URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 29 MAI 2024
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cele mai multe statui le veți găsi ori în țările mari, foste imperii, ori, paradoxal, în cele mai mărunte. Din prima categorie face parte, de pildă, Marea Britanie, unde personalitățile abundă și era păcat să nu fie imortalizate. La polul opus mi s-a părut a fi Macedonia de Nord, unde, la o populație de nici trei milioane de locuitori, sunt o grămadă de lucrări de for public...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Țineți-vă bine, urmează perioada tumultoasă, marcată de agitație și circ, a campaniei electorale! Precampania se desfășoară deja, unii competitori grăbindu-se să fure startul și să ocupe spațiul public cu mesaje și inițiative care mai de care mai colorate, ca să nu zic caraghioase. Peisajul este trist și dezamăgitor, îndeosebi prin prisma calității oamenilor politici care-l populează, dar și a mesajelor vehiculate, cele mai multe izvorâte dintr-un populism deșănțat.
Zic şi eu
Adrian Cris
Doi necăjiți din Bihor au devenit primii români pe care justiția noastră i-a condamnat la închisoare, ce-i drept cu amânare, pentru că în 2021 și-au retras copiii de la școala din Bratca. Cazul a ajuns în instanță după ce școala a anunțat Poliția și DGASPC, iar Parchetul Aleșd i-a inculpat pentru împiedicarea dreptului la educație.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Pentru cine veți vota pentru a ocupa funcția de primar al Oradiei, la alegerile din 9 iunie?








De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În data de 10 mai 2024, Președintele României a promulgat un proiect de lege inițiat în 2023 de doi celebri parlamentari (Ion-Marcel Ciolacu și Nicolae-Ionel Ciucă), prin care se schimbă radical regimul infracțiunii de evaziune fiscală, în sensul în care infractorul va plăti ca să nu mai meargă la închisoare - cu cât va plăti mai târziu, cu atât va plăti mai mult!
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Epuizarea profesională, denumită și burnout, este definită de Organizația Mondială a Sănătății ca un sentiment de oboseală intensă și constantă, de pierderea controlului și de incapacitatea de a obține rezultate concrete la locul de muncă.
08 Aprilie 2024, 10:44

Unde ieșim săptămâna asta, în Oradea: Concerte Pacifica & Toni Șeicărescu și Fără zahăr

Unde ieșim săptămâna asta, în Oradea: Concerte Pacifica & Toni Șeicărescu și Fără zahăr (sursa foto: Fără zahăr/Facebook)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

PROGRAM 8-14 APRILIE

EVENIMENTE

Soirée conversation!, seară de conversație în limba franceză pe o temă dată, cu invitați-surpriză, organizată de Francofilii orădeni, miercuri, ora 18.30, Morrigan’s Pub Oradea

„Îmblânzitorii de pagini” - club de carte pentru copii, susținut de Ioana Blaga, în fiecare miercuri, ora 17.30, Librăria Scriptum (strada Primăriei 31A)

Oportunități pentru tineri, sesiune de informare cu privire la oportunitățile de dezvoltare personală și profesională la nivel local, național și internațional, joi, ora 17.30, Casa Tineretului Oradea

Concert Pacifica & Toni Șeicărescu – vineri, ora 19, Noo'vo Resto Lounge

Lansare de carte „Libellus Nomisticus”, de Alexandru Pop, vineri, ora 18, Muzeul Iosif Vulcan

Eclectic Friday Party cu Preda, din seria Vibe Nights, vineri, ora 22, Eclectic Gourmet & Club

Musical exploration with BBF, trio Join Claudio Banelli, Pietro Brunetti, Carlo Forgiarini, vineri, ora 20, Moszkva Cafe

Concert Fără zahăr „Nevralgii de primăvară” - sâmbătă, ora 19, Noo'vo Resto Lounge

Exclusive Retro Party, cu Akcent - Adrian Sînă, Dony, DJ Jungle, Mc Deeix, DJ Radio Hype, sâmbătă, ora 20, Ambasador Oradea

Afrobeats vs Amapiano Party, sâmbătă, ora 22, Urban Place

One Woman Show cu Mirela Niță Lupu, „Sunt singură de șapte zile” după Matei Vișniec, duminică, ora 19, Noo'vo Resto Lounge

Prizonierii luminii – lansare arhivă video, duminică, ora 18, Muzeul Țării Crișurilor

Șșșșt!!! – Silent comedy cu Șerban Borda, duminică, ora 19, Columbus Cafe


FILARMONICA ORADEA

Recital – Visul american la două piane, susținut de Grace Jee Eun Oh și Dragoș Cantea. În program: Leonard Bernstein – Dansurile simfonice din West Side Story (ar. de John Musto), Percy Grainger – Fantezie pe teme din opera „Porgy și Bess” de G. Gershwin, Edvard Grieg – Dansuri norvegiene nr. 1 și 2 (op. 35); Sabin Păutza – Joc din Banat & Divertimento nr. 3 „Charleston”; Zequinha de Abreu – Tico-Tico no fubá (ar. de Sverre Eftestøl), marți, ora 19

Duo Pianistic - dirijor: Adrian Morar, soliști: Petru Pane – Clarinet, Oxana Corjos și Cristian Niculescu, pian. În program: C. Debussy –  Rapsodia nr. 1 pentru clarinet şi orchestră, F. Poulenc – Concertul pentru două piane și orchestră,  FP 61, G. Bizet: Suita nr. 1 și suita nr. 2 din Arlesiana, joi, ora 19


TEATRUL REGINA MARIA

Rabbit Hole de David Lindsay-Abaire, regia Vlad Cristachet, luni, ora 19, Sala Mare


Din distribuția spectacolului „Rabbit Hole” face parte și Rara, un superb exemplar din rasa Malinois

Ultimii, de Mimi Brănescu, regia Denisa Irina Vlad, duminică, ora 19, Sala Transilvania

Elefănțelul curios, de Nina Cassian, regia Iulian Bulancea, duminică, ora 11, Sala Arcadia

TEATRUL SZIGLIGETI

Familia Schroffenstein, de Heinrich von Kleist, marți, ora 17, Sala Mare

Podul, de Presser - Sztevanovity - Horváth, miercuri, ora 19, Sala Mare

Beznă de mină, de Székely Csaba, vineri, ora 19, Sala Transilvania

Silvia, de Kálmán Imre, sâmbătă, ora 18, duminică, ora 17, Sala Mare


COMUNITECA Oradea – Ateliere la Crișul Shopping Center:

- educație pentru siguranță, vârste 6-14 ani, luni, vineri, ora 10.30

- protecție civilă pentru grupuri, susținut în parteneriat cu Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Crișana” Bihor, marți, ora 10

- „Eu și UE”, vârste 11-25 ani, Uniunea Europeană pe înțelesul copiilor și al tinerilor, marți, ora 12

- atelier antidrog pentru grupuri, vârste 12-18 ani, organizat în parteneriat cu CPECA Bihor, joi, ora 13

- „Stropi își face prieteni noi”, atelier de protecția mediului organizat în parteneriat cu Apele Române - A.B.A. Crișuri, vârste 5-10 ani, vineri, ora 9

- atelier de biologie pentru copii, luni, orele 16 și 17, vineri, ora 12

- atelier de pictură în limba maghiară, miercuri, ora 14.30; în limba română, marți, ora 14.30

- lecții de ukulele, luni, ora 18

- atelier de croșetat, miercuri, ora 18

- atelier de pictură pentru seniori, joi, ora 9.30

- atelier de navigare pe internet pentru seniori, miercuri, ora 16

- atelier de limba engleză pentru începători, joi, ora 17

- atelier de scriere creativă în limba engleză, joi, ora 17

- atelier de tobe africane, miercuri, ora 17.30

Comuniteca


EXPOZIȚII

FILARMONICA ORADEA

- expoziție dedicată Anului Nou Chinezesc, realizată de fotograful Ovi D. Pop (până duminică)

CETATEA ORADEA

Expoziții temporare

- expoziția comemorativă 105 ani de la moartea martirilor dr. Ioan Ciordaș și dr. Nicolae Bolcaș, fotografii de familie, scrisori, cărți poștale, cărți, manuscrise

- expoziția anuală a membrilor Clubului Fotografic „Nufărul” Oradea - 50 de fotografii alb-negru și color realizate de Demeter Liviu, Constantin, Nicoleta Gabor, Ovidiu Gabor, Radu Gabor, Laura Haiduc-Harris, Kenéz Emese, Gheorghe Petrila, Ovi D. Pop, Claudiu Szabó, Ștefan Tóth István și Gelu Vrabie (până în 25 aprilie) (Galeria „Ștefan Vilidár István”)

- expoziția anuală a membrilor Asociației Internaționale „Euro Foto Art”, 82 de creații realizate de 24 de artiști fotografi din România și străinătate (până în 25 aprilie)

- expoziția de reptile și arahnide tropicale vii din colecția Mihail Lucian Alexandrescu din Arad, 20 de exemplare aparținând unor specii de șerpi neveninoși, pitoni, boa și alți constrictori de dimensiuni mari, caiman, scorpioni și tarantule (până în 16 iunie)

- expozițiile: „Locuri ale memoriei: Lagărul din Cetatea Oradea”, „Apologii ale Apocalipsei”, „Orizont 2030”, „Repere din istoria pompierilor bihoreni”, „Povestea de dincolo de mărgele”, „Caravana eroilor”, „Solitudine”

Expoziţii permanente

- Discoteca anilor ’70-’80; expoziţia închinată Primului Război Mondial și lui Traian Moşoiu; Istoria fotografiei orădene; Biserici în palat - cercetări arheologice în Palatul Princiar; expoziţiile cultelor religioase; Sala cu Grifoni; Lapidarium; Renaștere prin restaurare

MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR ORADEA

- expoziția „Sacralitate și măiestrie”

- expoziția „Pictori orădeni contemporani”

- expoziția „Artiști plastici orădeni între 1860-1940”

- expoziția permanentă de Științele Naturii

- expozițiile permanente de Arheologie, Istorie, Artă și Etnografie

- Lapidariul; Vivariul

- expozițiile permanente ale MUZEELOR MEMORIALE: „IOSIF VULCAN”, „ADY ENDRE”, „AUREL LAZĂR”: „Bihorul... la spargerea lumii” și expoziţie de documente şi cărţi despre Mihai Eminescu, din colecţia generalului prof. univ. dr. Lazăr Cârjan

MUZEUL ISTORIEI EVREILOR, SINAGOGA ORTODOXĂ AACHVAS REIN

- documente, fotografii, pietre de litografie ale familiei Sonnenfeld, obiecte şi cărţi de cult ce ilustrează istoria comunității evreiești din Oradea și ororile Holocaustului

MUZEUL FRANCMASONERIEI

- exemplar original restaurat extrem de rar al Constituției lui Anderson, ediția 1784

- expoziția permanentă cu obiecte masonice unicat din colecții publice și private, documente în maghiară și germană ale lojii masonice „Regele Ladislau”: acte de corespondenţă, solicitări de adeziune, scrisori ale membrilor către lojă, act cu numele celor 47 de „fraţi” înscrişi în lojă în 1876, pagină de ziar ce menţiona masonii, un proces verbal privind rezultatele alegerilor din lojă din anul 1929, un document în ebraică, 2 steaguri. Sala Templului, Pași Pierduți, Camera de Reflecție, Biroul Maestrului

TURNUL PRIMĂRIEI

- expoziție cu trei scenarii din activitatea pompierilor, incendiu, salvare de persoane blocate în turn și salvare de la înălțime, costume

- 4 niveluri: I - mecanismul orologiului, „ceasul-mamă”, care cântă la ore fixe „Marşul lui Iancu”, II - panoramă, III - ciocane uriaşe funcţionale, IV - telescop

CASA DARVAS-LA ROCHE – MUZEU ART NOUVEAU

- expoziții dedicate interioarelor de case, decoraţii, accesorii şi obiecte din „La Belle Époque”, video mapping, diverse colecții


CINEMA PALACE LOTUS

Ghostbusters: Frozen Empire

Când descoperirea unui artefact străvechi dezlănțuie o forță malefică, Vânătorii de fantome, noi și vechi, trebuie să-și unească forțele pentru a-și proteja casa și a salva lumea de o nouă eră glaciară.

Regia: Gil Kenan

Cu: Carrie Coon, Mckenna Grace, Paul Rudd

PROGRAM 8-11 aprilie

Back to Black avanpremieră, miercuri, joi 21.40

Civil War avanpremieră, miercuri, joi 20, 22.10

Ghostbusters: Frozen Empire avanpremieră, miercuri, joi 19.25, 21.50

SUGA – Agust D Tour D-Day The Movie spectacol special premieră miercuri 19

Big Trip 2: Special Delivery premieră, luni, marți 16, 17.35; miercuri, joi 15.40, 17.35

Monkey Man premieră, luni, marți 16, 18.10, 20, 22.15; miercuri, joi 16.15, 20.15, 22.25; joi 18.40 (2D); luni, marți 19.25; miercuri, joi 17.10 (dub. hun.)

The First Omen premieră, luni-joi 21.15; luni, marți 17.45, 20.05, 22.20; miercuri, joi 15.20, 17.40, 20, 22.20 (2D); luni, marți 21.40; miercuri, joi 19.20 (dub. hun)

Bogyo es Baboca 6 – Csengettyuk premieră, luni, marți 16.10; miercuri, joi 14.50

Kung Fu Panda 4 luni 10.15; luni, marți 16.10, 18.05; miercuri, joi 14.20, 16.10, 18.05 (dub. rom.); luni, marți 17.05; miercuri, joi 15.20 (dub. hun.)

Mad Max: Fury Road luni, marți 20.50

Sleeping Dogs luni, marți 18.35

Arthur the King luni, marți 16.25

Godzilla x Kong: The New Empire luni, marți 16.45, 17.35, 19, 19.50, 22.05; miercuri, joi 14.30, 15.15, 16.45, 17.30, 19, 19.45, 22

Best Bithday Ever luni, marți 16; miercuri 14.20

Immaculate luni, marți 20.25, 22.10; miercuri, joi 18.30

Dune: Part Two luni, marți 18.55, 22; miercuri 15.55, 20.50; joi 15.35, 20.50

CINEMA PALACE OSC

Civil War

Într-o viitoare Americă distopică, o echipă de jurnalişti care transmit din zone de conflict se întrec pentru a ajunge în DC înainte ca grupările rebele să doboare Casa Albă.

Regia: Alex Garland

Cu: Kirsten Dunst, Cailee Spaeny, Wagner Moura

PROGRAM 8-11 aprilie

Ghostbusters: Frozen Empire avanpremieră, miercuri, joi 20.50

Civil War avanpremieră, miercuri, joi 18.45

Big Trip 2: Special Delivery premieră, luni-joi 16.50

Monkey Man premieră, luni, marți 17.40, 19.50; miercuri, joi 19.55

The First Omen premieră, luni, marți 18.40, 22; miercuri, joi 17.40, 22.05

Kung Fu Panda 4 luni-joi 16.10, 18.10

Mad Max: Fury Road luni, marți 21

Godzilla x Kong: The New Empire luni-joi 17, 19.15, 21.30

Immaculate luni-joi 16

Dune: Part Two luni-joi 20.10

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5755 RON
  • 1 EUR = 4.9759 RON
  • 1 HUF = 0.013 RON