URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
31 Iulie 2019, 15:53

Un vitezoman din Bihor s-a izbit cu maşina de un podeţ, iar apoi a fugit. Pasagera de 17 ani a ajuns la spital minţind că a căzut din cireş

Un vitezoman din Bihor s-a izbit cu maşina de un podeţ, iar apoi a fugit. Pasagera de 17 ani a ajuns la spital minţind că a căzut din cireş foto:generic
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un şofer în vârstă de 20 de anidin comuna Cefa s-a izbit cu maşina de un podeţ, iar apoi a fugit de la locul accidentului care s-a soldat cu rănirea unei tinere în vârstă de 17 ani.

Deşi rănită la ambele mâini, fata a încercat să ascundă accidentul şi a plecat acasă, de unde familia ei a sunat la 112 susţinând că ar fi căzut din cireş. Bănuind că minte, mai ales că în drum spre sat au văzut maşina lovită, medicii SMURD au anunţat Poliţia, şoferul fugar fiind prins, în final, marţi noaptea.

Accidentul rutier s-a produs, marţi seară, la ora 22.50, pe drumul comunal 41, în afara localității bihorene Nădar, unde tânărul şofer nu a adaptat viteza de deplasare la condițiile de drum pietruit, a pierdut controlul asupra direcției, a intrat în șanțul din partea stângă a direcției de sale deplasare, izbindu-se de tubul metalic al unui podeț agricol.

"În urma impactului, o tânără de 17 ani din comuna Brusturi, pasageră în autoturism, a suferit multiple leziuni, pentru îngrijirea cărora a fost transportată la spital", se arată într-un comunicat transmis, miercuri, de Biroul de presă al Poliţiei Bihor. 

Tânăra nu a fost preluată, însă, de la locul accidentului rutier, ci dintr-o casă din Nădar, unde echipajul SMURD Bihor a fost solicitat pentru a acorda ajutor medical unei tinere care a căzut din cireş. 

"A fost un apel care anunţa că o fată a căzut din cireş, nouă nici în prezent nu ni s-a comunicat că a fost victima unui accident rutier. Echipajul care s-a dus să-i acorde ajutor a trecut pe lângă o maşină lovită, a şi oprit, dar nu era nimeni. Pacienta avea traumatisme la nivelul ambelor membre superioare şi, în final, a fost internată la spital", a povestit, pentru BIHOREANUL, şeful UPU-SMURD Bihor, dr. Hadrian Borcea.

Potrivit acestuia, bănuind că fata minte, mai ales că în drum spre sat au văzut maşina lovită, care avea şi motorul cald, medicii SMURD au anunţat Poliţia, iar şoferul fugar a fost prins, în final, în noaptea de marți spre miercuri. "Dimineaţa, în jurul orei 6, şoferul de 20 ani a fost dus la Spitalul din Marghita, iar de acolo la Oradea, însă avea leziuni minore, motiv pentru care a şi plecat acasă", a mai spus Borcea. 

Tânărul a fost testat cu aparatul etilotest şi s-a constatat că prezenta o concentrație alcoolică de 0,08 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

El este cercetat, acum, pentru părăsirea locului accidentului rutier fără acordul poliţiştilor, conducerea unui autoturism sub influenţa băuturilor alcoolice şi vătămare corporală din culpă.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON