URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 30 NOIEMBRIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
După calculele edililor, iarna asta vom plăti mai mult la încălzire în sistem cetralizat, cu 40%. Iar Primăria va compensa creșterea gazului cu 25%. Problema nu e nici la Birta, nici la orădeni, nici măcar la Uniunea Europeană. Scumpirea gazului și a curentului se manifestă la nivel mondial, așa că nici Joe Biden nu ne-ar scuti de aceste măriri.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Deşi practic meseria asta de trei decenii, azi, mâine, nu încetează să mă minuneze un fenomen permanent manifest în politica românească: modul în care se autodevorează coaliţiile de partide ajunse la guvernare, făcându-se cioburi înainte de-a apuca să furnizeze ceva substanţial naivilor de electori. A fost boala CDR-ului, a fost a USL-ului, este a guvernării de azi şi va fi, probabil, şi a celei de mâine...
Zic şi eu
Adrian Cris
Retrogradat de propriul partid dintr-un post de eurodeputat într-unul de consilier local în Oradea, PSD-istul Emilian Pavel a oferit vinerea trecută, în şedinţa "parlamentului" municipal, o mostră de satisfacţie pigmee. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre coaliţia între adversarii politici PSD şi PNL, care vor guverna România împreună?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Practic, de pe o zi pe alta, după două săptămâni de vacanţă şcolară forţată în care nu au făcut absolut nimic, autorităţile au stabilit brusc că se vor deschide doar şcolile în care există o rată de vaccinare de peste 60% în rândul cadrelor didactice. Dincolo de faptul că măsura nu are o logică medicală, modul în care a fost dispusă nu are nicio legătură cu legea...
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Campania de vaccinare gratuită a fetiţelor din clasa a IV-a reprezintă o şansă reală de prevenţie a cancerului de col uterin, boală a cărei mortalitate ne situează pe primul loc în Europa. Din păcate, politizarea şi informarea defectuoasă privind beneficiile acestei campanii, care s-a dorit a fi onestă şi benefică pentru sănătate, a determinat refuzarea vaccinării de către mulţi, mult prea mulţi părinţi, în necunoştinţă de cauză...
23 Noiembrie 2021, 20:41

Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO)

Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO) (sursa fotografiilor: Facebook, Iulian Balaj)
Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO) (sursa fotografiilor: Facebook, Iulian Balaj)
Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO) (sursa fotografiilor: Facebook, Iulian Balaj)
Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO) (sursa fotografiilor: Facebook, Iulian Balaj)
Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO) (sursa fotografiilor: Facebook, Iulian Balaj)
Casa poetului Miron Pompiliu din Ştei va fi restaurată şi transformată în muzeu (FOTO) (sursa fotografiilor: Facebook, Iulian Balaj)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Casa în care s-a născut şi a copilărit poetul Miron Pompiliu a fost cumpărată de Primăria Ştei şi, potrivit edilului Iulian Balaj, va fi restaurată şi transformată într-un muzeu dedicat poetului şteian. 

Imobilul situat pe strada care acum poată numele Miron Pompiliu a fost cumpărat de autorităţile locale de la urmaşii omului de cultură, "după mulţi ani de negocieri", a transmis primarul Şteiului. 

"Această casă memorială completează patrimoniul cultural al oraşului nostru, având o valoare deosebită, va fi supusă unui proiect de restaurare şi amenajată ca muzeu dedicat poetului şteian. Mulţumim personalului din primărie şi consilierilor locali ai oraşului nostru, pentru pentru implicarea şi concursul acordat în realizarea achiziţiei, dar şi foştilor proprietari pentru colaborarea şi înţelegerea de care au dat dovadă in acţiunile de transferare a acestui monument către patrimoniul oraşului nostru", a mai precizat, printr-un mesaj pe Facebook, Iulian Balaj. 

Din imaginile publicate de edil se vede că imobilul se află în stare avansată de degradare. 

Miron Pompiliu s-a născut în 1847 în Ştei, fiind fiu al preotului Nicolae Popovici şi al Anei Popa. Numele de botez i-a fost Moise Popovici, sub care a şi publicat câteva poezii înainte de a-l schimba. 

În 1868 a publicat volumul "Balade Populare Române" la Iaşi, cele mai multe balade provenind din Ţara Beiuşului.

De altfel, poetul s-a şi stabilit la Iaşi, unde s-a înscris în "Junimea" şi s-a împrietenit cu Mihai Eminescu, pe care avea să-l găzduiască când s-a întors din Italia, potrivit portalului enciclopediaromaniei.ro. De-a lungul vieţii el a publicat în mai multe rânduri şi în Revista Familia, condusă de bihoreanul Iosif Vulcan. 

 

✅ CASA MEMORIALĂ „MIRON POMPILIU” A INTRAT ÎN PATRIMONIUL ORAȘULUI ȘTEI ℹ Casa poetului Miron Pompiliu a fost...

Posted by Iulian Balaj on Friday, November 19, 2021

 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Valoare deosebita
Strategia Culturala 2021 - 2027 a județului despre care am aflat recent oare o are in vedere?
Postat 24 Noiembrie 2021, 13:51 de albina
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.3853 RON
  • 1 EUR = 4.949 RON
  • 1 HUF = 0.0134 RON