URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
13 Aprilie 2012, 18:43

Romeo Păcurar, proprietarul maşinii care a explodat lângă Tarom, susţine că nu are duşmani

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Ministerul Public a confirmat, printr-un comunicat de presă, că explozia de vineri dimineaţă produsă la un autoturism Audi în centrul Oradiei, lângă Agenţia Tarom, a fost cauzată de "o bombă artizanală amplasată sub maşină".

"Pe rolul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor a fost constituită o cauză penală în legătură cu incidentul produs în cursul nopţii trecute pe o stradă din municipiul Oradea, când o bombă artizanală amplasată sub o maşină a produs o explozie de mică intensitate. În urma deflagraţiei nici o persoană nu a fost rănită iar autoturismul a suferit uşoare avarii. Autoturismul a fost ridicat în vederea expertizării, iar cercetările continuă în vederea stabilirii cauzelor producerii incidentului şi identificarea autorilor", se precizează în comunicatul de presă emis de Ministerul Public

Maşina aparţine iubitei contrabandistului de ţigări Romeo Păcurar, Larisa Djata. Audiaţi vineri de anchetatori, Păcurar şi tânăra în vârstă de 26 de ani, au susţinut că nu au duşmani şi că nu ştiu cine ar fi putut să monteze bomba artizanală sub maşina lor, au declarat surse judiciare pentru BIHOREANUL.

De asemenea, cei doi (foto) au spus că au auzit un zgomot puternic vineri dimineaţă, maşina fiind parcată aproape de locuinţa lor, dar nu au ştiut că provenea de la autoturismul lor. Surse dintre anchetatori au mai spus că au fost găsite urme ale dispozitivului, iar toate probele prelevate vor fi transmise, cel mai probabil, Institutului Naţional de Criminalistică din Bucureşti.

Totodată, anchetatorii afirmă că, cel mai probabil, cei care au montat bomba artizanală sub maşină au crezut că autoturismul foloseşte benzină şi nu motorină, cum e de fapt, dispozitivul fiind menit să producă pagube unei maşini pe benzină.

"Dacă ar fi fost un autoturism pe benzină, pagubele ar fi fost mult mai mari", au afirmat surse judiciare pentru BIHOREANUL.

Citeşte pe această temă: Un Audi a explodat în centrul oraşului. Achetatorii bănuiesc că e vorba de un dispozitiv artizanal

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
te tine sanatos si zdravan la cap ce conteaza cum o faci cu lege fara legea, munciti, la naiba!
de ce legea se aplica numai cand vor prosty si in rest NU ? va dorim MEDITATIE spirituala :)) dupa un PASTE ELECTORAL in sfarsit are si stiinta loc :)))
Postat 17 Aprilie 2012, 13:53 de munca
CONTRABANDA TIGARI
In pietele Oradiei contrabanda cu tigari e la vedere. in fata politistilor, fara jena esti acostat la fiecare pas. Tiganii vandalizeaza copacii si rup florile de liliac inca deabia imbobocite si nu-i intreaba nimeni de unde au flori de vanzare. HOTIA SE DESFASOARA SUB OBLADUIREA POLITIEI DIN PIETE.
Postat 16 Aprilie 2012, 20:38 de pensionara
asa trebuie priviti nu admirati!
doua mizerii sa traiesti din bani negrii nu poti fi decat o mizerie, munceste platste taxe si ia lumina sociala nu fura , minti si ucide oameni naivi si nevinovati asta e drumul nostru in viitor.ESTE evidenta ca isi merita soarta, drumul periculos e neted, cel sanataos plin de greutati.Nu banul este telul vietii ci credinta , respectul fata de OM , el respecta mizeriile sociale.Ce naiba sa faci in viata cu MIZERIA o dai la o parte si mergi mai departe!
Postat 16 Aprilie 2012, 19:08 de mizerii sociale
balint
Asta e simpatic. Nu umbla cu fratii Balint? Da' urata aia de langa el cine e? Nevasta-sa? Imi fac pacate, dar chiar e urata. Cautat-ti tataie o domnisoara frumoasa, nu pe asta.
Postat 14 Aprilie 2012, 19:13 de jokeman
nu va stresati pentru fraieri oricum vor muri in chinuri
nici nu le doresc o moarte usoara TORTURA si tortura :))) se poate daca vrem se poateeee asta conteaza! cati au murit d la tigari atati sa moara din cei care vand si le fabrica.
Postat 14 Aprilie 2012, 17:52 de of, of of
nu va stresati pentru fraieri oricum vor muri in chinuri
chiar credeti ca erau amatori, nici vorba au vrut sa i faca sa inteega ca data viitoare nu mai scapa, asta e clar, DOAMNE ajuta tot pe rand curatati ne de EI! amin! CUm vreti voi executati, puneti le orice dar scapati ne de raie sociala, suntem prea staurati de atata mizerie sociala, amin!JUSTITIA e oarba dar DREPTATEA si ADEVARUL niciodata.deratizati si e ok, oricum mor nevinovati ucisi in n moduri, nu le va simti nimeni lipsa asta e clar.
Postat 14 Aprilie 2012, 17:49 de of, of of
nema dusmani
pai cum sa mai aiba dusmani ca i au macelarit pe toti:)
Postat 14 Aprilie 2012, 15:24 de hahaha
avertizare? razbunare?
Ciudat mod de a face dreptate. Poate urmeaza prietenul lui Pop cel cu tigarile. Daca nu l-au omorat inca este ca nu vor cei care l-au avertizat. Ma intreb nu o fi fost Ionescu de la universitate de ciuda ca nu a reusit sa fie rector ? Ca este bun prieten cu Pop cel de la Informatia de Vest si ambii suficient de nebuni sa faca asa ceva. Este manareala evidenta sa speram ca SRI isi va face datoria si in scurt timp vom vedea piromanul.
Postat 14 Aprilie 2012, 14:34 de oradean
Bucur
Adrian Bucur primeste mita de la asta. Daca il ia la puricat pe Pacurar, il gaseste in cinci minute ca nu poate face dovada averii, dar Bucur, Cigan, Mutiu si cei din politie si sistemul judiciar il scoate basma curata, ca asa traiesc si ei bine pe linga el
Postat 14 Aprilie 2012, 10:21 de catalin
Bunny
Ce prosti sunt uni, chiar atat de dificil este sa dai foc la o masina?
Postat 13 Aprilie 2012, 23:10 de Bugs
bergenbier
Asa este, nu are dusmani, chiar are amici buni prin magistratura, politie...si asta pt ca banii lui sunt acum si banii lor....se stiu ei care, unii cu functii...
Postat 13 Aprilie 2012, 21:50 de dr justiceman
Pentru mademoisselle Gal
E Audi A8 femeie!
Postat 13 Aprilie 2012, 21:05 de Vw Phaeton
toti sunt prietenii lui...politic!
asta nu are dusmani, nici macar in persoana statului roman, care stie de contrabanda cu tigari desfasurata de ani de zile si de prejudiciul de 10 milioane euro adus lui! bravooo, smekerule, toti iti sunt prieteni, mai ales politic!
Postat 13 Aprilie 2012, 19:20 de goe
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON