URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
03 Noiembrie 2013, 20:15

Să audă tot oraşul: Protestatarii împotriva proiectului de la Roşia Montană au mărşăluit duminică prin Ioşia (FOTO/VIDEO)

Şirul protestelor împotriva proiectului de explorare a aurului cu cianuri la Roşia Montană a continuat duminică după amiază şi la Oradea.

De data aceasta, protestatarii, circa 100 de persoane, s-au adunat în jurul orei 16 în faţa statuii lui Mihai Viteazul din Piaţa Unirii, unde au început scandările deja tradiţionale. În jurul orei 16.30, înainte să pornească în miting de protest unul dintre liderii protestatarilor i-a atenţionat pe cei prezenţi despre schimbările de "strategie" ale Parlamentului în privinţa Legii Speciale.

"Sintagma Roşia Montană Gold Corporation a fost scoasă din actul normativ. S-a introdus în schimb exploatarea "minereurilor auro-argintifere de interes deosebit". Săptămâna aceasta au lăsat legea fără RMGC menţionat şi au început să lucreze la alte legi: Codul Silvic şi Legea Minelor. Trebuie să fim vigilenţi pentru că Guvernul şi Parlamentul încearcă să păcălească populaţia spunând că se abandonează legea dar de fapt aceleaşi obiective rămân valabile", a spus Adrian Oegar.

Înconjuraţi de jandarmi, orădenii au început apoi marşul de protest. De data aceasta, organizatorii au ales să "acopere" zona Ioşia, aşadar au pornit pe strada Primăriei şi apoi au bătut toată Calea Aradului până la podul peste Peţa. "Să fim cât mai vizibili şi cât mai vocali!", li s-a spus protestatarilor înainte de pornire.

Aşa au şi fost. Purtând tot felul de bannere şi făcând zgomot cu sticle umplute cu pietre, protestatarii au mărşăluit strigând în cor: "Uniţi salvăm Roşia Montană!", "Nu corporaţia face legislaţia!", "Nu vrem să fim o naţie de sclavi!", "Ape curate, nu cianurate!", "Trădarea de ţară în aur se măsoară!" şi "Roşia, Roşia, pentru noi e inima!".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
5 Comentarii
Cine va plateste
Cine va plateste?Nu aveti altceva de lucru? Avem nevoe de un loc de munca. Stam pe aur si nu avem ce manca, daca nu o sa mai avem unde lucra o sa venim la voi sa ne dati o bucata de pita.
Postat 24 Noiembrie 2013, 18:44 de Tanase
De ce?
De ce trebuie sa ne lasati fara locuri de munca?Cat castigati ca iesiti in strada?Voi nu aveti dreptul sa decideti ce sa facem noi aici.Noi comunitatea trebuie sa decidem ce sa facem.NU NE LASATI FARA UN LOC DE MUNCA.! Vrem investitie in Rosia Montana.
Postat 24 Noiembrie 2013, 18:39 de erika
pentru cine "aparati" aurul
@Liberlulu protestatarii "apara" aurul pentru Budapesta, cei din Ungaria viseaza sa recupereze Ardealul si vor sa il recupereze cu tot cu aurul de sub pamant.
Postat 04 Noiembrie 2013, 11:42 de Calin
Cianura afumatura
Militand vom apara aur pentru altcineva (libelula corectia ta e nula).
Postat 04 Noiembrie 2013, 00:19 de Liberlulu
civism agramat
chiar daca apreciez ce fac protestatarii, nu pot sa nu ma enervez pe domnita cu afisul "nu fii pasiv(a)". cucoana, se scrie "nu fi"...
Postat 03 Noiembrie 2013, 21:10 de libelula
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON