URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
22 Aprilie 2014, 13:39

Sărbători... mincinoase: Teatrul Regina Maria le propune orădenilor o comedie bulevardieră

Sărbători... mincinoase: Teatrul Regina Maria le propune orădenilor o comedie bulevardieră SUCCES PE ECRANE. Scrisă în 1980, de actorul şi autorul francez Jean Poiret, comedia "Sărbători fericite!" (Joyeuses Pâques) a câştigat publicul în 1984, când a fost ecranizată cu o distribuţie de excepţie, rolurile principale fiind jucate de Jean-Paul Belmondo şi Sophie Marceau
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

După ce vor fi luat lumină şi sărbătorit în familie, orădenii sunt invitaţi să revină la preocupări ceva mai lumeşti.

Spectacolul "Sărbători Fericite!", comedie bulevardieră cu replici spumoase şi accesibile, care va avea premiera sâmbătă, îl aduce în prim-plan pe Daniel Vulcu, în rolul unui soţ care inventează un şir de minciuni pentru a-i explica nevestei de ce a dus o tânără în toiul nopţii la domiciliul conjugal.

Să râdem!

15_Diana_Lupescu_bihoreanul.jpgTeatrul Regina Maria îşi completează premierele din stagiunea 2013-2014 cu un spectacol reprezentativ pentru teatrul de bulevard, care se remarcă prin abordarea unor teme lejere, cu personaje simple, uşor de înţeles şi bazat pe umorul de situaţie şi pe replicile amuzante. Regizoarea şi actriţa Diana Lupescu (foto), aflată la prima colaborare cu Teatrul Regina Maria, le propune amatorilor de teatru piesa "Sărbători fericite!" (Joyeuses Pâques), scrisă de actorul francez Jean Poiret şi devenită celebră după ecranizarea din 1984, cu Jean-Paul Belmondo şi Sophie Marceau în rolurile principale.

"Spectacolul este o comedie bulevardieră de care cred că oamenii au nevoie. În stresul zilnic poate fi o scurtă pauză, un moment în care se sancţionează cu umor, cu ironie, mici slăbiciuni omeneşti. Nu cred că o astfel de piesă trebuie privită ca pe ceva simplu făcut, căci de multe ori simplitatea cere multă muncă", spune Diana Lupescu, care în urmă cu mai bine de 10 ani a jucat în această piesă la Teatrul Nottara din Capitală.

Când nevasta nu-i acasă...

"Sărbători fericite!" a fost scrisă în 1980 şi a devenit un text clasic al teatrului de bulevard, fiind pusă în scenă chiar şi la Teatrul Palatului Regal din Paris. Este cea de-a două piesă a lui Jean Poiret care se joacă la Oradea după ce, în 2011, Daniel Vulcu a regizat spectacolul "Cabaret în familie", cu un scenariu bazat pe "Colivia nebunelor".

Spectacolul, care va avea premiera sâmbătă, 26 aprilie, de la ora 19, tratează cu umor şi ironie tema infidelităţii în căsnicie. Cu câteva zile înainte de Paşte, Ştefan (Daniel Vulcu), un bărbat de vârstă mijlocie, o invită pe tânăra şi frumoasa Magda (Denisa Vlad), care i-a căzut cu tronc, la el acasă, profitând de absenţa soţiei, Silvia (Corina Cernea).

Ca un făcut, din cauza unei greve, zborul Silviei e anulat, aşa că se întoarce acasă în toiul nopţii, găsind aici o necunoscută. Chiar dacă a fost prins în flagrant, Ştefan dă frâu liber imaginaţiei şi fabrică o minciună complicată, cum că Magda este, de fapt, fiica lui dintr-o căsnicie anterioară, pe care a ţinut-o ascunsă. Culmea, soţia îi acceptă jocul şi-l împinge pe fustangiu să se încurce şi mai mult în propriile-i fabricaţii.

"Piesa aceasta are spirit, căci nu este vulgară, şi e plină de răsturnări de situaţie. Personajele sunt ofertante şi le dă actorilor posibilitatea de a-şi arăta talentul", spune Diana Lupescu.

A 6-a premieră

Pe lângă cei trei actori din rolurile principale, în spectacol mai apar Anca Sigmirean, Mirela Lupu, Ion Ruscuţ, Elvira Platon Rîmbu şi Andrei Gliga, unul dintre tinerii care s-au alăturat trupei "Iosif Vulcan" în primăvara anului trecut şi care acum joacă rolul fiului lui Ştefan şi al Silviei.

"Putem spune că este spectacolul de debut al lui Andrei Gliga într-un rol important, deşi a jucat până acum şi în «A douăsprezecea noapte», «Producătorii», «La iunion, birjar!» şi «Cei ce nu uită»", spune directorul artistic Victoria Balint. Scenografia este semnată de Vioara Bara, iar traducerea şi adaptarea textului de Poiret îi aparţine lui Petre Bokor.

"Sărbători fericite!" este cea de-a şasea premieră a Trupei Iosif Vulcan din această stagiune şi se va mai juca şi pe 29 aprilie. Biletele pot fi procurate atât de la Agenţia Teatrului, aceasta fiind deschisă începând de marţi, cât şi online pe www.biletmaster.ro, la preţuri între 20 şi 35 de lei, în funcţie de locul în sală.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
vai,vai..
Bunoiu..tu ai scris vere articolul?Ce facusi,t plecasi la francezii de balta?Ce facusi,ce facusi???????????
Postat 24 Aprilie 2014, 09:12 de Nea taticu
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON