URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 30 MAI 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Când văd cum mulţi dintre compatrioţii noştri pun botul la toate prostiile despre conspiraţii, am bănuiala că anumite televiziuni urmăresc cu orice preţ tâmpirea privitorilor. Nici nu trebuie să se străduiască prea tare pentru a-i băga pe bieţii oameni în ceaţă.
Zic şi eu
Adrian Cris
Protagonistul rândurilor ce urmează este, formal, purtător de cuvânt al Consiliului Judeţean Bihor, în fapt al preşedintelui Pásztor Sándor, şi se numeşte Simon Adrian. Înainte de 2016 a fost şef al clubului Pro Democraţia Oradea, calitate din care, ani în şir, n-a găsit nicio neregulă în campaniile electorale ale UDMR Bihor, dar şi "ideolog" al aşa-zisei Coaliţii pentru Rogerius.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Dacă am fi făcut orele de română prin internet, cel mai probabil că profesoara nu și-ar mai fi amintit de un elev obscur din a VI-a C. Aș fi rămas doar o adunătură de pixeli, un cadru minuscul în colțul din dreapta jos al ecranului, o fărâmă digitală pe care o uiți imediat ce închizi calculatorul sau tableta.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce anume v-a marcat cel mai mult în ultimele două luni ale stării de urgență?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Nu trebuie să poarte mască persoana care desfășoară activități fizice intense și/sau în condiții de muncă solicitante (temperaturi ridicate, umiditate crescută, etc). Dincolo de faptul că nu se prevede ce înseamnă umiditate crescută sau temperatură ridicată, agentul trebuie să constate contravenția cu termometrul și barometrul? Mai mult, cum îl constată Agentul 007 pe „etc.”?!
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Majoritatea calculilor renali (aşa-zisele "pietre" ale rinichilor) sunt formate din săruri de calciu, magneziu, acid uric şi cistină. Calculii cu oxalat de calciu şi fosfat de calciu reprezintă împreună 75-85% din total. Litiaza calcică este mai frecventă la bărbaţi, în jurul vârstei de 30 de ani; de obicei, la cei cu un singur calcul vor exista în timp şi alţii, rata medie a apariţiei unei noi formaţiuni fiind de 2-3 ani; litiaza calcică este frecvent familială.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Poate v-aţi întrebat zilele acestea ce e cu isteria hârtiei de toaletă şi unii v-aţi mirat privind online clipuri cu oameni cărând baxuri întregi în braţe ori luptându-se pentru o rolă de hârtie de WC. Am fost curios să văd care e explicaţia psihologică a acestui comportament bizar şi de ce fix hârtia de toaletă e cea care preocupă mai mult masele. La urma urmei există lucruri mult mai importante decât ea în situaţii de criză...
05 Ianuarie 2016, 09:11

Bihorel: Piaţa Unirii e bolnavă. Are probleme cu circulaţia

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aşa cum anticipam, cei 200 de mii de arhitecţi orădeni s-au dezlănţuit cu ocazia inaugurării Pieţei Unirii. Unii consideră lucrarea oribilă şi cer antivomitive, alţii laudă priceperea meşterilor italieni. Nimeni însă nu observă că piaţa e bolnavă. Are grave probleme cu circulaţia.

În mod normal, aşa frumuseţe de pavaj nu trebuia lăsat la anvelopa oricărui neam de manivelă.

Apoi este problema cu umbra. Detractorii susţin că nu vor putea să stea sub nişte copaci amărâţi, care nu fac mai multă umbră decât un bonsai.

Citeşte mai departe, pe www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
@Kid
Pai, sunt foarte multi carora le place piata, cum arata si cum o sa arate. Tie, lui TDS si altora, nu va place. Care grup are dreptate? Sunt in acest caz parerile personale subiective? Si inca ceva, ca tot te dai homeomorf cu o bila (nu e injuratura, stai cuminte), generalizarea ta e obiectiva?
Postat 06 Ianuarie 2016, 22:46 de anticomunist
Bine bine!
@Ducfer, mi-ai ridicat mingea la fileu...autorizatiile pt fatadele cladirilor cine le da? @Anticomunist, asta cu orice opinie personala e subiectiva de unde ai scos-o? Dupa teorema ta nimeni pe planeta asta de cacat nu este obiectiv. Ia mai gandeste-te.
Postat 06 Ianuarie 2016, 21:10 de Kid
OK
@anticomunist : Bineînțeles că e opinia mea ( exprimată aici ) dar se pare că este îmbrățișată de mulți alții, nu numai de kid !
Postat 06 Ianuarie 2016, 15:05 de TDS
@TDS, @kid
Totul e tern? Eu zic ca e doar opinia voastra si ca orice opinie personala e subiectiva!
Postat 06 Ianuarie 2016, 13:04 de anticomunist
ne punem păturica și face plajă!!!
SI UN PICNIC, ACOLO!!!
Postat 06 Ianuarie 2016, 00:36 de ADINA
Kid,
Ştii ce-i interesant,că nimeni nu realizează galbenul predominant al clădirilor din piață,aia nu-i tot tern?Doar pavajul îi...
Postat 05 Ianuarie 2016, 20:59 de ducfer
WinDos
Doar atît poți?Slab!
Postat 05 Ianuarie 2016, 20:54 de ducfer
Re: ducfer
Hai la dispensarul pentru cazuri medii spre grave de tip neuro..., sectia pentru tembeli amatori, ca iti asigur o trimitere cu internare gratuita, pana te repar ... garantii nu-ti dau, ca poate esti din nascare asa !!!
Postat 05 Ianuarie 2016, 17:19 de WinDos
@ducfer
Fara sa ne legam de modul de realizare a finisajelor, ca sunt rosturi de dilatare ca nu sunt, ca sunt crapaturi care vor fi remediate ca nu sunt etc., cel mai bine a definit piata TDS: totul este tern. Nu ai un contrast nu ai nimic care sa fie pus in evidenta. Daca s-a vrut prin asta "sa se puna in valoare" cladirile din piata, s-a reusit fara doar si poate. Doar ca pt a pune in valoare cladirile puteau foarte bine sa toarne un beton amprentat. Efectul era la fel si costul de 1000 de ori mai mic. Bine ca totusi sunt bani europeni. Daca dadeau din bugetul orasului atatia bani pt uratenia asta, trebuiau impuscati. Cat despre umbra care va fi, sa dea Domnul sa o apucam si noi astia mai pe la jumatatea vietii. Ca sa fie totul clar: Bolojan a facut si va face mult mai multe pt oras decat a facut Filip, dar asta imi da totusi dreptul sa am o parere fara sa fiu catalogat lingaul unuia sau altuia. Rog eventualii comantatori pe aceasta tema sa se abtina.
Postat 05 Ianuarie 2016, 17:04 de Kid
PRIETENIA
@TC : Sper că nu mă incluzi în categoria „nostalgici după țepele lui Filip” ??!!Chiar nu îmi este dor de ele! Scriu mult mai puțin despre Filip nu pentru că l-aș aprecia pentru ceva dar nu mai e primar ( din fericire!!!!! ). În rest să nu uităm prietenia dintre diaconul misionar celib ( fără de care nici țepele nu ar fi putut fi „fără număr” ), prietenie cesionată cu succes lui Bolojan !
Postat 05 Ianuarie 2016, 11:35 de TDS
sa va reamintesc..70%
..degeaba se autoflageleaza pupincuristii lui man(galita) pe forumuri..oradenii cei multi nu sunt prosti si nici chiori sa nu aprecieze binele facut Oradiei de Bolojan. Piata si celelalte realzari(fara numar..)sunt apreciate nu doar de oradeani ci de toti vizitatorii orasului, asa ca 2-3 nostalgici dupa tepele lui Filip, chiar nu mai conteaza. Va urez un an nou Feicit si oradeanii cu bun simt si care vor binele orasului - vom REALIZA ORADEA MARE. Succes!!!
Postat 05 Ianuarie 2016, 11:12 de TC
TDS,
Piața era moartă de mult,de cînd a fost lăsată în paragină şi ocupată de oamenii străzii şi sărmanii aduşi în locuințele sociale din centru.Vara nu se putea sta pe bancă datorită mirosului de urină.Un miracol ce se petrece în prezent,deşi lucrarea nu e gata piața a reînviat,e plină de oameni.Însă trebuie să ieşi din casă să vezi asta.
Postat 05 Ianuarie 2016, 10:45 de ducfer
...
La aşa suprafață mare pot apăra crăpaturi superficiale care se remediază uşor.Restul sînt rosturi de dilatare care nu au fost încă sigilate.Lucrarea nu este gata dar unii nu găsesc decît să critice.Eu,am fost sceptic însă trebuie să recunosc că față de focarul de infecție moral şi sanitar dinaintea reabilitării este un MARE pas înainte!Şi da,va fii mai multă verdeață şi umbră ca înainte,trebuie doar să fii obiectiv în comparație.La partea negativă trec prea mulți stîlpi de iluminare datorită tehnologiei ecologice şi faptul că trebuiau reabilitate întîi toate cladirile chiar cu forța.
Postat 05 Ianuarie 2016, 10:41 de ducfer
PLUMB
O piață ternă ! Moartă ! Așa va fi și la vară ! Dintr-o piață vie, animată, cu lume multă trecând în toate direcțiile s-a trasnformat ( deja ) într-un spațiu inert , fără vlagă. Propun montarea în centrul ei a unei tribune de la care DICTATORUL să rosteaască discursuri sforăitoare printre dinții încleștați !
Postat 05 Ianuarie 2016, 10:40 de TDS
crapaturi in bolovani
Aparura crapaturi? Sau nu va lasa sponsorul Bolojan sa le vedeti?
Postat 05 Ianuarie 2016, 10:23 de andreimagheru
alt laudatio reusit...
poate mai exista si oradeni care au opinii si nu au simpatii sau antipatii in administratia locala...dar e grau sa crezi ca pot exista si opinii obiective fara simpatii si antipatii, asa-i? oare voi in ce categorie sunteti ?
Postat 05 Ianuarie 2016, 09:20 de Florin25
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.3983 RON
  • 1 EUR = 4.8421 RON
  • 1 HUF = 0.0139 RON