URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 28 OCTOMBRIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Spre deosebire de Bolojan, Birta are o misiune foarte grea la Primărie. El vine după mandatele de succes ale fostului primar, pe când Bolojan vine după activitatea jalnică a lui Pasztor Sandor și Ioan Mang. Birta trebuie nu doar să arate că se ridică la înălțimea mentorului său, ci și să facă față unei conjuncturi nenorocite.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Deşi practic meseria asta de trei decenii, azi, mâine, nu încetează să mă minuneze un fenomen permanent manifest în politica românească: modul în care se autodevorează coaliţiile de partide ajunse la guvernare, făcându-se cioburi înainte de-a apuca să furnizeze ceva substanţial naivilor de electori. A fost boala CDR-ului, a fost a USL-ului, este a guvernării de azi şi va fi, probabil, şi a celei de mâine...
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu am urmărit să-l insult pe președintele României, pe care l-am votat de trei ori (în două rânduri vs Ponta și o dată în finala cu Dăncilă, ratată lamentabil de Barna), ci fac doar o constatare. În loc să avem, după legislativele de anul trecut, patru ani de pace, în care aleșii să îndrepte legile stricate de PSD, să gândească un PNRR corect (nu mizeria cu care se laudă „oamenii noi”, în realitate o condamnare la înapoiere) și să facă reformele fără de care, iată, statul a eșuat, Klaus Iohannis a distrus nu doar perspectiva, ci și prezentul. A lipit PNL și guvernarea tocmai acelui PeSeDe pe care susținea că vrea să-l țină deoparte de masa puterii.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre noile restricţii Covid-19 aprobate în România?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Una dintre cele mai importante decizii CCR transpuse în proiectul de modificare a Codului de procedură penală a fost aceea prin care s-a stabilit că nu poate fi condiționată acordarea de despăgubiri pentru arestare sau condamnare nelegală de caracterul formal nelegal al actului de arestare sau condamnare, astfel cum decisese, în mod cu totul aberant, înalta Curte de Casație și Justiție prin una dintre cele mai rușinoase decizii din istoria Instanței Supreme.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Nu se cunoaşte unde şi cum se cantonează virusul în perioada dintre epidemii, dar se crede că virusul gripal A este prezent la populaţia umană de pe tot globul şi că cea mai mare parte a acesteia este capabilă să susţină un nivel scăzut al răspândirii interepidemice; pe de altă parte, anumite tipuri umane de virus ar putea fi cantonate în lumea animală, dar nu există încă dovezi concludente. În epoca modernă, mijloacele rapide de transport contribuie la răspândirea globală a virusului.
18 Ianuarie 2013, 08:55

Câştigător pe surse

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Postul de director general al Administraţiei Sociale Comunitare Oradea, vacantat anul trecut în noiembrie prin plecarea lui Felix Cosma la conducerea Agenţiei Judeţene pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, va fi scos la concurs luna viitoare. Deşi anunţul încă n-a fost publicat pe site-ul Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, angajaţii ASCO o şi dau deja câştigătoare pe consiliera primarului Ilie Bolojan, Arina Moş.

Zvonurile au fost alimentate de faptul că organizatorii concursului au stabilit ca pretendenţii să aibă studii juridice, nu de asistenţă socială, ceea ce ar fi pe calapodul tinerei liberale.

Aliaţii pesedişti par să fi acceptat fără comentarii situaţia, pe considerentul că postul de director adjunct este oricum ocupat, şi încă de vreo două luni, de omul lor. Nu de alta, dar acesta, directorul interimar Ioana Florea, a devenit între timp membră PSD. Poate pentru a respecta principiul că "partidul e-n toate"...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
tinerete sau competenta?
@trezirea!!!: "promovarea tinerilor" este un cliseu! Competenta nu are nici o legatura cu varsta! Uite, pun pariu ca esti un tanar(o tanara)care nu a obtinut o nota foarte mare la bac la proba de romana! Ca sa intelegi iti exemplific cum trebuia sa scrii: pun pariu ca toti CEI care au scris.... Eu personal nu pe Bolojan il critic aici! Critic modalitatea de promovare a unora. Mi se pare mai cinstit sa se spuna: numirile se fac pe criterii politice si gata! Ca asa au facut toti, asa se face si acum, probabil asa se va face si in viitor! Dar inteleg si ca nu se poate recunoaste direct acest lucru pentru ca ar fi in contradictie cu practicile europene!
Postat 20 Ianuarie 2013, 13:47 de TDS
o tara de fustrati
inainte sa va dati cu parerea informati-va!!pun pariu ca toti care au scris tendentios despre acest subiect nu au realizat nimic in viata si stau cu mana intinsa cum ne place noua romanilor.Cel putin Bolojan a promovat tinerii, fara trecut de tot felul.otv-ul la putere,manele si can-can acesta este viitorul da-ti-o inainte fratilor ca ajungem departe!!!
Postat 20 Ianuarie 2013, 13:10 de trezirea!!!
Secretara
Da ,asa se fac promovarile in Primaria Oradea .Din secretara direct in director.Administratie nu are cum sa stie,clar.Administratia nu se invata asa simplu facand cafele . Dar cum e in floare nestiinta, neprofesionalismul,lipsa de respect ,ne asteptam sa fie promovati asemenea oameni fara caracter. Rusine .
Postat 19 Ianuarie 2013, 20:29 de Eugen
o tara de fustrati
MUNCITI NU MAI INTIDETI MANA !!LA COMENTAT SUNTEM TOTI BUNI SI DACA AVEM HABAR SI DACA NU.ATATA RAUTATE CAT E IN TARA ASTA MAI RAR.NE MERITAM SOARTA !!!!!!
Postat 19 Ianuarie 2013, 18:14 de trezirea!!!
gramatica, bat-o vina
"are si ia o buna parte din meritele..." ? :)))) vai de capul tau, arino, sau anco, care-o-ti fi, daca "are si ia merite..." :))))))) da, ma, ati capatat o iesperienta fantastica pe langa stapanul inelelor :P
Postat 19 Ianuarie 2013, 16:02 de Fasole uscata
practici
@ceaian: eu personal nu-i cunosc nici meritele, nici competentele! in schimb abordez problema strict la modul general! nu stiu cum se face ca intotdeauna in astfel de situatii exista un grad de rudenie sau ceva pe langa! cum spre exemplu ramona bolos a ajuns la MDRT bineinteles pe merite proprii, nu datorita gradului de rudenie cu "allways"! sau cum a ajuns nepoata lui boc unde a ajuns! sau blonda lui boc(cyntia)unde a ajuns! eu unul nu am sustinut USL-ul pentru ca acestia sa mentina vechile practici! Zic ca e mai cinstit urmatorul mod de lucru: NU E NEVOIE DE NICI UN CONCURS, toate numirile se fac pe aparatenenta de partid. Macar asa s-ar sti CLAR o chestie!
Postat 19 Ianuarie 2013, 13:38 de TDS
Decenata si normalitate
De ce sunt comentarii atat de rautacioase si impertinente pentru d-na Arina Mos? Cati din cei care fac aceste comentarii cunosc competentele sau meritele pe care le are, dar mai ales experienta acumulata in cadrul echipei condusa de d-nul Ilie Bolojan ? Nu va ganditi macar o clipa ca daca a fost in preajma d-nului primar vreme de un mandat si ceva are si ia o buna parte din meritele si rezultatele obtinute la nivel local,cel putin, de PNL Oradea. Si in alta ordine de idei, cu ce era mai competenta d-na Koncsek Zita (UDMR) sa conduca atata timp ASCO, poate pentru ca avea scoala de cadre comuniste Stefan Gheorghiu ?! Deci haideti sa o vedem la treaba pe noua directoare si sa criticam ulterior, daca este cazul. Succes la examen si sa faceti din ASCO ceea ce a facut d-nul Ilie Bolojan din Primaria Oradea si d-nul Andrica Liviu din RAPAS Oradea. Mult noroc !
Postat 19 Ianuarie 2013, 11:36 de ceaian
?
e ruda cumva cu marius mos? interimarul de la proiecte europene? Continuatorul "abosrbantului"?
Postat 19 Ianuarie 2013, 11:27 de TDS
paparuda
asta profesionista! habar n-ai ce scrii. asta a lins in primarie tot ce a putut. si nu fost secretara lui Carp... ci consiliera, de fapt el a dus-o acolo! si inafara de faptul ca umbla dupa aranjamentele lui carp si ale ei nu facea nimic. pardon, umbla cu cealalta a lui Bolo, ca doar erau pe-o minte, cluburi, mese, aranjamente, excursii cu partidul si barbatul....pauza.
Postat 18 Ianuarie 2013, 23:26 de om bun
este femeia cu ...
cu botul .. se intelege la cine si cum , nu este regula de partid , este de regula ce prestezi si cui . Pacat ca numai incapabilii, manjitii, cur ...e si alte specii ajung in asemenea posturi, pentru ca omul sfinteste locul.
Postat 18 Ianuarie 2013, 21:02 de unu
khyfljgh
cine da mai mult! asa se fac numirile!
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:20 de el
tile-n drum
las ca si Felix Cozma e un oportunist si un lingau de prima clasa, da parca nici asta nu e mai breaza :D
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:11 de tylenol
tree star(t)
Arino, nu-ti mai scrie singura comentarii despre cat esti de "profesionista in administratie", ca dac-ar sti bietul barbata-tu ce "consiliere" faci tu cand el umbla cu camera-n spate ti-ar jumuli si putinul par care ti-a mai ramas in cap !
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:09 de super star
o tuanta...
E o toanta si jumatate, linge blide si tufa de Venetia ! Se stia inca de luni ca vrea s-o puna la ASCO, mult v-a trebuit sa dati vestea ! Banuiesc ca trebuia sa primiti aprobare de la primar, altfel mai vedeti voi bani ciuciu ! S-a dus dreaq "cainele de paza al democratiei" baaaa, jurnalisti fara coloana !
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:05 de Mr. Bean
DOAMNA ARINA E O PROFESIONISTA! FELICITARI!
DOAMNA ARINA ESTE O PROFESIONISTA IN ADMINISTRATIE PUBLICA SI MERITA DIN PLIN POSTUL! FELICITARI!
Postat 18 Ianuarie 2013, 17:03 de Aris
doar la noi
din pacate asa e la noi ... nu ajunge cine merita ... ci doar cine trebuie :( .
Postat 18 Ianuarie 2013, 16:13 de
NENOROCITILORR
de ce nu se da concurs in mod legal sa castige cel mai bun? Nenorocitilor!!!! La oate instituiile ati pus nise paparude care nu stiu cum ii cheama cu buletinul in mana
Postat 18 Ianuarie 2013, 15:42 de Cici
intrebare
E adevarat ca doamna a fost secretara lui Carp? Doar asa...intreb si eu, ca sa stiu cum se fac promovarile. Ca doar mai exista tineri isteti, cu studii juridice si nu numai, dar nu au acces la functii, pt ca nu sunt membri de partid.
Postat 18 Ianuarie 2013, 11:30 de Curiosul
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2693 RON
  • 1 EUR = 4.9486 RON
  • 1 HUF = 0.0135 RON