URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
18 Noiembrie 2013, 14:30

Agricultorii îşi pot plăti impozitele pe venituri şi la primării

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarii din 26 de localităţi bihorene au semnat deja protocolul cu Direcţia Generală a Finanţelor Publice Cluj-Napoca pentru ca agricultorii să îşi poată achita impozitele pe venituri şi la ghişeele de specialitate din cadrul primăriilor.

Este vorba despre comunele Biharia, Boianu Mare, Buduslău, Câmpani, Ceica, Cherechiu, Cociuba Mare, Copăcel, Drăgeşti, Ineu, Lăzăreni, Nojorid, Săcădat, Sălard, Sînmartin, Sârbi, Şinteu, Şoimi, Tămăşeu, Tileagd, Valea lui Mihai, Vârciorog, Viişoara, localităţi în care nu există unităţi ale Finanţelor Publice.

"În aceste cazuri, Codul de procedură fiscală prevede posibilitatea ca impozitul şi contribuţiile aferente veniturilor din activităţi agricole datorate de persoanele fizice să se poată achita şi la compartimentele de specialitate din Primării", a declarat, luni, şeful Administraţiei Finanţelor Publice Bihor, Ioan Mihaiu.

Pentru aplicarea acestei dispoziţii, Direcţia Generală a Finanţelor Publice Cluj-Napoca a încheiat protocol cu unele unităţi administrativ-teritoriale. "În Bihor, din cele 96 primării care pot face încasarea acestor obligaţii bugetare, până vineri au semnat un număr de 26 primării", a spus şeful AFP Bihor.

Impozitul aferent veniturilor din activităţi agricole se plăteşte în două rate egale, astfel, 50% din impozit până la data de 25 octombrie inclusiv iar restul până la data de 15 decembrie.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
La luat bani se gasesc solutii rapide, dar cand e de dat ...
.
Postat 18 Noiembrie 2013, 15:30 de Blue
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON