URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
24 Martie 2010, 18:02

Ca să îi plătească pe profesori pe anul trecut, statul ia bani din... viitor

Ca să îi plătească pe profesori pe anul trecut, statul ia bani din... viitor În urmă cu două săptămâni, profesori orădeni au protestat în faţa Prefecturii, temându-se că nu îşi vor primi salariile
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Pentru că banii pentru plata profesorilor sunt alocaţi de Ministerul Finanţelor, dar prin Primărie, iar fondurile alocate până acum sunt insuficiente, conducerea municipalităţii a cerut încă de la începutul acestei luni Direcţiei Finanţelor Publice Bihor suplimentarea sumelor defalcate din TVA sau modificarea prevederilor trimestriale pentru a asigura plata premiului anual aferent anului 2009 pentru personalul unităţilor de învăţământ preuniversitar subordonate Consiliului Local.

Potrivit unui comunicat emis miercuri de Biroul de Presă al Primăriei, Ministerul Finanţelor a aprobat "modificarea sumelor alocate trimestrului I, prin diminuarea corespunzătoare a sumei aferente trimestrului IV", ceea ce înseamnă că, pentru a plăti datorii către profesori de anul trecut, statul ia bani din bugetul pentru plata aceloraşi cadre didactice, alocaţi iniţial pentru ultimul trimestru al acestui an.

Ca urmare, din necesarul total pentru plata premiului anual de 8,5 milioane lei, prin redistribuirea din fondurile pe ultimul trimestru au fost alocaţi 1,8 milioane lei, ceea ce reprezintă abia 21% din fondurile necesare pentru plata premiilor pe anul trecut.

Această operaţiune, mai anunţă Primăria, va putea începe din 25 martie, "în limita procentului menţionat anterior".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON