URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
27 Iulie 2019, 18:11

Un turist de 26 de ani s-a înecat în Crişul Repede, la Şuncuiuş

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Trupul unui tânăr în vârstă de 26 de ani a fost căutat, sâmbătă după amiază, în Crişul Repede, la Şuncuiuş. Din câte se pare, bărbatul a intrat în apă şi nu a mai ieşit la suprafaţă.  

Potrivit maiorului Horia Cheregi, reprezentant în relaţia cu presa din partea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Crişana, dispariţia tânărului a fost sesizată prin 112 la ora 15.39, iar de atunci, până la ora transmiterii acestei ştiri, pompierii îl caută.

"S-a deplasat, de la staţia Aleşd, o autospecială cu barcă şi un echipaj de prim ajutor calificat, şi am trimis şi scafandri din cadrul Detaşamentului 2, pentru căutare. Până au ajuns scafandrii, aproximativ la ora 17.30, s-au făcut acţiuni de căutare cu barca, dar fără succes", a declarat Cheregi pentru BIHOREANUL.

Deocamdată nu se cunoaşte exact contextul nefericitului eveniment. Cert este că tânărul turist a dispărut într-o zonă în care apa are și 4 metri adâncime, vizavi de pensiunea Gradia.

La acţiunile de căutare iau parte şi poliţişti, după cum a precizat ofiţerul de presă al Poliţiei Bihor, Ioana Lascău. Conform acesteia, victima este un bărbat de 26 de ani, localitatea Pişcolt, judeţul Satu Mare.

UPDATE, ora 19:

Trupul turistului a fost găsit şi scos pe malul Crişului. 

"A fost extras în jurul orei 18.45 şi se încearcă manevre de resuscitare", a declarat reprezentantul ISU.

Dat fiind că turistul a stat, însă, mai bine de 3 ore sub apă, şansele de supravieţuire sunt, practic, nule. La fața locului se află și un echipaj cu medic al Serviciului Județean de Ambulanță.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON