URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
04 Octombrie 2011, 14:02

Toţii copiii la circ!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Tânărul Orlando Oprescu şi-a adus la sfârşitul săptămânii trecute trupa de circ în parcarea ERA Shopping Park. Orădenii sunt invitaţi să vadă reprezentaţiile până pe 9 octombrie.

Circ cu talent

Circul Orlando, condus de Orlando Oprescu, fost concurent la emisiunea "Românii au talent", dă reprezentaţii în fiecare seară, de la ora 18.30, în parcarea ERA Shopping Park.

Spectatorii vor putea vedea acrobaţii la mare înălţime executate de artişti din SUA, Franţa, Cehia şi Anglia, dar şi dresuri de animale. Circul a adus la Oradea trei elefanţi, patru cămile, şase cai, patru zebre şi patru lame.

Odată cu venirea circului Orlando, ERA Park lansează proiectul "Toţi copiii la circ!", în cadrul căruia toţi micuţii cu dizabilităţi îngrijiţi de ONG-uri au acces gratuit la spectacole. "A fost lansată o invitaţie la circ către toate ONG-urile care îngrijesc copii, costurile participării lor la reprezentaţii fiind suportate integral de ERA Park. Lista rămâne deschisă pe toată durata vizitei Circului Orlando la Oradea, până în 6 octombrie", anunţă organizatorii. Un bilet pentru copii costă 25 de lei, iar pentru adulţi 30 de lei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON