În 25 octombrie anul Domnului 2000, a apărut primul număr din BIHOREANUL. Dacă Alexandre Dumas a avut strălucita idee să continue povestea nemuritoare a muschetarilor şi să ni-i arate după 20 de ani, hai să fac şi eu la fel, dar invers. Să vedeţi cum eram noi acum 20 de ani.
Da, s-au făcut 20 de ani de BIHOREANUL! Potrivit planurilor noastre de mai an, azi ar fi trebuit să sărbătorim "a la grande", să facem o mare sărbătoare din acest eveniment, o adevărată "Zi a BIHORENILOR", organizată în aer liber, poate la Cetatea Oradiei, deschisă tuturor... N-a fost să fie. În mijloc de toamnă, poate că vremea ne-ar fi îngăduit. Vremurile, însă, nu.
Nu ştiu ce şanse rămân, după ultima decizie a Curții Constituționale, ca alegerile legislative să fie la termen, aşa încât actualii parlamentari să nu-şi depăşească mandatele constituţionale. Deşi, potrivit Constituţiei, prelungirea acestora e posibilă doar în anumite condiţii (stare de război, de calamitate, de urgenţă) care, slavă Domnului, nu există, CCR a ajutat din nou PSD, dornic ca scrutinul, cu orice preţ, să aibă loc cât mai târziu.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Dintre toate mizeriile pe care ni le face pandemia asta blestemată, faptul că nu putem călători departe este printre cele mai rele. Nu pentru că ne lipsesc concediile de "afară", nu pentru că e musai să ne împrospătăm colecţia de fotografii din locuri exotice sau capitale celebre, nu pentru că nu ne place în România, ci din cauză că nu mai avem ocazia să vedem ce mai fac ceilalţi şi cum mai e pe la ei.
Ce părere aveți despre rezultatul alegerilor locale?

Avocatul Bihoreanului
Codul administrativ prevede ce drepturi și ce obligații au consilierii locali și județeni, primarul, viceprimarul și președintele consiliului județean. Iată care sunt acestea...
În urma identificării unor cazuri de listerioză în Marea Britanie, este bine de ştiut că această afecţiune infecţioasă rară este transmisă de obicei la oameni prin consumul unor alimente contaminate cu Listeria (lapte insuficient pasteurizat, brânză şi alte produse lactate, carne insuficient preparată termic), sau, mai rar, prin contact direct cu alte persoane sau animale infectate. Listerioza afectează cel mai frecvent nou-născuţii, bătânii, gravidele şi persoanele cu un sistem imunitar scăzut.
05 Martie 2016, 00:35

Baschetbaliştii orădeni, în continuare invincibili: CSM CSU Oradea s-a impus şi la Tg. Mureş, cu 92-80

Baschetbaliştii echipei CSM CSU Oradea continuă din victorie în victorie în noul an. Astfel, chiar dacă au avut meci în deplasare şi au evoluat pe terenul unei echipe cu pretenţii, la Tg. Mureş, elevii antrenorului Cristian Achim au reuşit să se impună şi vineri seară, în faţa celor de la BC Mureş, cu scorul de 92-80.

Exceptând primul sfert, când au fost conduşi, jucătorii de la CSM CSU au controlat partida şi şi-au adjudecat celelalte trei sferturi, obţinând în final o victorie destul de clară.

Jocul a început cu primele puncte înscrise de orădenii, cei care au condus cu 3-0, 8-4 şi 18-12, numai că apoi au fost egalaţi şi chiar conduşi pe final de prim sfert, cele zece minute încheindu-se cu 22-19 pentru gazde.

Sfertul secund a mers bine pentru mureşeni, care au continuat să conducă, până către finalul acestuia, când orădenii au revenit spectaculos şi au marcat puncte importante, reuşind să încline balanţa în favoarea lor, după ce în acest interval au totalizat 29 puncte, primind, în schimb, doar 21. În acest fel, CSM CSU a intrat în pauza mare în avantaj, cu scorul de 48-43.

Jumătatea secundă a aparţinut bihorenilor, care au continuat să înscrie mai mult decât adversarii, şi-au mărit diferenţa pe tabelă, iar la ultima pauză conduceau cu 72-61. Cum ultimele zece minute au fost bine gestionate de oaspeţi, care au marcat mai mult decât adversarii, cu un punct, 20 faţă de 19, în final, victoria formaţiei CSM CSU Oradea a fost la 12 puncte, cu 92-80.

Este un succes important, care vine să spună mult de forma şi dispoziţia de joc a componenţilor de la echipa orădeană.

Principalul marcator a fost din nou Sean Barnette, care a marcat 20 de puncte, în timp ce de la gazde s-a remarcat Alhajji Mohammed, cu 18 puncte.

De precizat faptul că în această partidă a debutat în formaţia orădeană şi nou-venitul Zeno Martin, care şi-a trecut în cont şi 13 puncte.

În următoarea partidă, CSM CSU Oradea va întâlni Steaua CSM Eximbank Bucureşti, miercuri, de la ora 18. Partida, care va avea loc la Arena Antonio Alexe, se constituie derby-ul etapei.

BC Mureş Tg. Mureş – CSM CSU Oradea 80-92 (22-19, 21-29, 18-24, 19-20)

Sala: Sporturilor Tg. Mures
Spectatori: 1000
Arbitri: Marius Ciulin, Sorin Drugău şi Dragoş Nicolae
Comisar FRB: Zoltan Raduly

Marcatori BC Mureş: Alhajji Mohammed 18 puncte, Ousmane Barro 16, Mareks Jurevicus 13, Goran Gajovic 8, Goran Martinic 7, Laszlo Polyak 7, Aliaksandr Pustahvar 7 şi Laszlo Lazar 4 puncte.

Marcatori CSM CSU Oradea: Sean Antwan Barnette 20 puncte, Wiliam Edward Franklin 15, Martin Gilbert Zeno 13, Radovan Markovic 13, Miha Zupan 12, Andrei Mandache 6, Bogdan Ţîbîrnă 5, Salih Nuhanovic 4 şi Radu Rareş Paşca 4 puncte.

Etapa a III-a a Grupei locurilor 1-6 din Liga Naţională de baschet masculin: