URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 04 AUGUST 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De câte ori se apropie campania electorală, cei 200.000 de arhitecţi orădeni se reactivează, şi aşa aflăm pentru a nu ştiu câta oară că spânzurătorile montate acum patru ani în centru sunt hidoase, cutia de conserve din staţia de tramvai e horror, iar cârciuma nou deschisă nu se simte mai bine nici ea. Trăim în epoca "mai bine să nu se facă nimic decât să se facă prost". Dacă nu se face prost, se face cu întârziere. Iar dacă se face bine şi la timp, banii puteau fi folosiţi în cu totul altă parte. 
Zic şi eu
Adrian Cris
Am ajuns de unde am plecat, dar cu un preţ mare: resurse materiale şi umane irosite, doar pentru că nu vrem să purtăm o mască, să nu ne îmbulzim unii în alţii şi să ne spălăm pe mâini.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Sunt curios să văd cum o mai scoate la capăt Primăria Oradea de data asta. A vrut să găsească o soluţie pentru acoperişul parcării de pe Strada Independenţei şi, pentru a nu fi acuzată de totalitarism, a organizat concurs. A făcut un regulament (contestat de Ordinul Arhitecţilor din România), a adunat un juriu, a stabilit un termen limită şi tot ce i-a mai rămas de făcut a fost să numere punctele primite pe fiecare proiect, să facă un clasament şi să declare un câştigător. Acum mai trebuie doar să scoată castanele fierbinţi din foc cu propriile mâini.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care este prima măsură care ar trebui luată de urgență de autorități pentru limitarea creșterii răspândirii infecțiilor cu coronavirus?







De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 21 iulie a.c. a intrat în vigoare, în sfârșit, legea care instituie condițiile în care se poate dispune carantina sau izolarea la domiciliu față de unele persoane. Această lege a devenit indispensabilă ca urmare a Deciziei nr. 468/2020 a Curții Constituționale, publicate în 2 iulie, prin care s-a stabilit că măsurile de carantinare și izolare la domiciliu stabilite prin ordin de ministru sunt neconstituționale.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Steatoza hepatică reprezintă o acumulare excesivă de grăsimi la nivelul ficatului (în special trigliceride) cu mărirea sa uşoară până la moderat şi cu caracter benign şi reversibil de obicei, dar uneori putând deveni gravă, cu evoluţie spre ciroză (în condiţiile acumulării excesive şi îndelungate şi a asocierii unor factori nocivi). Î
05 Ianuarie 2016, 09:11

Bihorel: Piaţa Unirii e bolnavă. Are probleme cu circulaţia

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aşa cum anticipam, cei 200 de mii de arhitecţi orădeni s-au dezlănţuit cu ocazia inaugurării Pieţei Unirii. Unii consideră lucrarea oribilă şi cer antivomitive, alţii laudă priceperea meşterilor italieni. Nimeni însă nu observă că piaţa e bolnavă. Are grave probleme cu circulaţia.

În mod normal, aşa frumuseţe de pavaj nu trebuia lăsat la anvelopa oricărui neam de manivelă.

Apoi este problema cu umbra. Detractorii susţin că nu vor putea să stea sub nişte copaci amărâţi, care nu fac mai multă umbră decât un bonsai.

Citeşte mai departe, pe www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
@Kid
Pai, sunt foarte multi carora le place piata, cum arata si cum o sa arate. Tie, lui TDS si altora, nu va place. Care grup are dreptate? Sunt in acest caz parerile personale subiective? Si inca ceva, ca tot te dai homeomorf cu o bila (nu e injuratura, stai cuminte), generalizarea ta e obiectiva?
Postat 06 Ianuarie 2016, 22:46 de anticomunist
Bine bine!
@Ducfer, mi-ai ridicat mingea la fileu...autorizatiile pt fatadele cladirilor cine le da? @Anticomunist, asta cu orice opinie personala e subiectiva de unde ai scos-o? Dupa teorema ta nimeni pe planeta asta de cacat nu este obiectiv. Ia mai gandeste-te.
Postat 06 Ianuarie 2016, 21:10 de Kid
OK
@anticomunist : Bineînțeles că e opinia mea ( exprimată aici ) dar se pare că este îmbrățișată de mulți alții, nu numai de kid !
Postat 06 Ianuarie 2016, 15:05 de TDS
@TDS, @kid
Totul e tern? Eu zic ca e doar opinia voastra si ca orice opinie personala e subiectiva!
Postat 06 Ianuarie 2016, 13:04 de anticomunist
ne punem păturica și face plajă!!!
SI UN PICNIC, ACOLO!!!
Postat 06 Ianuarie 2016, 00:36 de ADINA
Kid,
Ştii ce-i interesant,că nimeni nu realizează galbenul predominant al clădirilor din piață,aia nu-i tot tern?Doar pavajul îi...
Postat 05 Ianuarie 2016, 20:59 de ducfer
WinDos
Doar atît poți?Slab!
Postat 05 Ianuarie 2016, 20:54 de ducfer
Re: ducfer
Hai la dispensarul pentru cazuri medii spre grave de tip neuro..., sectia pentru tembeli amatori, ca iti asigur o trimitere cu internare gratuita, pana te repar ... garantii nu-ti dau, ca poate esti din nascare asa !!!
Postat 05 Ianuarie 2016, 17:19 de WinDos
@ducfer
Fara sa ne legam de modul de realizare a finisajelor, ca sunt rosturi de dilatare ca nu sunt, ca sunt crapaturi care vor fi remediate ca nu sunt etc., cel mai bine a definit piata TDS: totul este tern. Nu ai un contrast nu ai nimic care sa fie pus in evidenta. Daca s-a vrut prin asta "sa se puna in valoare" cladirile din piata, s-a reusit fara doar si poate. Doar ca pt a pune in valoare cladirile puteau foarte bine sa toarne un beton amprentat. Efectul era la fel si costul de 1000 de ori mai mic. Bine ca totusi sunt bani europeni. Daca dadeau din bugetul orasului atatia bani pt uratenia asta, trebuiau impuscati. Cat despre umbra care va fi, sa dea Domnul sa o apucam si noi astia mai pe la jumatatea vietii. Ca sa fie totul clar: Bolojan a facut si va face mult mai multe pt oras decat a facut Filip, dar asta imi da totusi dreptul sa am o parere fara sa fiu catalogat lingaul unuia sau altuia. Rog eventualii comantatori pe aceasta tema sa se abtina.
Postat 05 Ianuarie 2016, 17:04 de Kid
PRIETENIA
@TC : Sper că nu mă incluzi în categoria „nostalgici după țepele lui Filip” ??!!Chiar nu îmi este dor de ele! Scriu mult mai puțin despre Filip nu pentru că l-aș aprecia pentru ceva dar nu mai e primar ( din fericire!!!!! ). În rest să nu uităm prietenia dintre diaconul misionar celib ( fără de care nici țepele nu ar fi putut fi „fără număr” ), prietenie cesionată cu succes lui Bolojan !
Postat 05 Ianuarie 2016, 11:35 de TDS
sa va reamintesc..70%
..degeaba se autoflageleaza pupincuristii lui man(galita) pe forumuri..oradenii cei multi nu sunt prosti si nici chiori sa nu aprecieze binele facut Oradiei de Bolojan. Piata si celelalte realzari(fara numar..)sunt apreciate nu doar de oradeani ci de toti vizitatorii orasului, asa ca 2-3 nostalgici dupa tepele lui Filip, chiar nu mai conteaza. Va urez un an nou Feicit si oradeanii cu bun simt si care vor binele orasului - vom REALIZA ORADEA MARE. Succes!!!
Postat 05 Ianuarie 2016, 11:12 de TC
TDS,
Piața era moartă de mult,de cînd a fost lăsată în paragină şi ocupată de oamenii străzii şi sărmanii aduşi în locuințele sociale din centru.Vara nu se putea sta pe bancă datorită mirosului de urină.Un miracol ce se petrece în prezent,deşi lucrarea nu e gata piața a reînviat,e plină de oameni.Însă trebuie să ieşi din casă să vezi asta.
Postat 05 Ianuarie 2016, 10:45 de ducfer
...
La aşa suprafață mare pot apăra crăpaturi superficiale care se remediază uşor.Restul sînt rosturi de dilatare care nu au fost încă sigilate.Lucrarea nu este gata dar unii nu găsesc decît să critice.Eu,am fost sceptic însă trebuie să recunosc că față de focarul de infecție moral şi sanitar dinaintea reabilitării este un MARE pas înainte!Şi da,va fii mai multă verdeață şi umbră ca înainte,trebuie doar să fii obiectiv în comparație.La partea negativă trec prea mulți stîlpi de iluminare datorită tehnologiei ecologice şi faptul că trebuiau reabilitate întîi toate cladirile chiar cu forța.
Postat 05 Ianuarie 2016, 10:41 de ducfer
PLUMB
O piață ternă ! Moartă ! Așa va fi și la vară ! Dintr-o piață vie, animată, cu lume multă trecând în toate direcțiile s-a trasnformat ( deja ) într-un spațiu inert , fără vlagă. Propun montarea în centrul ei a unei tribune de la care DICTATORUL să rosteaască discursuri sforăitoare printre dinții încleștați !
Postat 05 Ianuarie 2016, 10:40 de TDS
crapaturi in bolovani
Aparura crapaturi? Sau nu va lasa sponsorul Bolojan sa le vedeti?
Postat 05 Ianuarie 2016, 10:23 de andreimagheru
alt laudatio reusit...
poate mai exista si oradeni care au opinii si nu au simpatii sau antipatii in administratia locala...dar e grau sa crezi ca pot exista si opinii obiective fara simpatii si antipatii, asa-i? oare voi in ce categorie sunteti ?
Postat 05 Ianuarie 2016, 09:20 de Florin25
count display