URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 16 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Dacă tot găsesc distinşii politicieni timp să umble după "avioane" gen "homosexualii care-ţi fură copiii", ce-ar fi însă să umble după avioane la propriu? Dacă tot s-au călcat pe mândrie şi au decis să se înhame la căruţa referendumului, să repete figura şi în problema Aeroportului Oradea!
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la ultima dintre cele trei "legi ale justiţiei", respectiv cu privire la legea de modificare a statutului judecătorilor şi al procurorilor. Ca urmare a acestui fapt, preşedintele este obligat să promulge modificările, care vor intra, cât de curând, în vigoare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
10 Iunie 2014, 17:12

Conducerea Fundaţiei Mişcarea Populară Bihor a demisionat

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Preşedintele Fundaţiei Mişcarea Populară Bihor, Sorin Borza, precum şi alţi trei membri ai board-ului de conducere al organizaţiei, Marton Attila, administrator la Radio Transilvania, Dorin Coita, conferenţiar universitar la Facultatea de Ştiinţe Economice a Universităţii din Oradea, şi Rodica Ardelean, economist, şi-au dat demisiile din funcţiile pe care le deţineau.

"Constatând că nu putem aduce schimbarea pe care o dorim pe scena politică actuală, că aportul nostru, experienţa, cunoştinţele şi abordarea noastră asupra unui proiect politic ce s-ar fi dorit unul nou nu sunt dorite şi nici oportune în actuala configuraţie a Partidului Mişcarea Populară, subsemnaţii, membri ai board-ului Fundatia Miscarea Populara - Filiala Bihor am decis să ne depunem azi, 10.06.2014, demisile din aceste poziţii", se arată în comunicatul conducerii demisionare.

Semnatarii şi-au justificat gestul, în primul rând, prin solidarizarea cu fostul preşedinte al Fundaţiei, Marian Preda, şi cu alţi colegi care ar fi constatat că această organizaţie nu a avut rolul scontat în Partidul Mişcarea Populară, dar şi prin dezamăgirea provocată de faptul că la Congresul PMP niciunul dintre intelectualii partidului nu a obţinut vreo funcţie în conducerea acestuia.

"Ne afirmăm astfel solidaritatea cu dl Marian Preda, cu alţi preşedinţi sau membri ai filialelor locale ale FMP care au sesizat mai devreme sau mai târziu că rolul Fundaţiei în această construcţie politică nu este cel anunţat iniţial. De asemenea, prin acest gest ne afirmăm dezamăgirea şi dezarmarea (pentru moment neavând prea multe mijloace de contracarare) faţă de marginalizarea constantă de care au avut parte personalitaţi marcante cum sunt dl Adrian Papahagi, dl Daniel Funeriu, dl Teodor Baconschi şi mulţi alţii, intelectuali de valoare ce ar fi putut să aducă cu adevărat acel nou suflu necesar în politica autohtonă", au explicat demisionarii în comunicatul dat publicităţii marţi.

Aceştia au acuzat, de asemenea, încălcarea statutului PMP la constituirea delegaţiei organizaţiei judeţene Bihor pentru recentul Congres. "Cu atât mai mult cu cât în Bihor nici măcar statutul PMP nu s-a găsit de cuviinţă a fi respectat cu privire la constituirea delegaţiei pentru Congres, în mod firesc încrederea şi susţinerea noastră nu mai pot fi aceleaşi", se arată în comunicatul demisionarilor.

Contactat de BIHOREANUL, preşedintele demisionar al filialei Bihor a Fundaţiei Mişcarea Populară, Sorin Borza, a arătat că, practic, delegaţia pentru Congres a fost decisă de preşedintele PMP Bihor, Mircea Matei, fost preşedinte al PDL Oradea şi fost vicepreşedinte al PDL Bihor.

"În statutul PMP se preciza că preşedinele filialei judeţene a Fundaţiei este membru de drept în Congresul Naţional, cu condiţia că este şi membru de partid. Colegii mi-au spus că indiferent de acest statut delegaţia o face preşedintele Mircea Matei. Până la urmă nu m-am înscris nici în partid, tocmai pentru că am văzut că (n.r. - liderii locali ai PMP) au o altă viziune", a explicat Sorin Borza.

Mircea Matei, preşedintele PMP Bihor, a refuzat să comenteze situaţia. "Nu am ce să spun, nu vreau să pun paie pe foc", a spus acesta.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
25 Comentarii
hmmm
Carp nu e Matei ,scrie corect gramatical..pe Matei il cunosc ..agramat...
Postat 11 Iunie 2014, 23:00 de b
Mircea Matei, fruntea Bihorului
CARP III, dupa cat te vad de perspicaci tind sa cred ca de fapt matale esti Mircea Matei undercoaver !
Postat 11 Iunie 2014, 17:31 de observator
Angela, crezi ca numai unul?
Toti cei care postam pe forumul Bihoreanului suntem asa, chiar daca fara alcool.
Postat 11 Iunie 2014, 16:54 de Strattera
Re: observator
Mă bucur că tatăl Rozaliului e în viaţă şi l-a învăţat fi-su să posteze ca "observator" !?!
Postat 11 Iunie 2014, 16:52 de Carp III
asa da
Am urmarit discutiile..interesant...dar unul dintre voi e baut,,Te simti>
Postat 11 Iunie 2014, 15:58 de angela
ce aberatii scriu astia
am ajuns in Germania la recomandarea domnului profesor. Evolutia lui nu a fost una normala? Trebuia sa ia spaga sau ce? sa treaca toti inaptii?
Postat 11 Iunie 2014, 15:44 de Alin
Matei, ala-i om politic???
fugitim ma d-aci cu Mircea Matei cu tat..... spalati-va pe cap cu el!!!!
Postat 11 Iunie 2014, 15:41 de observator
ce-aveti, mah???
Carp III, io cred ca tu esti Cris. si mai cred ca esti plin de *. putred si viermanos. stai jos, doi!
Postat 11 Iunie 2014, 15:35 de observator
s
ratat de 2 bani
Postat 11 Iunie 2014, 15:17 de sdun
da d da
UN OM INVIDIOS..rau, ranchiunos....întotdeauna m-am gandit ca evolutia lui nu a fost una normala acu am inteles...
Postat 11 Iunie 2014, 14:53 de stei
@FEFS...
De unde ai scos figura asta....bunnnnnnnnnnnnnnnnn
Postat 11 Iunie 2014, 13:56 de IOANA
ai fost pus la punct...
boorzzaaa nu mai ai aer.....?????esti praf...halal mare profesor...Este foarte adev. ca Filip facea misto de el....un complexat ,ce deriva din complexe banuiesc ca srtie toata lumea...este un om de ocolit....sfat prietenesc
Postat 11 Iunie 2014, 13:13 de am
Re: student
CENZURAT
Postat 11 Iunie 2014, 12:10 de Carp III
Mircea Matei - personalitatea politica a judetului Bihor
mai copii, Matei va place, Matei capatati !!! atata si meritati, la ce comentarii postati. ................................................................................................................................ Cat despre onorabilul conducator PMP, se vede pe fata lui ca-i cam place detzu'
Postat 11 Iunie 2014, 11:53 de observator
huuuu
E vai de capu tau de profesor bun de gura adica politolog comvins dar practic nimic zero absolut trebuia sa demostrezi ceva nu doar povesti
Postat 11 Iunie 2014, 11:37 de fvsdgd
bai fraiere
Bai berbecule "borza hepaticul" te dai mare in apa mica cu ideologiiile tale la cursuri si mare intelectual si strateg dece nu ai adunat voturi pt partidul tau de doi bani mai viii si cu inventii si inovatii de profesor de doi lei comunistule hai sictir
Postat 11 Iunie 2014, 11:34 de fefs
taaannnnggggggggggggg
Si cam ce vei face tu dupa ce vei termina facultatea ca student al lui Borza????eu unul nu te-as angaja!!!se presupune ca acele carti sant invatate si memorate....cred ca te paste plictisull viata nu o sa mai aiba rost......depresie....si banuiesc ca esti la scoala cu plata....sa dai bani pt asa ceva mi se pare bataie de joc tu esti cum am stabilit....studentul lui Borza...auzi tu verifica pe internet daca unu-i informator sau nu.....cruce.....
Postat 11 Iunie 2014, 10:21 de filip
@filip &comp
Cum e Borza ca profesor poți afla doar la cursurile lui. Chestia cu informator sau alte bazaconii poate fi verificata simplu pe internet, a fost verificat ca red. șef, așa că spui tâmpenii. Ar fi bine să citești cărțile lui. Discutăm după aceea.
Postat 11 Iunie 2014, 10:01 de student
!!!!!
am ras cu lacrimi....cel mai prost profesor nu are cum sa fie adulat decat de cel mai prost student....@carpIII i dreptate !!! guzganul rozaliu este si afost informator....imi imaginez o persoana care se uita cu gura cascata la ce da pe goarna Borza....asta este nivelul scolii de Oradea incredibil,,,atunci când faceai pe consilierul primnarului sa stii ca nu prea stia cum sa scape de tine te imita si te cam barfea.....
Postat 11 Iunie 2014, 09:32 de filip
vai,vai..
Ce nenorocire!Pai clar ca Nuti e aleasa lui bas!Alta palarie cu aceeasi Marie-Nuti!Pina si profesore Borz a ramas suspinind dupa chior!!!!Ba voua nu va e rusine?????????????
Postat 11 Iunie 2014, 08:36 de gheorghe@sandor
oh, da!
"Elena, e greu să reziști farmecului tău"(citatul e din memorie și aproximativ), " Nu suntem căcăcioși" + Vorbitul după dictarea...Oanei Badea! INTELECTUALI SADEA!
Postat 11 Iunie 2014, 08:26 de TDS
!!!!!
Mana lui HAHAILA se vede de la o posta, blonda a vrut, blonda are!!!!!
Postat 11 Iunie 2014, 04:21 de Mara
@carp
Tarane ai citit vreuna dintre cărtile prof. Borza? Ai fost să îl asculți vorbind în conferințe de presă ori la cursuri? Tu asculți doar ordinele postacului șef și singura ta specializare e aruncatul cu noroi... Sunt onorat să-i fi fost student...
Postat 10 Iunie 2014, 22:53 de student
Orice a avut ochi sa vada a stiut care e rolul fundatiei
Astia ori sunt naivi ori oportunisti din aceia care daca nu ajung sefi nu le mai trebuie. Halal ideologie in capul lor de fosti viitori hoti prin politica.
Postat 10 Iunie 2014, 21:19 de busy
Fundaţia a servit până la capătul misiunii sale !?!
Gata cu prostiile, fundaţia a avut o misiune încheiată odată cu alegerea preşedintelui partidului cu acelaşi nume !?! După care, noul preşedinte l-a întrebat elagant pe Guzganul Rozaliu de la Bihor, cu şleahta lui de fraieri cu tot, dacă ştie ce urmează !?! El, fost miner-informator de suprafaţă, a răspuns că aşteaptă indicaţii, iar ea (noul preşedinte) i-a spus că vine la rând semestrul lipitorilor de afişe !?! El, Borza adică, s-a revoltat în numele intelectualilor făcuţi la şcoala de vară a PDL-ului, crezând că cineva în viaţa asta chiar avea nevorie de el, pe bune, pentru aptitudinile lui politice !?! Şi, atunci, Elena (domnişoară după nume şi atitudine cocoşească) i-a zis "Hai breee, tu cine eşti că nu apari în lista lui Matei" !?!
Postat 10 Iunie 2014, 21:15 de Carp III
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)