URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
07 Ianuarie 2012, 10:37

Bihorul va avea două reprezentante la Australian Open Juniors

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Judeţul Bihor va avea în acest an două reprezentante la turneul de Grand Slam de la Melbourne. Este vorba despre tenismenele Irina Bara şi Ioana Roşca (foto), jucătoare care vor concura în competiţia junioarelor, începând cu data de 22 ianuarie.

Performanţa nu e de ici de colo, pentru că la prestigioasa competiţie ajung să evolueze doar tenismenii care au acumulat cele mai multe puncte în cadrul International Tennis Federation Juniors (ITF) în anul 2011.

Pregătită la TC Ştei de tatăl ei, Călin Bara, Irina Bara, are 16 ani, în vreme ce Ioana Roşca, de 15 ani, concurează pentru CSM Craiova, dar locuieşte la Sânmartin şi se pregăteşte la Baza Sportivă Voinţa cu antrenorul Ionuţ Hodişan. Irina este deţinătoarea titlului naţional pentru junioare în 2011, fiind totodată locul 90 în ierarhia ITF la categoria 18 ani, iar Ioana a fost desemnată jucătoarea anului 2011 la categoria 16 ani în Circuitul Tenis Europe, fiind pe locul 3 în clasamentul ITF.

Cele două bihorence sunt componente ale lotului naţional şi s-au pregătit în luna decembrie la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti, alături de ceilalţi juniori români care ne vor reprezenta ţara la Australian Open ( Csoregy Ilka - CS Winners Cluj, Cadar Elena - CS Olimpia Bucureşti, Ştefan Vinti - AS CS Dafora Mediaş, şi Tudor Sulea - AS Tenis Club Bucureşti). După sărbători, sportivele au revenit la pregătiri pe plan local, urmând ca duminică, 8 ianuarie, să plece înspre Melbourne.

Având în vedere că vor participa în premieră la un concurs de Grand Slam, pentru acomodare, atât Irina cât şi Ioana vor participa cu o săptămână înainte la un turneu tot la Melbourne, la categoria G1 Loy Young Traralgon, care va avea loc în perioada 15-20 ianuarie.

Tragerea la sorţi şi programarea partidelor se va efectua cu o săptămână înainte de începerea efectivă a turneului.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON