în 2015, în urma unei reclamații făcute de un cercetaș, „cu privire la comportamentul inadecvat a lui Bogdan Pater, Centrul Local Oradea a decis, ca măsură preventivă, să îi suspende acestuia dreptul de a participa la activitatea cu copiii și tinerii, până la clarificarea situației”. 

Drept urmare, „în perioada imediat următoare, Bogdan Pater nu a mai participat la activități, nu și-a mai plătit cotizația, iar în anul 2016 a devenit membru inactiv al organizației”, se arată în poziția oficială a cercetașilor, transmisă BIHOREANULUI de către Bogdan Ferchită, membru în consiliul director al organizației. 

Nu se precizează, însă, în ce ar fi constat „comportamentul inadecvat” al lui Pater.

De asemenea, precizează cercetașii, „în prezent, comunicăm cu Centru Local din Oradea, structura locală în care acesta a activat, pentru a verifica istoricul lui”. 

În fine, Cercetașii României precizează că organizația are „toleranță zero față de orice fel de abuz și susținem cu fermitate că orice fapte care încalcă principiile și valorile Mișcării Cercetășești, prejudiciind atât siguranța membrilor noștri, cât și a copiilor și tinerilor din România, nu vor fi tolerate”, iar „orice acțiune prezentă pe care o are Bogdan Pater nu poate fi asociată cu activitatea Cercetașilor României”.

Precizările Cercetașilor României vin după ce BIHOREANUL a scris despre dezvăluirile recente de pe platforma Justițiarul de Berceni, conform cărora politicianul Bogdan Pater, responsabil de comunicare al Tineretului Național Liberal, a abordat de-a lungul anilor mai multe minore, curtându-le, inclusiv pe unele cercetașe din Oradea. Dezvăluirile au la bază relatări și capturi de ecran cu mesajele pe care Pater le-ar fi trimis în urmă cu câțiva ani către fete minore. 

Acesta este cel mai recent episod în scandalul care a început după ce Bogdan Pater i-a trimis numeroase mesaje, unele cu tentă sexuală, unei fete despre care știa că are doar 15 ani. În realitate, a fost vorba despre o tânără care colaborează cu platforma Justițiarul de Berceni, pentru a-i ajuta să-i demaște pe posibilii prădători de minori. Crezând că vorbește cu o fată de 15 ani, Pater i-a propus o întâlnire, care s-a și petrecut în toiul nopții, când membrii inițiativei Justițiarul de Berceni i-au și făcut un flagrant, chestionându-l în timp ce-l filmau despre racolarea de minore. 


Precizările transmise de Cercetașii României, redate în întregime:

Organizația Națională „Cercetașii României” prioritizează siguranța copiilor și tinerilor și susține cu fermitate că orice fapte care încalcă principiile și valorile Mișcării Cercetășești, prejudiciind atât siguranța membrilor noștri, cât și a copiilor și tinerilor din România, nu vor fi tolerate. 

În ceea ce privește situația lui Bogdan Pater, el nu mai este membru activ al Organizației noastre de cercetași din 2016. În prezent, comunicăm cu Centru Local din Oradea, structura locală în care acesta a activat, pentru a verifica istoricul lui. Cercetașii României este o organizația națională care oferă structurilor locale - sucursale și filiale - autonomie decizională, în limita prevederilor Statutului și Regulamentului organizației.

Întrucât ne dorim să păstrăm un mediu sigur, în care copiii și tinerii să se dezvolte armonios și să își atingă potențialul maxim, oferim suport tuturor structurilor locale pentru ca acestea să ia măsurile necesare la cea mai mică suspiciune de comportament inadecvat. În aceeași măsură, suntem alături de toți copiii, tinerii și adulții care au fost și sunt în continuare cercetași și s-au confruntat cu situații abuzive și îi încurajăm să ne contacteze pentru a le oferi sprijinul nostru. 

În anul 2015, în urma unei sesizări făcute de un cercetaș cu privire la comportamentul inadecvat a lui Bogdan Pater, Centrul Local Oradea a decis, ca măsură preventivă, să îi suspende acestuia dreptul de a participa la activitatea cu copiii și tinerii, până la clarificarea situației. În perioada imediat următoare, Bogdan Pater nu a mai participat la activități, nu și-a mai plătit cotizația, iar în anul 2016 a devenit membru inactiv al organizației.

Orice acțiune prezentă pe care o are Bogdan Pater nu poate fi asociată cu activitatea Cercetașilor României. Organizația Națională Cercetașii României are toleranță zero față de orice fel de abuz și susținem cu fermitate că orice fapte care încalcă principiile și valorile Mișcării Cercetășești, prejudiciind atât siguranța membrilor noștri, cât și a copiilor și tinerilor din România, nu vor fi tolerate.

Pentru mai multe detalii, aici poate fi consultată Politica de protecție a copilului, tânărului și adultului în cercetășie (Politica Safe from Harm).

UPDATE: Le-a trimis mesaje mai multor cercetașe

La solicitarea BIHOREANULUI, reprezentantul organizației Cercetașii României a detaliat ulterior în ce a constat „comportamentul inadecvat” al lui Bogdan Pater în 2015, fiind vorba despre faptul că acesta le-a scris acestora în privat, lucru interzis la „cercetași”. 

„Comportamentul inadecvat al lui Bogdan Pater” se referă la contactarea în privat a 3 cercetașe, în afara activității educaționale, acțiune interzisă în relația între un copil / tânăr și un adult la cercetași. Ele ne-au comunicat atunci că se simt inconfortabil cu comunicarea mult prea prietenoasă a lui Bogdan, mărturii ce au condus la suspendarea lui de la activitățile cu copiii și tinerii”, se arată în răspunsul semnat de Bogdan Ferchită, membru în consiliul director al Cercetașilor României. 

Întrebat dacă au existat și alte plângeri care-l vizau pe Pater, reprezentantul organizației a transmis că, ulterior suspendării acestuia, s-a aflat de alte cazuri în care acesta le-a trimis fetelor mesaje: „La prima informare făcută de o cercetașă minoră liderilor din grupul local Oradea, aceștia au reacționat imediat și l-au suspendat de la activități. Ulterior, liderii de la nivel local au fost informați și de alte două cercetașe că au fost contactate de Bogdan Pater, care a purtat același tip de conversații cu ele”.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.606 RON
  • 1 EUR = 4.9772 RON
  • 1 HUF = 0.0126 RON