URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
15 Iunie 2017, 16:20

Se caută directori! IŞJ Bihor scoate la concurs 110 posturi de şefi în şcoli şi grădiniţe

Ministerul Educaţiei organizează concursuri pentru ocuparea funcţiilor vacante de la conducerea unităţilor de învăţământ din toată ţara.

În Bihor, Inspectoratul Şcolar a anunţat că sunt scoase la concurs 66 de posturi de directori şi alte 44 de directori adjuncţi. Lista lor este disponibilă pe site-ul IŞJ Bihor.

În Oradea, se caută directori la Liceul Greco-Catolic Iuliu Maniu, la Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă nr. 1, la Liceul Tehnologic Special nr. 1 şi la Grădiniţele 52 şi 54, iar directori adjuncţi la CSEI nr. 1, CSEI Orizont, Liceul Special nr. 1, Colegiul Economic Partenie Cosma, Colegiul Naţional Iosif Vulcan, Colegiul Tehnic Constantin Brâncuşi, Liceul de Arte şi Colegiul Tehnic Transilvania.

Calendarul concursului arată că profesorii aspiranţi la şefia unităţilor de învăţământ îşi pot depune dosarele între 19 iunie şi 6 iulie, urmând ca prima probă, cea scrisă, să aibă loc pe 17 iunie. Probele orale se vor ţine între 19 şi 31 iulie.

La finalul anului trecut, după primele concursuri organizate de Ministerul Educaţiei pentru conducerea şcolilor, în Bihor au promovat 104 directori şi 49 de directori adjuncţi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Romania ungureasca!
cele mai multe posturi sunt in lb maghiara...protocolul e asigurat pt unguri,nu pt romani..ei treb sa ne conduca scolile....la sectia romana cu 21 de elevi ISJ nu aproba clasa,in schimb la sectia maghiara cu 13 elevi se aproba...asta inseamna sa fii ROMAN in Roungaria.
Postat 15 Iunie 2017, 18:49 de onuta
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON