URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
26 Aprilie 2016, 23:36

Baschetbaliștii de la CSM CSU Oradea s-au impus cu 81-62 în faţa celor de la Phoenix Galați şi s-au calificat în semifinalele Campionatului Naţional!

Baschetbaliștii de la CSM CSU Oradea s-au impus cu 81-62 în faţa celor de la Phoenix Galați şi s-au calificat în semifinalele Campionatului Naţional! foto: arhivă
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea s-au calificat în semifinalele Campionatului Naţional, după ce marţi seară au reuşit să se impună la Galaţi, în faţa celor de la Phoenix, în meciul cu numărul 4 dintre cele două echipe, din primul tur al fazei play-off.

Desfăşurat în Sala Sporturilor Dunărea, meciul a fost câştigat de orădeni la o diferenţă de 19 puncte, cu scorul de 81-62, după ce elevii antrenorului Cristian Achim l-au dominat de la început şi până la sfârşit.

Încă din primele minute, bihoreni au pus stăpânire pe joc şi au intrat în prima pauză cu scorul de 27-20. În sfertul secund ei şi-au mărit avantajul, după ce au marcat 24 de puncte şi au primit doar 17. Astfel, s-a ajuns ca în pauza mare CSM CSU să conducă cu o diferenţă de 14 puncte, scor 51-37.

Şi după pauza mare, echipa mai eficientă a fost tot cea orădeană, care a început să se distanţeze la o diferenţă de 20 de puncte, după ce în sfertul III a înscris 18 puncte şi a primit doar 12. În atari condiţii, înaintea ultimelor zece minute, CSM CSU conducea cu scorul de 69-49.

În ultimul sfert această diferenţă s-a cam menţinut, însă a fost un sfert sărac în puncte, doar 12 marcând orădeni şi 13 cei din Galaţi. În acest fel, scorul final a fost 81-62, o victorie clară, care a venit să răzbune înfrângerea de duminică seara din prelungiri.

După patru meciuri în întâlnirile directe dintre cele două formaţii scorul a devenit 3-1 pentru CSM CSU Oradea şi nu va mai fi nevoie să se dispute jocul al cincilea.

Principalul marcator al echipei bihorene a fost şi marţi seara Sean Barnette, autor a 20 de puncte. El a fost urmat de Uros Lucic, cu 16 puncte, în timp ce de la gazde, J. Threatt Jr. a fost cel mai eficace, cu 22 de puncte.


Phoenix Galaţi – CSM CSU Oradea 62-81 (20-27, 17-24, 12-18, 13-12)

Marcatori Phoenix Galaţi: J. Threatt Jr 22 puncte, M. Bojovic 21, Y. Lemyk 12, T. Rohde

 4, I. Pîrlog 2 şi M. Pesic 1 punct.

Marcatori CSM CSU Oradea: S. Barnette 20 puncte, U. Lucic 16, B. Ţîbîrnă 11, W. Franklin 9, M. Zupan 6, A. Mandache 5, B. Nicolescu 4, C. Petrişor 3, S. Lupusavei 3, S. Nuhanovic 2 şi R. Paşca 2 puncte.


Într-un alt joc din primul tur al play-off-ului Ligii Naţionale de baschet masculin de marţi seara, Steaua s-a impus cu emoţii, in-extremis, cu scorul de 79-77, pe terenul formaţiei Dinamo şi, de asemenea, după patru partide conduce la general cu scorul de 3-1 şi s-a calificat în semifinale, urmând a întâlni echipa BC Mureş, cea care a fost prima calificată în penultimul act, după ce s-a impus doar în trei jocuri, în faţa celor de la SCM U Craiova.

Adversara din semifinală a orădenilor încă nu este cunoscută. După trei jocuri, U BT Cluj conduce la general cu 2-1 în faţa celor de la CSU Atlassib Sibiu, iar miercuri seara, de la ora 20, la Sibiu, va avea loc cea de-a patra partidă dintre ele.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON