URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 01 FEBRUARIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Studiu de caz. Centura Beiușului, în valoare de 270 milioane lei, bani buni, europeni, a fost scoasă la licitație acum 16 luni. În iunie 2022 licitația a fost contestată, iar după 7 luni justiția noastră a dat verdictul. Cum lucrarea e din fonduri europene și trebuie terminată la finele anului, hai să facem un calcul cât ne costă prostia umană...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
La fel ca în bancurile cu olteanul care, atunci când nu are ce face, se dezbracă și își păzește hainele, Compania Națională Poșta Română - firmă de stat care, spre deosebire de oltean, are însă multe de făcut ca să iasă din înapoiere - a intentat BIHOREANULUI un proces pentru o serie de articole publicate în primăvară.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Probele medicale ar putea fi trimise cu drona de la Spitalul Județean la laboratorul din Rogerius. Ce părere aveți despre inițiativă?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
La finele anului trecut, Camera Deputaților, în calitatea de cameră decizională, a adoptat o propunere legislativă de modificare a legislației privind acordarea ajutorului public judiciar pentru cetățenii care nu își permit să susțină financiar un proces. Legea este trimisă Președintelui României pentru promulgare, urmând să intre în vigoare în viitorul apropiat. Pe cine ajută ea?
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Indigestia sau dispepsia sunt termeni des utilizaţi de către pacienţi pentru descrierea unor simptome digestive variate, cum sunt durerea abdominală superioară (pusă frecvent în legătură cu consumul unor alimente), pirozis ("arsurile" stomacului), eructaţii (râgâituri), flatulenţă (eliminarea de gaze), balonare sau intoleranţă la unele alimente.
30 Martie 2020, 08:35

Bolojan, odihnă activă: Primarul Oradiei intră săptămâna acesta în concediu

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul Ilie Bolojan va intra săptămâna acesta în concediu de odihnă. Edilul vrea să dea exemplu personal subalternilor care se codesc să își sacrifice o săptămână de vacanță în această perioadă în care volumul de muncă al administrației locale s-a redus, pe fondul suspendării activității cu publicul și amânării termenului limită de plată a impozitelor.

Având în vedere însă criza provocată de coronavirus, primarul și-a avertizat colegii că va munci în continuare cu program normal, chiar dacă telefonic, de la distanță, încercând să își limiteze pe cât posibil contactele personale.

Rămâne de văzut dacă exemplul șefului va fi urmat în următoarele două săptămâni de viceprimarii Mircea Mălan și Florin Birta, obligați, la rândul lor, să intre pe rând în concediu, dar mai ales de ceilalți funcționari din Primărie.

S-ar putea ca unii angajați să aleagă, decât să intre în concediu și să muncească de acasă, mai bine să rămână la muncă și să nu facă nimic...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
Responsabilitatea primarului Dorel,subrogata intodeauna,in momente dificile, locotenentilor sai docili
n aceste momente grele, primarul Dorel Ilie Bolojan dispare, da bir cu fugitii...Asta dovedeste o totala lipsa de responsabolitate si de caracter,acum, cand Primaria are in subordinea ei spitalele oradene si responsabilitatea luarii unor masuri de maxima urgenta,pentru a nu se ajunge si la noi in situatia spitalului din Suceava. Intodeauna,la greu, Dorel,cel cu initiativa,ordonatorul de credite pe Oradea, se ascunde,lasand toata responsabilitatea masurilor initiate si ordonate,unuia dintre docilii sai locoteneti... Malan, Birta, acum prietenului Carp...Dorel fara scrupule, este in concediu,in odihna activa;adica lucreaza,dar pe ascuns,da ordine,pe care nu si le asuma, pe ascuns... Adica,orice s-ar intampla , el nu are nicio vina,nu are nicio implicare.... adica "nici usturoi n'a mancat nici gura nu-i mirose"...Cine este de vina pentru...? Fireste,unul dintre locotenentii sai,doar au semnat'(pentru),CA PRIMARUL !
Postat 01 Aprilie 2020, 13:39 de platona
Idiot!
Nu poti intra n concediu in stare de urgenta!Dar...taranul idiot care demoleaza casele oamenilor nu stie acest lucru!Idiot!
Postat 31 Martie 2020, 05:07 de grigore
o gafa politica de proportii
cuvântul CONCEDIU nu are ce cauta intr-un comunicat oficial trimis de un primar in aceste zile agitate. mi se pare o gafa jenanta dpv politic si social, chiar daca a spus ca lucreaza de acasa. si chiar daca si-ar fi luat concediu, doar are acest drept!, asa ceva pur si simplu nu se comunica. probabil si presedintele, tot liberal, ar fi in stare sa transmita asta - o fi ceva meteahna liberala. cum ar fi daca toti primarii ar anunta ca intra in concediu?! sau chiar presedintii... nu suntem noi oras european, care ne dezvoltam pana la luna si inapoi?! va imaginati primarul Parisului, al Vienei, al Budapestei, al Londrei sa zica asta acum!? acum cateva intrebari pertinente: ***1. este linistit dl primar stiind ca are doar 75 de politisti in tot orasul?! ***2. daca ati redus "preventiv=pervers" circulatia tramvaielor, ca sa faceti economie, cum ar fi sa reduceti si abonamentul la 10 lei/luna?! - ar fi un raport corect calitate servicii-pret. ***3. se stia din februarie de epidemia ce va urma - cu un gram de inteligenta si istetime, de ce nu s-a facut o cerere urgenta de colaborare/sponsorizare cu firmele din parcul industrial care produc echipamente medicale performante, de ultima generatie, vezi Plexus si Celestica, sa fie dotate spitalele din oras si chiar judet?
Postat 30 Martie 2020, 21:50 de roger
Praful de pe toba
„Văd în acest moment că bate vântul prin Timișoara. Se ridică praful contaminat cu viruși, iar particulele contaminate pot ajunge ușor în sistemul respirator. Le recomand oamenilor să evite ieșirile la plimbare fără țintă. Dacă trebuie neapărat să ieși, trebuie să porți mască chirurgicală, care împiedică particulele să pătrundă în gură sau nas. Pe sol se gîsește o cantitate foarte mare de virus„, a declarat Virgul Musta la Digi24
Postat 30 Martie 2020, 19:23 de excalibur
"Ca sa nu se supere poporul roman,domnii Arafat,Iohannis,Orban au cooptat in celula de criza si un roman: Ii spune Streinu
Managerul Institutului Matei Balş, Adrian Streinu-Cercel, face o nouă atenţionare şi ne spune că noul coronavirus se ascunde în praf şi mizerie. Am rugat autorităţile locale să spele bine străzile, parcurile pentru că acolo se ascunde virusul. Daca vom înţelege să stăm şi în casă de Paşti, atunci acea estimare, precum că după Sărbătorile Pascale am putea avea o problemă mare, ar putea fi ştearsă cu buretele.Pe noi ne-a prins cu atitea santiere deschise.Acuma citam pe insusi redactorul sef adjunct: "Este şi cazul Oradiei, a cărei conducere, spre deosebire de alte oraşe, n-a dezertat, ba chiar a luat măsura "inumană" de a continua lucrările, în ciuda criticilor, zeflemelilor, suspiciunilor şi flegmelor a tot felul de deştepţi care se exhibă pe Facebook, unii din ignoranţă, alţii din ticăloşie electorală"...Citi sefi,tot atitea pareri
Postat 30 Martie 2020, 14:14 de excalibur
Bolojan,in concediu !
Odihna activa !!?? Oare pe unde si-o petrece odihna asta activa ? Poate in BIharkerestes,la casa de vacanta,sau poate in vreo statiune.....cine poate,poate...Intodeauna Dorel si-a dorit sa fie deasupra tuturor,.....chiar si deasupra Legii,asa ca ...Doamne ajuta(i), pe oradeni !!!
Postat 30 Martie 2020, 11:58 de platona
bugetari, adica
mai christa, tu te auzi ce vorbesti? In alte tari se da concediu vara? Pai "in alte tari" nu este tot pandemie acum? Sau deja iti faci planuri de concediu dupa ce acum muncesti pe baricade? Sau ca o bugetara respectabila iti pui problema daca vei avea liber de pasti sau de 1 mai? Si de ce nu si o prima eventual, ca esti eroina si respecti carantina. Eu cred ca o reducere de 20-25% ar fi o solutie mult mai potrivita.
Postat 30 Martie 2020, 11:45 de oradea_mea_si_a_ta
Nu mai dezinfectam orasul?
Acuma avem ordonanta militara cu dezinfectarea strazilor,clantelor,scarilor de bloc,statii otl,autogari...Pina sa distribuim cetatenilor masti si dezinfectanti,le servim anticipat niste amenzi...
Postat 30 Martie 2020, 11:31 de excalibur
"Diliul șef" a dat semnalul !?!
La teleconferința PNL cu liderii naționali și locali ... Orban le-a dezvăluit că cifrele sunt peste așteptări, iar luna aprilie va face ravagii cu Lu'Covid !?! Așa că, retrageți-vă în autoizolare, că așa trebuie să facă orice liberal laș care, de fapt, are rol de conducător al vreunui comitet de urgență pentru eradicarea pandemiei !?! Pe de altă parte, Bolojan nu are dreptul la niciun concediu, din moment ce nu-i cu treabă, ca primar, mai bine de două luni din an ... timp în care face politică pentru eșuați !?!
Postat 30 Martie 2020, 11:28 de CrisDumi
e da
Concediul este un drept, in alte tari se acorda concordat vara. De ce ar trebui sa-si ia concediu ??!! Sa facem toti la fel???? nu e normal. Salariile sunt la fel??? Beneficiile sunt la fel???
Postat 30 Martie 2020, 10:33 de Christa
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5466 RON
  • 1 EUR = 4.9221 RON
  • 1 HUF = 0.0126 RON