URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 21 MARTIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Asemănările dintre Marghita şi Bucureşti sunt uluitoare. Amândouă sunt nişte localităţi cu mare potenţial, dar care sunt jefuite în fiecare ciclu electoral de cei care ar trebui să le conducă. Concubinajul între toate partidele care s-au perindat la putere a făcut să existe o şogoreală indestructibilă, ce a pus la punct un sistem impecabil de sifonare a banilor publici.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Cele două loturi din Bihor ale Autostrăzii Transilvania, Biharia - Chiribiș (28,55 km) și Chiribiș - Suplacu de Barcău (26,35 km), ar merita denumite - mulțumită tehnocraților din CNAIR, politrucilor care au condus Transporturile, dar și parlamentarilor bihoreni - ale Nesimțirii.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre completările aduse la legislație care prevăd că, în sensurile giratorii, șoferii trebuie să respecte regulile privind circulaţia pe benzi, având obligaţia să semnalizeze din timp părăsirea intersecţiei şi să se asigure?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
O recentă modificare a Codului Rutier repară una dintre problemele vechi ale legislaţiei rutiere. În esenţă, până la modificările aduse prin Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 11/2023, o persoană condamnată pentru o infracţiune rutieră (spre exemplu, pentru conducere fără permis) nu avea nicio interdicţie în a obţine imediat după condamnare permisul de conducere.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
O altă formă de tulburare anxioasă este tulburarea anxioasă generalizată, care se deosebeşte de panică (unde simptomele apar brusc) prin faptul că bolnavii prezintă o anxietate difuză şi persistentă, fără fobii, atacuri de panică sau tulburare obsesiv-compulsivă.
27 Noiembrie 2012, 09:35

Voleibaliştii de la Atletic LPS Bihorul au obţinut a 25-a victorie din 28 de jocuri

0 clipuri
0 audio
0 fisiere
Plecaţi cu noaptea în cap tocmai la Caransebeş, "leii" orădeni nu au avut nicio emoţie în a ajunge în siguranţă la locul faptei, cum, de altfel, nu au avut emoţii nici în privinţa meciului pe care l-au disputat în cadrul etapei a VIII-a din Divizia A2 la volei masculin.

La capătul a 54 minute de joc, Atletic LPS Bihorul Oradea s-a impus fără drept de apel cu scorul de 3-0 (25-20, 25-13, 25-19), reuşind astfel a 25-a victorie din 28 meciuri disputate de la înfiinţare şi până în prezent!

Setul de debut al meciului s-a deschis în favoarea gazdelor, mai obişnuite cu sala mică şi cu mingile de joc, 6-4, dar căpitanul orădenilor a avut o serie de puncte la serviciu şi a dus scorul la 6-11, de aici încolo păstrându-se ecartul până la final şi orădenii încheind socotelile în 16 minute, 20-25.

În setul secund, echilibrul a ţinut puţin pâna la 2-2, după care s-a făcut 2-7, pe serviciul lui Drăgan, apoi 4-11, pe serviciul lui Abrudan. S-a ajuns mai apoi la 12-20 şi finalmente la 13-25, evoluţia de metronom a oaspeţilor nefiind întreruptă decât de schimbarea care a survenit la 11-18, Crişan luindu-i atunci locul lui Nan.

Începutul setului III a fost revendicat tot de orădeni, 2-5, gazdele revenind şi egalând la 5, moment în care Lung şi-a dus iarăşi echipa în avantaj de 5 puncte, apoi avansul crescând la 6puncte (10-16) şi chiar la 7puncte (12-19), moment în care Vornicu a intrat în locul lui Drinceanu, finalul ultimului act punând pe tabelă 19-25, în 22 de minute.

Au evoluat pentru Atletic LPS Bihorul în acest joc: Andrei Achimescu, Emil Lung, George Drăgan, Moisa Abrudan, Ninu Driceanu, Bogdan Nan şi Sebi Chereji (libero).

"Sunt mulţumit de rezultat şi de evoluaţia băieţilor mei şi îi felicit pentru asta, dar şi pentru faptul că am reuşit împreună a 25-a victorie din 28 meciuri disputate, fiind singura echipă din eşalonul secund care reuşim acest lucru într-un interval de timp atât de scurt. Sunt mândru de ceea ce am realizat în cele 15 luni de când evoluam la seniori şi vreau să dedic acest jubileu celor fără de care acest lucru nu era posibil, domnilor Cornel Popa şi Dan Matei, cu speranţa ca a 50-a victorie să o realizăm în liga I. Urmează trei meciuri de foc, în ordine cu locurile IV, I şi V, trebuie să ne pregătim bine pentru a încerca să le câştigăm pe toate şi a ocupa locul I, pentru că sărbatorile de iarnă sunt mai frumoase dacă le petreci în fotoliul de lider!", a declarat, după meci, antrenorul orădenilor, prof. Rodian Achimescu.

Următorul meci al voleibaliştilor orădeni este programat sâmbătă, cu CSM Câmpia Turzii, la sala LPS Bihorul.


Celelalte rezultate:

Provolei Arad -Torpi Tg.Mureş 3-0

U.Timişoara -UMF Cluj 3-0

CNE Dej -Vartex Rm.Vâlcea -amanat pentru 9 decembrie

Câmpia Turzii a stat.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6021 RON
  • 1 EUR = 4.9219 RON
  • 1 HUF = 0.0123 RON