URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 03 IULIE 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Doamna Vig Hajnalka Ildiko a fost numită şefă peste Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară. Asta, după ce la nivel local a fost când şefa supremă a Cadastrului, când adjunctă. Oricum tot ea a condus instituţia, pentru că celelalte partide s-au limitat să trimită nişte papagali care ori s-au comportat ca nişte mărunţi borfaşi, ori s-au mulțumit să-şi înhaţe leafa fără să facă nimic.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Deşi practic meseria asta de trei decenii, azi, mâine, nu încetează să mă minuneze un fenomen permanent manifest în politica românească: modul în care se autodevorează coaliţiile de partide ajunse la guvernare, făcându-se cioburi înainte de-a apuca să furnizeze ceva substanţial naivilor de electori. A fost boala CDR-ului, a fost a USL-ului, este a guvernării de azi şi va fi, probabil, şi a celei de mâine...
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu surparea dealului Ciuperca e marele eşec al primarului Bolojan, chiar dacă ani de zile a fost tema preferată a opoziţiei locale, subiect de hate pe Facebook şi sursă de meme. Eşecul a fost invalidarea referendumului pentru Oradea Mare, prin unificarea cu Sânmartin, boicotată de UDMR şi de PSD. Dacă alde Szabó Ödön a avut o motivaţie practică, teama că în Oradea Mare UDMR ar fi urmat să aibă mai puţini consilieri şi postul de viceprimar pierdut (ceea ce oricum s-a întâmplat), PSD-ul lui Ioan Mang şi-a făcut socoteala că-i musai să moară capra vecinului liberal. N-a câştigat nimic din asta, dar Oradea a pierdut. Ura!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Primarul Florin Birta propune reabilitarea pietonalei Republicii, prin pavarea cu porfir și revenirea la modelul estetic cu cercuri, din perioada comunistă. Ce părere aveți?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În ultimii ani, în spaţiul public şi în mediul juridic, au existat discuţii interminabile despre efectele pe care o decizie a Curţii Constituţionale le produce în procesele aflate pe rol la acel moment. Inclusiv în aceste zile se discută foarte mult cu privire la efectele ultimei decizii a CCR cu privire la prescripţia penală în dosarele penale. 
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Meningita West Nile este o boală infecţioasă transmisă la om prin înţepăturile de ţânţari, transmiterea directă de la om la om nefiind posibilă. Rezervorul de virus este reprezentat de păsările migratoare care sunt înţepate de ţânţari.
30 Mai 2014, 16:00

Senatorul Bodea cere demisia staffului de campanie al PNL

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Senatorul PNL de Bihor Cristian Bodea a cerut, vineri, public, demisia staffului de campanie al PNL, ca urmare a rezultatelor slabe obţinute în alegerile europarlamentare.

"În PNL s-a trecut prea uşor peste rezultatele alegerilor şi peste campania dezastruoasă pe care am făcut-o la nivel naţional. La nivel local s-a făcut tot ce s-a putut, am reuşit să câştigăm aproape peste tot în zona rurală, pentru că acolo primarii noştri au mers şi au cerut votul pentru ceea ce au făcut ei, pentru că acolo oamenii nu îl votau pe Crin Antonescu", a spus Bodea, apreciind că PNL ar fi putut obţine chiar 18-20%, în loc de 15%, dacă ar fi dus "o campanie inteligentă".

În esenţă, Bodea a acuzat că cei desemnaţi cu strategia de campanie şi-au dovedit "aroganţa" prin mesajele electorale promovate, care, pe lângă faptul că au fost dezlânate, au fost şi de neînţeles pentru alegători, exemplificând între altele cu spotul publicitar "Eurocampionii", care promova candidaţii liberali la PE lângă nişte cupe, pe care oamenii de rând nu l-au înţeles.

"Cei care s-au ocupat de campania PNL au permis demonizarea lui Crin Antonescu de către PSD, pentru că toată campania noastră a fost gândită greşit. (...) A fost o greşeală majoră centrarea întregii campanii pe Crin Antonescu. L-au plimbat prin toată ţara şi l-au pus la discursuri, în timp ce candidaţii noştri nu au reuşit să transmită nimic. Singurul care transmitea era Crin Antonescu. Or, Crin Antonescu fiind deja demonizat de către PSD, a iritat mai mult", a acuzat Bodea, spunând că sarcina campaniei a rămas până la urmă pe umerii organizaţiilor locale.

"Toţi cei care au fost implicaţi în această campanie la nivel central, toţi cei care au cheltuit banii partidului într-un mod aberant, toţi cei care au permis demonizarea lui Crin trebuie să facă un pas în spate şi să plece de pe poziţiile pe care mai sunt", a spus liberalul.

Cei nominalizaţi sunt Marian Petrache, preşedintele Consiliului Judetean Ilfov, şeful de campanie al PNL la nivel naţional, Rareş Mănescu, secretar general al PNL, Eugen Nicolăescu şi Dan Mihalache, şeful Departamentului de comunicare şi analiză al PNL. Bodea a mai cerut şi demisiile şefilor PNL Cluj şi Bucureşti şi a spus că la conducerile lor ar trebui să vină Norica Nicolai, respectiv Ludovic Orban.

"PNL are două bazine electorale cu potenţial mare: Bucureştiul şi Clujul. Or tocmai Clujul, cu cel mai mare potenţial, ne face de râs an de an, alegeri de alegeri. Asta i se datorează automat domnului Uioreanu (Horea Uioreanu, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, arestat joi pentru corupţie - n.r.). Am cerut să plece încă înainte de campanie, dar mi s-a spus că nu. Până când să îi ţinem pe unii ca el? Uite că ne-a ajutat DNA-ul, eu nu-i plâng de milă...", a spus Bodea.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
greu
Greu fara PSD....
Postat 31 Mai 2014, 13:59 de gica
Trist, dar adevarat!
Bodea, rezultatul ridicarii prostiei si mediocritatii la rang de virtute.
Postat 31 Mai 2014, 08:57 de SAFE
???
Ce papagal!!!......nu pot sa cred ca asa ceva are acces la Parlament....
Postat 31 Mai 2014, 07:57 de ioncsi
tu ai fost in zona rurala via jocuri strategice de pe iPhone
domnule Bodea, alegerile si votarea nu is niste jocuri strategice si nici ceva prin care porcu se ingrasa in ultima luna, indiferent de Cupa campionilor; e o chestiune de timp, dar e greu sa explici cuiva care se lauda ca in loc de 8 ore pe teren pt Popa, mai bine jucai pe computer intr-o lume rupta de realitatile lui nea Gheorghe din Pocioveliste
Postat 31 Mai 2014, 07:22 de Crinuletz Pontescu
Campania? Nici vorba! 2
Pe mine ma doare TRANZACȚIA inițiata de BOLOJAN devenită...HCL 651/09.09.2013! Ma repet la infinit și spun din nou despre ce TRANZACȚIE este vorba! După ce ani în șir BOLOJAN a spus răspicat că asocierea în participațiune dintre Consiliul Local și dezvoltatorul IMPACT a fost una păguboasă, ba și cu repercusiuni negative asupra celor care au avut proasta inspirație de a contracta cu IMPACT-ul, după ce a adus acuze fără echivoc vorbind de țepuirea municipiului cu cca. 22 milioane euro, s-a răsucit brusc! .
Postat 30 Mai 2014, 23:39 de TDS
Bodea Strategu lu Peste
Dl. Bodea, ati finalizat la 31 de ani, subliniez 31 de ani facultatea de economie. La varsta asta sa termini in 2005 o facultate e dureros. Acum va treziti principalul om care ar putea conduce o campanie si poate sa traga concluzii importante. In primul rand nu stiti ce e aia o campanie, iar limitarea natura a dumneavoastra va impiedica sa abscedeti la titlu onorific de strateg. E un salt mare de la titlul de BIRJAR sau parvenit.
Postat 30 Mai 2014, 19:51 de silviu
Demisia Bodeo
Demisia Bodeo. Tu esti principalul vinovat. Stii doar sa latri, fara prea mult gandit ca iti moare singurul neuron. Mars potaie.
Postat 30 Mai 2014, 19:46 de eugen
Senatorul YouTube
Bai nea senator plm. De unde atat tupeu sa iesi sa spui ca tu esti perfect, iar restul au prestat o munca ineficienta? In momentul in care mergi in piata la Alesd si folosesti organul pe post de cuvant principal, ai cauzat ceva prejudicii de imagine. Vreau sa iti dai maine demisia nesimtitule!!!
Postat 30 Mai 2014, 19:44 de andrei
Campania? Nici vorba! 5
Deci nu CAMPANIA e de vina! De vina au fost MINCIUNA, TRADAREA, ASCUNDEREA UNOR LUCRURI PENTRU A INSELA ELECTORATUL! Pentru mine a contat IMPACT-ul, pentru altii a contat altceva! Asta v-a dus in jos iar alaturarea PPE si PDL va va trage si mai mult in jos. Niciodata ROMANII nu vor alege ca Presedinte un cetatean roman de alta etnie decat cea romana! Asa ca beti in continuare APA RECE(dac se poate sa fie de PLOAIE!). PS UIOREANU E PA! Atentie, nu se stie niciodata de unde sare...KOVESI!(ca unealta ne unealta BASISTA, vad ca mai face si pe bune cate ceva!
Postat 30 Mai 2014, 17:36 de TDS
Campania? Nici vorba! 4
Carmen Daniela S, Maria P, Cristina D, Lidia V, Gabriela N, Florin C, Monica G, Vlad Andrei P, Doina Ș, Florin Victor Ș, Florin R F, Marian C, Anghelina P, Octavian P, Daniel Traian Ț, Gabriela (A)S, Ionel B, Gina P, Ștefan P, Gabriel Viorel C, Ion P. Aceștia sun titularii contractelor de vânzare cumpărare fictive! TOȚI angajați IMPACT(sau rude, apropiați de IMPACT). Numele lor sunt PUBLICE, apar în textul TRANZACȚIEI. Bolojan și TOȚI oamenii săi cunosc acest lucru. Ei s-au dus în Instanțele bihorene(3 judecători au case în Cartier!)prezentând TITLURI DE PROPRIETATE FICTIVE. Iar acestea sunt Dosarele de la Instanțe 12580/271/2011, 7823/111/2012, 12321/271/2011, 12582/271/2011, 13036/271/2011, 11941/271/2011, 12581/271/2011, 12322/271/2011, 11945/271/2011, 8026/111/2011, 3540/111/2008, 9661/111/2011, 3883/111//2013, 8299/111/2011, 8301/111/2011, 8783/271/2012, 10502/271/2008, 10503/271/2008 16955/271/2011 5659/271/2012*, 17439/271/2010, 10504/271/2008, 17767/271/2010, 17367/271/2010, 17515/271/2010. Directorul IMPACT, Mateescu(cel care a semnat TRANZACȚIA din partea dezvoltatorului)declara într-un interviu din BURSA/decembrie 2013 că nimeni din cadrul IMPACT nu a cumpărat case la Oradea. Și eu zic la fel! Și atunci cu ce documente s-au dus în Instanță? FALSE,cum spuneam! Toți apărați de avocata de casă a IMPACT-ului(și ea deținătoare de imobil IMPACT, singura persoană fizică învingătoare la Oradea într-un proces cu IMPACT! Oare pentru că soțul ei a fost cine a fost?). Și BOLOJAN și restul CUNOSC tot ce am scris mai sus! Dar s-au pretat la promovarea TRANZACȚIEI, votată de CLO(deci la grămadă, PNL-PSD-UDMR-PC-PDL).
Postat 30 Mai 2014, 17:31 de TDS
Campania? Nici vorba! 3
Partea GRAVĂ rezidă în faptul că TRANZACȚIA respectivă se întemeiază pe FALSURI(CONTRACTE DE V/C FICTIVE). Și Bolojan, și Borbei(au spus-o ei ÎN CLAR, nu o spun eu, eu doar susțin că așa e!)cunoșteau toate aceste aspecte. Bolojan însă a încercat să acrediteze ideea că prin adoptarea TRANZACȚIEI face un bine municipiului(vezi și problema caselor din Făcliei care, iată, cum se spunea aseară la Digi Oradea sunt pentru medicii din alte orașe atrași la Oradea). Un bine, reliefez încă o dată, întemeiat pe FALSURI. Transmise la Investigarea fraudelor înainte de încheierea Păcii de la Oradea dintre Bolojan și IMPACT dar pe care Biroul de Investigare a Fraudelor le tot investighează de mai bine de un an și NU SOLUȚIONEAZĂ NIMIC! Fac încă UN APEL către investigatori! Chemați-mă, întrebați-mă, CĂ ȘTIU MULTE! Dar faceți-o CÂT MAI REPEDE. Sau DNA, de ce nu se autosesisează? Cel puțin pentru un abuz în serviciu dacă nu or mai fi și alte fapte penale pe acolo
Postat 30 Mai 2014, 17:30 de TDS
Campania? Nici vorba! 1
Nu CAMPANIA a fost de vina! Pana la urma, ceilalti au avut campanii mai deosebite? NU! Eu povestesc lucrurile evident din punctul meu de vedere! Dar imi este foarte greu sa cred ca sunt singurul de pe planeta care a gandit in acest mod! Eu unul in 2012 am votat USL! Sa fie clar: USL! In primul rand ca ANTI BASIST de tip TALIBAN! In al doilea rand pentru ca sincer am crezut ca se pot armoniza politici liberale cu politici sociale astfel incat populatia sa aiba de castigat! Si ce am primit din partea PNL si a lui Crin Antonescu(pe care clar il vedeam Presedintele Romaniei!)? O palma dura peste fatza!(O fi spus femeia ceva, o fi injurat copilul...). Asta se intampla cand inca nu se oficializase marajul cu culoarea portocalie cu urma de maro(am citat din Crin Antonescu! restul citatelor nu le scrius pentru ca as risca sa-mi fie cenzurat comentariul). Asta a fost pe plan national. Pe plan local incepand cu data de 09.09.2013 am o problema cu Bolojan! La fel cum am avut cu Filip. Filip a declansat problema iar Bolojan a desavarsit-o magistral! Asta e problema mea! Altii au alte probleme cu Bolojan!
Postat 30 Mai 2014, 17:26 de TDS
Bodeooooooo
Ce tupeu ai papagalule... Lasa fumigenele. Da-ti demisia, incompetentule ! Ai fi in stare sa ceri demisia inclusiv a femeile de serviciu, pt esecul vostru al pseudo-politicienilor pnl. VOI SUNTETI SINGURI SUNTETI VINOVATI ! VOI ATI ACTIONAT PROSTESTE PATRU ANI, INCAPABILILOR ! DA-TI DEMISIA !
Postat 30 Mai 2014, 17:05 de voturi
Daca ar fi dus o campanie inteligenta?
De unde atata inteligenta?
Postat 30 Mai 2014, 16:39 de Palm
Adică, cine nu a atins pragul de 20% aşteptat !?!
Cu alte cuvinte, să plece naibii toţi, de la Antonescu la Bolojan şi de la Nicolai la Popa ... direct în noul PNDL - Noul Partid National Democrat Liberal - si fericit cu fuziunea de la anul care vine ... aho, aho !?! ... dacă o să mai rămână careva de la liberali după ce o să treacă Codul Roşu de la <DNA weather Tube> ... !?!
Postat 30 Mai 2014, 16:37 de Carp III
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.7424 RON
  • 1 EUR = 4.9454 RON
  • 1 HUF = 0.0125 RON