MARȚI, 24 NOIEMBRIE 2020
`

În primul rând, cred că ar trebui să definim ce însemnă drum de centură. O centură în adevăratul sens al cuvântului ar trebui să fie suficient de îndepărtată de oraş, încât, atunci când o străbaţi, abia să întrezăreşti localitatea pe care o ocoleşti. Practic, nici Oradea nu mai are centură, şoseaua e deja un inel interior al oraşului. Dar aşa cum e, centură sau nu, ne foloseşte de minune şi fără ea am fi fost cu nervii la pământ!
Cum ar putea, oare, o clasă politică, clădită ea însăși pe impostură și mediocritate, să instituie norme și criterii de selecție pe care chiar ea le-ar pica, cu brio? Răspunsul este, totuși, la îndemână: prin simpla transparentizare, pe care o cerem cu toții, și noi, cei din mass-media, și generațiile mai tinere, și Uniunea Europeană, în care ne-am zorit să intrăm, atrași de avantaje, nu de rigori.
Ce-a făcut şeful CJ Bihor săptămâna trecută, când a prezentat cele 12 criterii pentru alocarea banilor către primăriile din judeţ, este începutul celei mai importante reforme administrative din ultimii 30 de ani. Poate singura pe bune, nu formală, pentru că ţinteşte la rădăcina relelor din administraţia noastră. Dacă va fi adoptat - şi va fi - setul de reguli va scoate Bihorul, pur şi simplu, din feudalismul politic în care băltesc, de fapt, toate judeţele, oraşele şi comunele României.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Sunt un fan mărturisit al instrumentelor digitale făcute să ne ușureze viața. Nu am mai plătit o factură la ghișeu de câțiva ani, evitând să pierd timp prețios și să văd fețe acre și plictisite dincolo de un geam de sticlă. Cumpăr de pe internet de câte ori am ocazia, comunic fervent prin mesaje și emailuri cu cei pe care nu îi pot întâlni, mă informez de pe diverse site-uri și platforme. Internetul îmi este util, chiar indispensabil, în toate activitățile profesionale, așa că îmi recunosc dependența de el.
Ce părere aveți despre modul în care își face campania electorală Viorel Cataramă, candidatul Pro România Bihor pentru Senat?

Avocatul Bihoreanului
Având în vedere faptul că în curând chiar se vor desfăşura alegeri parlamentare în România, în ciuda crizei sanitare, cred că este important să se cunoască cele mai importante aspecte prevăzute în Constituţie în legătură cu rolul şi activitatea Parlamentului, precum şi cu statutul senatorilor şi deputaţilor.
Prevenirea gripei se efectuează prin utilizarea vaccinurilor cu virus inactivat. Aceste vaccinuri sunt preparate din virusuri gripale de tip A şi B ce au circulat în sezonul precedent. Dacă tipul de virus circulant în momentul vaccinării este strâns înrudit cu cel din compoziţia vaccinului, se realizează o protecţie de 50-80% faţă de infecţie.
08 Noiembrie 2018, 11:28

Baschet: CSM CSU Oradea a pierdut la 9 puncte meciul de la Wurzburg, după ce a condus trei sferturi

Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea au pierdut, miercuri seară, meciul pe care l-au disputat în deplasare, în Germania, cu s.Oliver Wurzburg, în cadrul etapei a 4-a din Grupa A a FIBA Europe Cup. Gazdele s-au impus la o diferenţă de 9 puncte, cu scorul de 91-82, însă după ce bihorenii s-au aflat la conducere în primele trei sferturi.

Mai exact, elevii antrenorului Cristian Achim au condus pe tot parcursul primelor 29 minute, desprinzându-se la moment dat, în sfertul secund, la 12 puncte.

Totuşi, cu o rotaţie bună a jucătorilor şi un ritm alert în ultimul sfert, echipa germană a întors situaţia de partea sa şi s-a impus în final la nouă puncte.

Dacă jucătorii echipei orădene au excelat în acest joc la capitole precum recuperări, pase decisive şi intercepţii, în schimb, gazdele au fost superioare la aruncările de trei puncte şi la aruncările libere, unde au avut 22-6.

În total, tehnicianul Cristian Achim a folosit nouă jucători în acest meci, Kris Richard şi Arturas Valeika, fiind cei mai utilizaţi, cu peste 32 de minute jucate. Principal marcator a fost Kris Richard, cu 24 de puncte, în timp ce Arturas Valeika a avut 11 recuperări, iar Sean Denison, 6 pase decisive.

Site-ul clubului orădean remarcă şi prestaţia tânărului Mihai Gavrilă, care "a avut un impact major în jocul echipei în cele 11 minute petrecute în teren". El a totalizat 8 puncte, 2 recuperări ofensive şi o pasă decisivă pentru 9 la eficienţă.

"Consider că a fost un meci foarte bun pentru ambele echipe. Probabil echipa din Wurzburg nu a fost foarte focusată la începutul meciului. Noi am început mai bine, dar nu cred că am strălucit şi ţinând cont de faptul că gazdele au evoluat modest în primele zece minute sunt de părere că trebuia să ne desprindem la o diferenţă mai mare. Am făcut o treabă excelentă în defensivă pe parcursul primului sfert. Pe urmă nu am repetat acest lucru, dovadă că am încasat 85 puncte în 30 minute. Sigur că adversarii noştri au fost ajutaţi foarte multe de procentajul de 50% consemnat la aruncările de trei puncte. Wurzburg ne-a pus în dificultate cu decizia de a juca aproape în permanenţă cu jucători de poziţiile 4-5 care aruncă foarte bine de la distanţă, optând să limiteze minutele lui Olaseni. De altfel, Ellis, Loncar şi Koch au marcat foarte bine de pe semicerc", a declarat antrenorul Cristian Achim, după joc.

După patru etape, campioana României, CSM CSU Oradea are o victorie şi trei înfrângeri în Grupa A, fiind laegalitate cu echipa turcă Sakarya BSB, care are aceaşi linie de clasament. Pe primele două locuri, s.Oliver Wurzburg şi ZZ Leiden au câte trei victorii şi o înfrângere.

În următorul meci, bihorenii vor juca acasă, miercurea viitoare, pe 14 noiembrie, de la ora 19, în compania echipei olandeze ZZ Leiden.