URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
25 August 2015, 11:41

Medicii din dosarul reţetelor false contestă sechestrele pe averi şi cer să fie eliberaţi din arest

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Patru dintre cei zece medici arestaţi şi anchetaţi de procurorii DIICOT Bihor în dosarul care vizează o pagubă de de 3,1 milioane lei în dauna CAS prin decontarea unor reţete fictive au contestat sechestrele asiguratorii aplicate pe averile lor. 

Larisa Dumbravă, Ioan Bugariu, Liviu Stamatian şi Peto Eniko sunt de părere că măsura este abuzivă şi nelegală şi au solicitat Tribunalului Bihor să o revoce, instanţa urmând să analizeze cererea în cursul zilei marţi.

Tot marţi se judecă, la Curtea de Apel Oradea, contestaţia celor 12 persoane împotriva măsurii arestului preventiv dispusă de Tribunalul Bihor pentru o perioadă de 30 de zile.

Alături de Dumbravă, Bugariu, Stamatian şi Peto, în faţa instanţei s-au prezentat, la ora 9 dimineaţa, şi ceilalţi "colegi" de carceră, medicii Ioan Ghiurău, Nemeth Elvira, Ramona Şovre, Lidia Ţuţu, Darvas Ilona şi Vereş Pop Oana, administratoarea Lavanda Farm, Laura Ciobotaru, şi Ioan Bota, cel din urmă un şomer complice la fraudă.

Acuzaţi de  constituirea unui grup infracţional organizat, fraudă informatică, fals informatic, înşelăciune, evaziune fiscală şi uz de fals, cele 12 persoane au fost arestate pe 15 august de judecătorul de drepturi şi libertăţi al Tribunalului Bihor care a considerat că lăsarea lor în libertate "ar putea periclita ancheta, dar şi ordinea publică".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON