URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 27 NOIEMBRIE 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La Tinca un grup de romi au ieșit pe stradă și au început să-i agreseze pe toți cei care le-au ieșit în cale. Au fost opt rețineri, dar vina principală este a viceprimarului din Lyon, care ni i-a trimis acasă pe cei care cerșeau în Franța.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Recenta dezvăluire a BIHOREANULUI privind recunoașterea de către Marea Lojă Națională a României a unei loje locale - Varadinum, în care s-au întovărășit politicieni din USR cu politicieni din PSD, la fel cum în trecut, într-o altă lojă, Țara Crișurilor, s-au înfrățit alți PSD-iști cu PNL-iști - a stârnit sute de comentarii, confirmând în plus justețea demersului jurnaliștilor. E, clar, un subiect de interes public!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Credeți că persoanele cu funcții publice ar trebui să fie obligate să-și declare, fără ocolișuri, apartenența la masonerie?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Într-o societate democratică, rolul Parlamentului este unul esențial. În România, Constituția prevede că Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român şi unica autoritate legiuitoare a ţării.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Simptomele bolii varicoase sunt reprezentate de dureri la nivelul membrelor inferioare, cel mai frecvent pe traiectul venei afectate. Durerile apar în cazul unei imobilizări prelungite sau a statului în picioare prelungit (ortostatism), fiind agravate de creşterea temperaturii. Ele apar în general spre sfârşitul zilei. De asemenea senzaţia de "picioare grele", arsuri, furnicături sau chiar prurit (mâncărimi), crampe (în timpul nopţii de obicei) şi edeme la nivelul piciorului şi călcâiului (adică acumulări de lichid).
23 Noiembrie 2021, 20:41

Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO)

Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO) (sursa fotografiilor: Facebook, Iulian Balaj)
Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO) (sursa fotografiilor: Facebook, Iulian Balaj)
Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO) (sursa fotografiilor: Facebook, Iulian Balaj)
Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO) (sursa fotografiilor: Facebook, Iulian Balaj)
Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO) (sursa fotografiilor: Facebook, Iulian Balaj)
Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO) (sursa fotografiilor: Facebook, Iulian Balaj)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Casa în care s-a născut şi a copilărit poetul Miron Pompiliu a fost cumpărată de Primăria Ştei şi, potrivit edilului Iulian Balaj, va fi restaurată şi transformată într-un muzeu dedicat poetului şteian. 

Imobilul situat pe strada care acum poată numele Miron Pompiliu a fost cumpărat de autorităţile locale de la urmaşii omului de cultură, "după mulţi ani de negocieri", a transmis primarul Şteiului. 

"Această casă memorială completează patrimoniul cultural al oraşului nostru, având o valoare deosebită, va fi supusă unui proiect de restaurare şi amenajată ca muzeu dedicat poetului şteian. Mulţumim personalului din primărie şi consilierilor locali ai oraşului nostru, pentru pentru implicarea şi concursul acordat în realizarea achiziţiei, dar şi foştilor proprietari pentru colaborarea şi înţelegerea de care au dat dovadă in acţiunile de transferare a acestui monument către patrimoniul oraşului nostru", a mai precizat, printr-un mesaj pe Facebook, Iulian Balaj. 

Din imaginile publicate de edil se vede că imobilul se află în stare avansată de degradare. 

Miron Pompiliu s-a născut în 1847 în Ştei, fiind fiu al preotului Nicolae Popovici şi al Anei Popa. Numele de botez i-a fost Moise Popovici, sub care a şi publicat câteva poezii înainte de a-l schimba. 

În 1868 a publicat volumul "Balade Populare Române" la Iaşi, cele mai multe balade provenind din Ţara Beiuşului.

De altfel, poetul s-a şi stabilit la Iaşi, unde s-a înscris în "Junimea" şi s-a împrietenit cu Mihai Eminescu, pe care avea să-l găzduiască când s-a întors din Italia, potrivit portalului enciclopediaromaniei.ro. De-a lungul vieţii el a publicat în mai multe rânduri şi în Revista Familia, condusă de bihoreanul Iosif Vulcan. 

 

✅ CASA MEMORIALĂ „MIRON POMPILIU” A INTRAT ÎN PATRIMONIUL ORAȘULUI ȘTEI ℹ Casa poetului Miron Pompiliu a fost...

Posted by Iulian Balaj on Friday, November 19, 2021

 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Valoare deosebita
Strategia Culturala 2021 - 2027 a județului despre care am aflat recent oare o are in vedere?
Postat 24 Noiembrie 2021, 13:51 de User anonimizat
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.739 RON
  • 1 EUR = 4.9309 RON
  • 1 HUF = 0.0119 RON