URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 21 IULIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Csomortanyi Istvan, președintele PPMT, explică rezultatul lamentabil la Bacalaureat al elevilor maghiari prin imposibilitatea de a trece examenul la limba română. El propune ca elevii maghiari din România să învețe româna ca pe o limbă străină. Şi adevărul e că, de data asta, Csomortanyi are perfectă dreptate. Poți să te naști în România, dar dacă limba ta maternă e maghiara, pentru tine româna va fi mereu o limbă străină...
Zic şi eu
Adrian Cris
Ultima ispravă este un Cod administrativ care imprimă un ritm şi mai nebun. Nu doar primăriile, ci şi consiliile judeţene, prefecturile şi serviciile guvernamentale vor fi obligate să comunice în limbile minorităţilor, adică vor face noi angajări în sistem. Foştii primari, viceprimari, preşedinţi şi vicepreşedinţi de CJ-uri vor avea pensii speciale, tot din, chipurile, bugetele locale, iar cei actuali vor putea valorifica terenuri şi clădiri cu voturile a doar jumătate plus unu din consilieri, fapt ce va reduce şi mai drastic patrimoniile...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În spatele fiecărui om politic pe care îl vedeţi la tv sau prin ziare se află o mulţime de oameni care muncesc pe brânci. Sub funcţii de şef de cancelarie, şefi de cabinet, experţi, consilieri sau asistenţi, oamenii aceia pe care nu îi vedem niciodată fac munca efectivă despre care şeful lor bate din gură. Ei sunt marii anonimi ai lucrurilor ce se întâmplă, totuşi, în aparatul de stat, pe care, din pricina supărării noastre generalizate, le ignorăm.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteţi de acord cu ideea primarului Ilie Bolojan de a înfiinţa o televiziune a Primăriei, finanţată din bani publici?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iulie a fost publicată în Monitorul Oficial Ordonanța de Urgență a Guvernului României nr. 57/2019 privind Codul Administrativ. Codul Administrativ a fost inițial adoptat sub forma unei legi care însă a fost declarată neconstituțională în ansamblul său de către Curtea Constituțională, iar proiectul de lege s-a întors în Parlament pentru a fi pus în acord cu decizia Curții Constituționale.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ridicarea temperaturii mediului ambiant la peste 32 gr. C şi o umiditate relativă ridicată (peste 60%) determină modificări ale organismului, care se pot grupa în 4 sindroame importante: mialgia termică, insolaţia, accidentele datorate efortului fizic pe caniculă şi şocul hipertermic. Sunt afectate în special persoanele vârstnice cu afecţiuni cardio-respiratorii şi copiii mici.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
13 Iunie 2013, 17:27

Dramă în familia arhitectului Mircea Lungu. Fiul său a decedat de infarct, la 32 de ani!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Dramă în familia cunoscutului arhitect Mircea Lungu. Mihai Lungu, fiul fostului arhitect şef al oraşului, a decedat, joi, în urma unui infarct.

Arhitect de meserie şi dedicat activităţii pe care o desfăşura alături de tatăl său, tânărul avea 32 de ani şi avea o fetiţă în vârstă de un an şi jumătate, împreună cu prezentatoarea TV Andrea Crişan (foto).

andrea si mihai lungu.jpgVestea s-a răspândit pe reţelele de socializare şi a fost confirmată de apropiaţi. Tânărul a dispărut fulgerător, nu era bolnav şi mai mult, era o fire sportivă.

"Nu e normal ca părinţii să-şi îngroape copiii şi alţi copii să nu-şi mai amintească cum era tata", a scris o apropiată a familiei pe Facebook.

Tatăl lui Mihai se afla la momentul producerii dramei în străinătate, cu treburi. Mircea Lungu este unul dintre cei mai cunoscuţi arhitecţi, îndeplinind la începutul anilor ‘90 şi funcţia de arhitect şef al Oradiei.

BIHOREANUL transmite condoleanţe familiei îndurerate.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
25 Comentarii
Groaznic !!!!
Tot stau si ma gandesc, de unde si pana unde atata rautate ??? Nu stiu cum poate sa aiba cineva nesimtirea, sa dea cu piatra in semenul sau. Nu este om sa nu greseasca sau sa fie perfect, care se crede ca este perfect, sufera groaznic de o mandrie, care il face sa urle de rautate si de complexat ce este, fata de cei care au plecat dintre noi. D-zeu sa-l odihneasca in pace, pe MIhai !!! Lasati-l in pace oamenii, el este mort, dar mai viu decat voi; Voi sunteti vii, dar morti de-a binelea in sufletul vostru.
Postat 27 Iunie 2013, 11:52 de Cata rautate ???
crapa r ati
un drogat mai putin in Oradea... ZERO barat
Postat 26 Iunie 2013, 16:00 de hai sictir
BIHORUL este cel mai mizerabil din punct de vedere moral dar si legal,
BIHORUL este cel mai mizerabil din punct de vedere moral dar si legal, REGIONALIZAREA va face ORDINE insclusiv in JUSTITIE, ne am saturat de atata MIZERIE SOCIALA< ppppuuuutttteeeeee de drogati si ironie nici ei nu se mai simt pe ei @@!!!!
Postat 22 Iunie 2013, 09:11 de cuib de infractori
Daaa sigur.
Da, asta e ceva normal in tara asta de 2 bani..Daca tatiku era arhitect sef, normal ca si baiatu i-a mostenit harul si este un arhitect super-hiper-mega-extra talentat.
Postat 19 Iunie 2013, 22:33 de Nunt
ORDINARILOR
Plina-i tara asta de pseudo-intelectuali cu diplome si liciente. Suntem condusi de o gloata cu diplome si liciente, toti sunt intelectuali cu scoli cumparate. De asta suntem unde suntem, din cauza pseudo-culturii voastre. XXX pe voi. Mihai era un om de milioane, un perfectionist pe orice plan si deci si un arhitect imaculat, drept dovada stau in picioare cladiri de mare clasa in toata zona de vest a tarii. Dati cu pietre in omul mort si fara sa va fi facut ceva si va ascundeti in spatele unor pseudonime de frica celor vii... Ordinarilor cu 4 clase si cu diplome de doctori!
Postat 19 Iunie 2013, 19:15 de Botiu
NU V ATI SATURAT DE SARLATANI si FURT INTELECTUAL ?!!!
mai fratilor ce se intmpla CONCRET IN ORADEA, fiecare isi fce de cap ? SA VINA REGIONALIZAREA ca m am saturat de atata INFECTIE si puroi , mai voi ce faceti , va bateti joc de noi, NU MAI VREAU IN ORADEA JUSTITIE, vrem la BUCURESTI toate cazurile, NU V ATI SATURAT DE SARLATANI si FURT INTELECTUAL ?!!! CUM PROFESA asta ?
Postat 18 Iunie 2013, 17:13 de NU V ATI SATURAT DE
vai de noi ce de PROFESIONISTI avem din tata in fiu !!
cum nu era ARHITECT ca a avut CLIENTI IN ORADEA ?? cum e posibil asa ceva , nu era licentiat si PROFESA , tu vorbesti serios ? ERA un RENUMIT spun multi cum l au platit la NEGRU ca pe muti care fac INFRACT in neamul lor :))) ca nu vor INCHISOAREA, avem N cazuri de sinucideri care daeau TEPE altora :))) vai de noi ce de PROFESIONISTI avem din tata in fiu !! NU DISCUTAM de REPUTATIA cuiva ca nici macar nu ERA LICENTIAT !!
Postat 18 Iunie 2013, 17:11 de vai de noi !!!
sincere condoleante
SINCERE CONDOLEANTE SI ODIHNEASCASE IN PACE .un om cu bun simt un om educat ,cu caracter de o inteligenta mare d zeu sa te ierte MIHAI team cunoscut an urma unui contract sa ne faci casa ,acum tu ai plecat la casa ta ......
Postat 17 Iunie 2013, 18:57 de stavarache nelu
PACAT DE EL
CENZURAT
Postat 15 Iunie 2013, 23:45 de noi
Chiar asa ????
Informati-va corect, care era problema ca Mihai era s-au nu arhitect ? Era un profesionist foarte bun, poate tu ai diploma, dar nu cunosti meserie cum stia el. Lasa-l sa se odihneasca in pace, nu mai fi ranchiunos si dupa moartea lui.
Postat 15 Iunie 2013, 23:42 de Care e problema?
informati-va corect
lungu asta micu nu era arhitect de meserie de vreme ce era abia anul trei la facultate,oricum voi astia de la bihoreanul sunteti renumiti ptr falsurile si dezinformarile cu care ne intretineti,hai mars
Postat 15 Iunie 2013, 22:26 de informati-ne corect
ADN ul
a mai avut un frate care a murit, vedeti ce inseamna ADN ul ?!!! SINCERE CONDOLEANTE familiei ! Trebuie sa i multumim lui D-zeu ca ni l a oferit ca DAR sa ne bucure si sa ne faca fericiti, nu vrem sa l plangem , sa l purtam in inimile noastre VIU , e un IDEAL ca copil , tata.
Postat 15 Iunie 2013, 10:08 de ADN ul
condoleante familiei
-sincere condoleante familiei greu incercate -a fost un baiat extraordinar ,respectUos,un vecin bun si curat la suflet DUMNEZEU SA-I DEA ODIHNA VESNICA
Postat 15 Iunie 2013, 07:53 de hotoopan corina
De ce oamenii buni ne parasesc mai repede?!?!
Dumnezeu sa-l ierte! Sincere condoleante familiilor indoliate. Nici acum nu-mi vine sa cred. :((
Postat 14 Iunie 2013, 22:20 de Catalin
Dumnezeu sa te ierte prieten drag.
Dumnezeu sa il ierte, sa aline suferinta din sufletele familiei indoliate si sa o apere si pazeasca pe micuta Sofia. Sincere condoleante. Mihai, ne vei lipsi tuturor.
Postat 14 Iunie 2013, 17:57 de calin
RIP
Am crezut ca e o gluma proasta pe FB. RIP Mihi..tine un loc si pentru mine acolo sus...
Postat 14 Iunie 2013, 13:47 de Peti
Sincere condoleante
Imi pare rau entru nefericita intamplare, Dumnezeu sa- l odihneasca iar familiei lui Dumnezeu sa le ajute sa treaca peste acesata grea incercare. Nu e usor, ne e simplu, Doamne fii cu ei!!!!
Postat 14 Iunie 2013, 11:53 de Cristi
Condoleante
Mihai o sa ramana pentru totdeuna viu si frumos in sufletul nostru,al celor care l-am cunoscut si l-am iubit.Dumnezeu sa-l odihneasca!
Postat 14 Iunie 2013, 11:11 de Delia Szabo
Sincere condoleante
Cele mai Sincere si Profunde Condoleante familiei Lungu Mircea Calin(Bebe), d-nei Rodica Negrea,Cristi F, celei care ia fost o partenera de viata, dedicata relatiei lor, care l-a Iubit, Andrea Crisan, cat si adorabilei lui fetite Sofia. Cuvintele mele sunt prea sarace, slabe si fara putere in asemenea momente, mi-a fost coleg de birou mult timp. Mihai, a fost un Om Special, un OM cu suflet mare. In aceste momente nu pot decat sa ma rog pentru toti cei care trec prin aceasta incercare, ca bunul Dumnezeu sa -i intareasca si sa le dea puteri noi sa mearga mai departe. Bunul Dumnezeu sa te odihneasca in pace Mihai !!! D.M.
Postat 14 Iunie 2013, 10:39 de Dorina
RIP
RIP Mihi :(((((((((
Postat 14 Iunie 2013, 05:44 de rzn
.
condoleante familiei,nu este durere mai mare pt familie decIt sa auda fetita intrebind unde-i TATI,comentariile sint de prisos
Postat 14 Iunie 2013, 00:01 de luky
pentru dant
e simplu baiete, dar nu o sa intelegi decat atunci cand o sa-ti moara cineva foarte drag.
Postat 13 Iunie 2013, 21:41 de bu
???
Dece mai puneti posibilitatea de comentarii, daca le stergeti pe acelea care nu va convin ??
Postat 13 Iunie 2013, 21:30 de dANT
condoleante familiei !
Postat 13 Iunie 2013, 17:40 de anca
io
Condoleante familiei indurerate!
Postat 13 Iunie 2013, 17:38 de io
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2139 RON
  • 1 EUR = 4.7326 RON
  • 1 HUF = 0.0145 RON